צביקה דונסקי

צביקה דונסקי

צביקה דונסקי סיים בשנת 1983 את לימודי האדריכלות בטכניון בהצטיינות והמשיך את לימודיו לתואר שני באוניברסיטת קולומביה, בניו יורק. לאחר מכן המשיך לעבוד במשרדים מובילים בעיר וחזר הישר למשרדה של עדה כרמי ולפרויקט תכנון בית המשפט העליון. בשנת 1991 החל את דרכו כעצמאי.

כבן לזוג אדריכלים, הלינה וסטפן דונסקי, העיסוק באדריכלות היה מצעירותו עניין יומיומי ושגרתי. בזכות עבודתם של הוריו בחו"ל זכה לשלב את השיח האדריכלי עם עושר ומגוון תרבותיים.

היום עוסק דונסקי, שותפיו, מיכאל קורנהויזר וורד גינדי, וצוות המשרד בפרויקטים מגוונים: תכנון מבני ציבור, בנייני משרדים ועיצוב משרדי יוקרה ובתים פרטיים. "היתרון הגדול שלנו הוא שאנחנו מוטי עיצוב, ומשלבים באופן אינטגרלי את כל פנייה של האדריכלות: בניין, פנים ונוף. כל פרויקט, הוא מעיד, הוא שמחה גדולה ויציאה להרפתקה אנושית, סביבתית ותכנונית".

הקשר בין תרבות, אנושיות, צניעות ואדריכלות בוער בדונסקי, דווקא אל נוכח מציאות ישראלית הפונה אל המיידי, הנוצץ והזוהר. "אנחנו חלק מרצף. הכאן ועכשיו בלבד יובילו לעבודה שהיא אופנתית וברת חלוף. גם ברמה האישית וגם ברמה הלאומית. בהרבה מובנים, עדין לא יצאנו ממשטר החירום" טוען דונסקי. לתפיסתו, אדריכלות נושאת עימה מסר של היסטוריה וחזון ציבורי ואישי.

מהם הקווים המנחים אותך בעבודה?

"הארכיטקטורה שלי מייצרת רקע לפעילותו של האדם. העבודה מאוד מודרנית ותמיד תשאף לייצר שקט, כמו גם לעורר אמוציות ולהביע חום והומאניות. היא פועלת לפי יושר פנימי – מדברת אל הלב ואל השכל ללא חנופה או מצועצעות, ומאוד מקושרת למקום – המילה המופלאה שבעברית מקפלת גם את מושג האלוהות".

מהיכן ההשפעה לעבודות שלך?

"ינקתי מבקתות הקש שראיתי באפריקה, מהסרטים "נהר הבוץ" ו"אישה בחולות" שליוו את נעורי. כאדריכל שאבתי השראה מלואיס קאהן, טוד וויליאמס ועדה כרמי". מלבד נופי ילדותו, הוא חולק כבוד לאומנים מהזרם המודרניסטי והקוביסטי, ביניהם מונדריאן ופיקאסו. השפעתם ניכרת במבנים הגיאומטריים מעוררי המחשבה ובצבעוניות המדודה שהוא מיישם.

איזה בניין היית רוצה לתכנן?

"הייתי רוצה לתכן מוזיאון ולחזור ולתכנן בתי ספר. לשניהם פרוגרמות מאוד מורכבות ושניהם נוגעים ברוחו של האדם"

לצד איזה אדריכל היית רוצה לעבוד?

"הדבר חשוב באדריכלות היא ההבנה של העולם, החיים, והאדם. אני יכול למנות עשרות אדריכלים שהבינו זאת ושלצידם אשמח לעבוד".

"בית מודרני לא מסוגל להחביא. כל העדר נאמנות או אמת ניכרים וכל חנפנות בו צועקת".

דונסקי – קרונהויזר אדריכלים בע"מ

מנחם בגין 14, רמת גן

טלפון: 03-6121249

מייל:  zvi@dza.sytes.net