תאורת לד

תאורת לד (LED – Light-Emitting Diode) הפכה בעשור האחרון לפופולארית ביותר בענף גופי התאורה הארכיטקטוניים. אמנם מדובר בטכנולוגיית תאורה אשר קיימת כבר מאז שנות השישים, אבל רק בעשור האחרון הפכה תאורת לד לנפוצה ולזמינה במגוון רחב של גופי תאורה.

עם העלייה במודעות האקולוגית, זורחת קרנה של תאורת לד, אשר מצטיינת בצריכת אנרגיה נמוכה ובאורך חיים ארוך ביותר. למרות שבבסיסה מדובר בתאורה אסתטית, היא משמשת בין היתר להארה פונקציונאלית של אזורי עבודה, תצוגה ומבנה. התכונות והאיכויות שלה מבטיחים כי תאורת לד תוביל את עולם התאורה בעשורים הבאים.

 

מהי תאורת לד?

נורת לד היא דיודה פולטת אור העשויה משני מוליכים למחצה. מוליך אחד טעון בעודף אלקטרונים חופשיים והשני בחסר אלקטרונים חופשיים. כאשר אלקטרון ממוליך אחד נלחץ דרך פתח צר לתוך אטום – הוא יוצר פוטון, או חלקיק אור.

בטכנולוגיית ה LED, שלא כמו תאורת ליבון או פריקה, הופכת אנרגיה אלקטרונית ישירות לאנרגיית אור. התהליך מלווה בפליטת חום מזערית ולכן מהווה מקור אור חסכוני מאד ביחס לפתרונות תאורה קיימים.

 

אבני דרך בהתפתחות תאורת לד

תאורת לד הומצאה כבר בראשית שנות ה-60. בתחילה הפיקה אור אדום חיוור, ובשל כך זכתה לשימוש נרחב כתאורת אזהרה. פיתוחים טכנולוגיים אפשרו את הפקת האור הירוק והענבר (חום-צהבהב), דבר אשר אפשר את שילובה גם במכשירים אלקטרוניים, דוגמת מחשבים, שעונים ומערכות סטריאו. פיתוחים מאוחרים יותר ספקו בהירות גבוהה יותר, וזו הרחיבה את אפשרויות השימוש לשלטי חרום ויציאה, לוחות מודעות מוארים ועוד.

בראשית שנות ה-90 הושגה פריצת דרך משמעותית בתחום, עם פיתוח האור הכחול. ההישג אינו טמון רק בהשגת האור עצמו, אלא בהשלמת קשת הצבעים מהם מורכב האור הלבן. מגוון הצבעים יצר אפשרויות משחק שונות ולמעשה חשף את הפוטנציאל הדקורטיבי הטמון בנורה.

 

תכונות תאורת לד

תאורת לד זמינה היום בחמישה גווני אור בסיסיים: אדום, ענבר, ירוק, כחול ולבן (בשלושה גוונים). מגוון הצבעים הזמינים מיתר את השימוש במסנני צבע.

אורך החיים של נורת לד מדהים, ועומד על כ-50,000 שעות, זאת בהשוואה לאורך חיים ממוצע של 1,000 שעות לנורת ליבון. המשמעות היא שניתן להתייחס אל תאורת לד כאל תאורה שאינה מתכלה, וזמן חייה הוא זמן חיי אדם.

נורת LED דורשת מתח נמוך מאוד הנע בין תשע ל-15 וולט ובהספקים נמוכים הנעים בין וואט אחד לחמישה.

בגלל צריכת החשמל הנמוכה, תאורת לד הינה פתרון אידיאלי לשעות הארה ארוכות, למשל בתאורת כניסה או בתאורת הכוונה הדולקת במשך כל הלילה. נורת לד אינה מייצרת חום, עובדה אשר הופכת אותה לבטיחותית לשימוש. רמות המיגון של ה-לד היא IP67 או 68. מספרים אלה מתארים את רמת העמידות ללחות, עומס ורטיבות.

כיום, זמינים בשוק גופי תאורה מבוססי לד המקרינים אלומת אור יחידה (UNIFORM) או כאלה מקרינים נקודות אור (DOTTED).

 

שימושים לתאורת לד

גופי תאורת לד מצטיינים במידות קטנות ומקנים לאדריכל גמישות רבה. הגופים ניתנים להתקנה במקומות שבהם פתרונות תאורה אחרים אינם מספקים מענה. הדבר בולט ומשמעותי במיוחד בגופי תאורה שקועי קיר או תקרה. עקב פליטת החום הנמוכה, ניתן להתקין תאורת לד גם במיקומים בהם אנשים עשויים לבוא במגע ישיר עם הנורה, דוגמת רצפות ברכה או מלתחה, או לאורך קירות הבית.

בזכות אורך החיים הארוך וצריכת החשמל הנמוכה, תאורת לד מספקת פתרון מושלם לשימוש במקומות שהגישה אליהם קשה עד בלתי אפשרית.

 

דגמים ויישומים של גופי תאורת לד

תאורת לד מיושמת בגופי תאורה שקועי רצפה מוגני מים, גופי תאורה שקועי קיר ותקרה וזמינות גם כבודדים, לקביעת מסירת אור אחידה או נקודתית.

FLOS-ANTARES מציעה פתרונות מגוונים לתאורת לד: גופי תאורה שקועי רצפה NEUTRON; גופי תאורה שקועי תקרה LIGHT SPINER; גופי תאורה ספוט מתכוונניםPURE SPOT ; ובמגוון גופים אחרים.
SIDE פיתחה את משפחת OLODUM לד: תאורת לד בעלי מבנה עגול, בעומק של 65 מ"מ ובקוטר של 60 מ"מ. לכל דיודה רפלקטור אלומיניום המגביר את האור ומאפשר זוויות פיזור שונות.
MARTINI מציעה את SASSO ו-PORFIDO: גופי תאורת לד העשויים זכוכית יצוקה במרקם אבן הבהט וברמת מיגון של IP68 (ניתן להתקין את גוף התאורה בתווך מימי בעומק של עד 50 ס"מ). גוף התאורה מיועד להיות שקוע בריצוף, ומיועד בעיקר לתאורת רחוב מרוצפת.
בשוק קיימות גם תאורת לד בתצורת דקרוייקה (ספוט) אשר יכולות להחליף את נורות הדקרוייקה הלוגן הרגילות בעוצמה של 35 וואט.

 

 

לרכישת תאורת לד כנסו עכשיו לחנות אונליין