מנורות קיר

עולם פתרונות התאורה לבית ולמשרד נחלק לכמה וכמה קטגוריות שונות, הנקבעות בין היתר על פי הצרכים הנפוצים בבתים ובמשרדים בתאורה מסוג ספציפי. כך ניתן למצוא גופי תאורה ייעודיים עבור המטבח או עבור חדר הרחצה, מנורות שולחן עבור פינת העבודה, מנורות תלויות אשר משתלבות לרוב היטב בסלון הבית וכו'. תחום שלם נוסף אותו כולנו מכירים בעין, אך ייתכן כי מעולם לא חשבנו עליו כקטגוריה נפרדת בתוך עולם התאורה, הוא התחום של מנורות קיר. מהן בעצם מנורות קיר, מה מאפיין ומבדיל אותן גופי תאורה ומנורות מסוגים אחרים ומהם השימושים העיקריים במנורות מסוג זה?

מנורות קיר מעוצבות

מנורות קיר לפיזור אחיד של האור בחלל

מנורות קיר הן למעשה גופי תאורה המוצבים על הקירות עצמם, בניגוד למרבית גופי התאורה האחרים אשר לרוב נתלים מהתקרה (או מוצמדים אליה), או עומדים בפני עצמם (דוגמת מנורות שולחן, מנורות עומדות וכד').

לכן, סביר מאוד להניח שנתקלתם בלא מעט מנורות קיר בחייכם, ואולי אפילו יש לכם כמה כאלו בבית או במשרד. על פניו, צורת עיצוב זו נראית מעט מוזרה – מדוע להצמיד את גוף התאורה לקיר, כאשר מקור האור בדרך כלל פונה ישירות אל הקיר, ולא אל החלל אותו הוא אמור להאיר. אך זהו בדיוק הרעיון של מנורות קיר – מנורות אלו מיועדות לפזר באופן אחיד יחסית את האור שהן מפיצות בחלל בו הן מוצבות, בניגוד למרבית סוגי גופי התאורה האחרים, אשר מטרתם לרוב היא להאיר בצורה חזקה, בהירה וישירה אזורים מסוימים בבית. מנורות קיר מוצבות לרוב בחללים בהם אנו מעוניינים ליצור תאורה אחידה וכללית, ולא אלומת אור ממוקדת. לדוגמה – מסדרונות חללי מעבר מחלק אחד של הבית לחדר אחר, חדר ההמתנה/קבלה במשרדים או קליניקות וכו'. כל מקום בו אנו רוצים ליצור תאורה אחידה ולא חזקה או מסנוורת במיוחד.

מנורות קיר מיוחדות

מנורות קיר לתאורה אחידה לאורך זמן רב

מאפיין מרכזי נוסף של מנורות קיר הוא כי מדובר בגופי פעולה המיועדים לפעול לאורך שעות ארוכות – אלו הן מנורות הפועלות לאורך זמן, שעות על גבי שעות מדי יום, על מנת לספק תאורה אחידה וקבועה לאזורים בהם היא מוצבת. במידה ואנו מעוניינים להאיר את אחד המסדרונות בבית, למשל, או כל חלל אחר המשמש למעבר או להמתנה, אך לא לפעילות ספציפית וממוקדת (דוגמת המטבח או הסלון), מנורות קיר הן לרוב פתרון התאורה המתאים. לכן גם כדאי לוודא כי מדובר במנורת קיר אשר פועלת באמצעות נורות לד חסכוניות בחשמל. מכיוון שמדובר בגוף תאורה המיועד לפעול שעות ארוכות, השימוש בנורות חסכוניות משמעותי ביותר במקרה זה.

 

גם Toscot ו TomDixon בתחום – מנורות קיר דקורטיביות מרהיבות

בעוד מנורות קיר נתפסות כגופי תאורה פשוטים וסטנדרטיים יחסית, כאלו אשר נמצאים ברקע ולא במרכז העניינים, ניתן לחשוב כי מדובר גם בגופי תאורה אשר עיצובם אינו מושקע או מעניין במיוחד. כיום זה ממש לא המצב – מעצבים מובילים ומותגים מוכרים ומסקרנים מעולם התאורה מציעים כיום מגוון רחב של מנורות קיר מרהיבות, לא פחות מכך.

מנורות קיר דקורטיביות

 

מעצבים כמו Tom Dixon ומותגים מובילים כמו Toscot או flos פועלים כיום גם בתחום של מנורות קיר ומציעים עיצובים דקורטיביים מרהיבים, כאלו אשר יהפכו את המסדרון למעניין יותר ממה שהיה אי פעם…

המודעות הגבוהה לאסתטיקה בעולם התאורה כיום מביא את היצירתיות וההשקעה האומנותית גם לתחום כמו מנורות קיר, כך שאפילו תאורת הרקע והאווירה האחידה שאנחנו רוצים לייצר באזורים מסוימים תגיע ממקור אור דקורטיבי ומרשים.

לרכישת מנורות קיר כנסו עכשיו לחנות אונליין