אומנות עיצוב התאורה למטבח ופינת אוכל

בחירת גופי תאורה לבית נתפסת בקרב אנשים רבים כפעולה טכנית בעיקרה – שלב נוסף בבנייה והעיצוב של הבית, בדומה לבחירת אריחים לאמבטיה או וילונות לחדר השינה. אך לפחות באזורים מסוימים בבית, בחירת גופי תאורה בכלל ועיצוב תאורה בפרט הם לרוב תהליכים חשובים יותר, ובעלי השפעה ניכרת יותר על חיי היומיום בבית. אזור המטבח ופינת האוכל מהווה דוגמה טובה לחשיבות של עיצוב תאורה מושכל ומתוכנן. באזורים אלו של הבית, בחירת גופי תאורה אינה עניין טריוויאלי לחלוטין. קיימים שיקולים בהם כדאי להתחשב בעת בחירת גופי התאורה, שיקולים אשר יבואו לכדי ביטוי בצורה מורגשת מדי יום בבית. בהקשר זה, עיצוב תאורה לאזור המטבח היא יותר סוג של אומנות, מאשר מטלה נוספת בתהליך העיצוב והבנייה של הבית.

 

מציאת השילוב העדין בין תאורה שימושית לבין אווירה נעימה

אחת הסיבות לכך שעיצוב תאורה למטבח ופינת אוכל היא תהליך חשוב עליו יש לתת את הדעת, היא סוג הפעילויות שאנו מבצעים בחלק זה של הבית. בשונה ממרבית החדרים האחרים בבית, במטבח אנחנו גם מבצעים פעולות טכניות דוגמת בישול, ניקוי וסידור, וגם משתמשים בחדר זה כמקום לשבת ולהעביר בו את הזמן, לשוחח עם בני המשפחה והחברים וכו’. בעוד בחדרים אחרים בבית כמו חדר המקלחת הפעילות שלנו היא טכנית בעיקרה, ואילו אזורים אחרים מיועדים בעיקר לצורכי הווי, הנאה ורגיעה (דוגמת הסלון), המטבח משלב בין השניים – אנחנו מבשלים, מנקים ואוכלים מצד אחד, אך גם מבלים לא מעט זמן איכות נחמד עם האחרים. כמובן שבבתים בהם המטבח מכיל גם את פינת האוכל או אזור בו ניתן לשבת ולאכול, מדובר במטבח פעיל ושימושי עוד יותר, שכן גם חלק ניכר מהארוחות מתרחשות בו.

השימוש הדואלי הזה במטבח הבית המאפיין את מרבית הבתים מכתיב צורך בשילוב עדין ומושכל בין תאורה שימושית (אשר תשמש אותנו בפעילות הטכנית שאנו עושים במטבח) לבין תאורה נעימה, רכה ועדינה (אשר תהיה ברקע או תאיר את המטבח בזמן שאנחנו אוכלים או רק יושבים ומשוחחים וכו’). מכיוון שמדובר בחלק הפחות טריוויאלי והיותר מאתגר בתהליך עיצוב התאורה לבית, מרבית האנשים מתייעצים לפחות בשלב זה עם יועצי תאורה ואנשי מקצוע מעולם עיצוב הפנים ו/או התאורה לבית, על מנת לקבל רעיונות.

בגדול, ניתן לומר כי הדגש בעיצוב תאורה למטבח ופינת האוכל צריך להיות על גיוון ושילוב של גופי תאורה שונים. כאמור, חשוב שלפחות אזורים מסוימים במטבח יכילו תאורה שימושית, חזקה ובהירה, כזו אשר תאפשר למי שמבשל, מנקה או מסדר לרדת לפרטים ולראות בדיוק מה הוא עושה. מנגד, חשוב מאוד להשתמש בסוגים אחרים של גופי תאורה על מנת ליצור אופציה של תאורה רכה ונעימה. זאת ניתן להשיג על ידי גופי תאורה שקועי קיר, למשל, תאורה הניתנת לעמעום, כמו גם מגוון פתרונות נוספים המיועדים בדיוק עבור מטרה זו.

כנסו עכשיו לחנות אונליין