תאורה למטבח – המקום הכי משפחתי בבית

אין ספק שמטבחים עברו מהפכה שלמה בשנים האחרונות בכל הנוגע לתכנונם ועיצובם. הטרנד הרווח בארץ שפתח את חלל המטבח וחיבר אותו עם הסלון ופינת האוכל הפך את הדירות והבתים ליותר מרווחים וליותר אווריריים. אם בעבר לכל חלק כזה היה מוקצה חדר משלו הרי שכיום מגמת העיצוב היא לפתוח את החדרים וליצור חלל אחד המורכב מכמה חלקים מחוברים. באופן הזה ניתן לנצל את אור השמש החזק החודר מבעד למרפסת הסלון בשעות היום כדי להאיר את החלל שנוצר ובשעות הלילה ישחקו גופי התאורה השונים את התפקיד הראשי בתאורת המקום. מהיותו חלק מהחלל החדש שנוצר, מקבל המטבח טיפול מיוחד בכל הקשור לתאורה שיש לשלב אותה גם לפי צרכים הספציפיים של איזור זה וגם עם קו העיצוב של החלל כולו.

 

תאורה חזקה, תאורה ממוקדת ותאורת אווירה למטבח

כפי שנאמר, המטבח הוא המקום הכי משפחתי בבית ובטח שבבתים ישראלים רבים. המטבח משמש גם להכנת אוכל ולאכילה, גם כמקום מפגש לבני הבית לשיחות ולמשחקים, גם כמקום לקריאות ספרים לצפייה בטלויזיה, לבדיקת חשבונות ומה לא. מהיותו מקום בעל תפקידים כל כך מגוונים יש להתייחס לתאורה בהתאם. תאורה למטבח צריכה לשרת את כל הצרכים הללו ועדיין להשתלב בעיצוב החלל הכללי שהוא חלק ממנו. מטבחים ישראלים מאופיינים בשתי צורות עיקריות: מטבח עם אי עבודה במרכז המטבח, או מטבח ללא אי כזה ועם דלפק אוכל לארוחות קלות.

תאורה למטבח צריכה להיות מבוססת לפני הכל על אור השמש במהלך היום. אור השמש הוא אור נעים וחזק וניתן לשלוט עליו עם אמצעי הצללה שונים על גבי החלונות. תאורה למטבח צריכה חיזוק של גופי תאורה שישטפו את המקום באור שיאפשר עבודה נוחה ובטוחה בזמן הכנת האוכל ואת זה ניתן להשיג על ידי גופי תאורה שונים, תלויים או צמודי תקרה בסגנונות שונים. לאורך דלפק העבודה יש לדאוג לתאורה ממוקדת שתאיר את מקום העבודה הספציפי בלי לעשות צל. אפקט זה ניתן ליצור על ידי התקנת נורות לד מתחת למדפי המטבח שיאירו את הדלפק. גופי תאורה אלו הם בלתי נראים לעין, אך האור שהם מפיצים ממוקד ולא יוצר צל. האלמנט השלישי שיש לקחת אותו בחשבון במטבחים הוא תאורת אווירה. כאשר אתם יושבים עם האורחים בסלון לא תרצו שהמטבח יהיה מואר באור חזק ודומיננטי וגם לא חשוך לחלוטין. כדי להשיג אווירה נכונה ניתן למקם במטבח כמה גופי תאורה קטנים ויפים בעלי עוצמת אור חלשה שירמזו על קיום המטבח בלי להפוך אותו למקום מואר מידי.

 

חנות תאורה טובה

כאשר תתחילו לעצב את הסלון והמטבח תצטרכו לבחור גופי תאורה רבים. כדי לעשות זאת כראוי מומלץ לעבוד מול מומחה לתאורה ומעצב הפנים שלכם. חנות תאורה טובה היא כזו שיכולה להציע לכם מבחר גדול של גופי תאורה ולא מיצרן אחד בלבד, ושיש בה לפחות אדם אחד המתמחה בעיצוב תאורה מקצועי שיכול לעזור ולייעץ בנוגע לבחירה המתאימה של גופי התאורה.