פתרונות תאורה למטבח

תחום עיצוב התאורה לבית כולל בתוכו כיום מגוון עצום של גופי תאורה שונים, חלקם דקורטיביים בעיקרם וחלקם פונקציונאליים יותר, ללא דגש מיוחד על עיצוב ודקורציה.

גם בתחום התאורה למטבח ניתן למצוא כיום מגוון רחב של פתרונות תאורה, המיועדים ספציפית לצרכים העולים מן העבודה במטבח ומן השימוש בחדר מרכזי זה של הבית.

בבואנו לעצב ולבחור תאורה למטבח, מהם השיקולים הרלבנטיים ומהם פתרונות התאורה הנפוצים והמומלצים?

נחלק את הצרכים ופתרונות התאורה למטבח לשניים – תאורה שימושית ו”פרקטית” לאזור הבישול והעבודה, ו”תאורת אווירה” או תאורה בעלת אלמנט מעט יותר דקורטיבי ואלגנטי, לפינת האוכל והאזור במטבח אשר אינו מיועד לעבודה.

 

פתרונות תאורה פונקציונאליים לאזור העבודה במטבח

באזור בו אנו מבשלים במטבח, נרצה תאורה חזקה, בהירה וברורה, אשר תאפשר עבודה נוחה ויעילה. באזור השיש, הכיור, הכיריים ובמטבחים מסוימים גם באזור של ה”אי” באמצע המטבח המיועד לעבודה וחיתוך, נרצה לקחת בחשבון קודם כל שיקולים פונקציונליים בבחירת התאורה.

לכן, בתחום זה ניתן למצוא בחנויות תאורה גדולות תאורה ייעודית למטבח. גופי תאורה אלו עשויים להיכלל תחת קטגוריות שונות. למשל – “תאורת הצפה” – אלו הם גופי תאורה אשר מציפים את אזור משטחי העבודה במטבח באור חזק ובהיר ומאפשרים עבודה נוחה.

אפשרות נוספת, המשלבת במובן מסוים בין פונקציונאליות לדקורטיביות, היא שימוש בתאורת ספוטים. שורת ספוטים באזור העבודה במטבח יכולה למלא תפקיד כפול – להעניק תאורה ממוקדת לאזורים ספציפיים במטבח בהם נרצה אור ישיר וגם למלא תפקיד דקורטיבי מסוים (שורות ספוטים פופולאריות ביותר במטבחים ופינות אוכל בבתים בהם הושקע בעיצוב הפנים…).

קיימים גופי תאורה רבים ונוספים הייעודיים לאזור העבודה במטבח, אך העיקרון תמיד זהה – הרעיון הוא ליצור תאורה ברורה וחזקה יחסית על מנת לאפשר עבודה בתנאים נוחים.

 

תאורה תלויה ומעוצבת – פתרונות תאורה דקורטיביים למטבח

עבור אזור פינת האוכל והאזור במטבח בו יושבים ומדברים או קוראים עיתון (ולא בהכרח עובדים ומבשלים), נרצה ללכת על גופי תאורה דקורטיביים יותר.

אחד מסגנונות התאורה הדקורטיבית אותו ניתן למצוא במטבחים מעוצבים רבים הוא תאורה תלויה – גופי תאורה דקורטיביים בשלל צורות וצבעים, אשר תלויים מן התקרה, ומיד מעניקים מראה מעוצב ומסוגנן לאזור השולחן ופינת האוכל (בנוסף, התלייה מ התקרה גם מאפשרת תאורה עילית נוחה וישירה על השולחן).

גם בתחום התאורה הדקורטיבית למטבח ניתן למצוא כיום שימוש בשורות של ספוטים, כאשר ספוטים בצבעי ניקל או כסף מעוצבים כיום באופן דקורטיבי, וגם כאן מספקים שירות כפול – תאורה ישירה וממוקדת לאזור הישיבה והאכילה במטבח ומראה דקורטיבי ומסוגנן.

בנוסף, מעצבים רבים מציעים להציב באזור פינת האוכל עמעם לשליטה על עצמת האור. לא משנה איזה גוף תאורה הצבתם שם, האפשרות לעמעם מעט את האור תמיד רצויה ונעימה במקרה של האזור במטבח בו יושבים לאכול או לדבר.

לסיום, עבור אלמנטים דקורטיביים ספציפיים במטבח ובפינת האוכל, דוגמת תמונות התלויות על הקיר, פסלים או כל פריט דקורטיבי אחר, מומלץ להציב תאורה ייעודית (דוגמת ספוט). בעיקר כאשר הצבנו תאורה תלויה באזור השולחן אשר מושכת את תשומת הלב לאזור זה, נרצה להדגיש פריטים דקורטיביים הנמצאים באזור הקירות וצידי החדר.

לרכישת תאורה למטבח כנסו עכשיו לחנות אונליין