הרבה יותר מסתם אור – חשיבות בחירת תאורה לחדר השינה

מבחינות ומובנים רבים גופי תאורה ומנורות מעוצבות שונות לבית נחשבים כיום כולם להרבה יותר מאשר “סתם אור”. בעוד בעבר גישה זו הייתה אולי מעט יותר נפוצה (אנשים רבים לא ממש ייחסו חשיבות יתרה לבחירת גופי התאורה לבית והסתפקו בכל דבר שמוציא אור…), כיום מבינים כמעט כל מי שבונים או משפצים בית או דירה, כמו כל זוג המוצא עצמו בחנויות תאורה ועיצוב פנים אלו או אחרות, כי מנורות וגופי תאורה לבית הם הרבה יותר מאשר סתם אור. למנורות וגופי התאורה המעוצבים השונים השפעות רבות, ממשיות וישירות על האווירה ואורח החיים בכל אחד מאזורי הבית, וביכולתה של תאורה נכונה להפוך את סביבת המגורים ו/או העבודה לנעימה ואפקטיבית הרבה יותר. כל זה נכון שבעתיים כאשר מדובר בתאורה לחדר השינה – מדוע חשובה כל כך בחירה נבונה של גופי תאורה לחדר השינה? מה במאפייניו של אזור זה של הבית הופכים את הצורך בתאורה מתאימה לחשוב כל כך וכיצד נכון לבחור מנורות לחדר השינה?

 

אחד החדרים החשובים בבית

הסיבה לדגש הרב המושם על בחירת תאורה לחדר השינה, הן על ידי הלקוחות עצמם והן על ידי אנשי מקצוע רלבנטיים דוגמת מעצבי ומעצבות פנים, אדריכלים וכו’, היא התפקיד הנרחב שמשחק חדר זה בחיים של כולנו. בחדר השינה אנחנו מבלים כשליש (!!) מהזמן שלנו, זה המקום בו אנו נחים ונרגעים לאחר יום ארוך ומתיש, במקרה של הורים לילדים זהו גם לרוב החדר בו יש להורים פרטיות ומרחב בו הם יכולים לנשום לרווחה ולהירגע לכמה שעות, כאשר גם בחדרי הילדים ניתן לראות חדרי שינה כמובן – חדרי השינה של הילדים…

מכיוון שחדר זה הוא המפלט שלנו מהרעש והבלגאן, ובמובנים רבים זהו גם המקלט שלנו מהעולם, חשיבותה של התאורה בחדר זה היא רבה ביותר.

לכן, לרוב שמים מעצבי פנים ואדריכלים למיניהם דגש של ממש על עיצוב התאורה לחדר השינה, ומקפידים על בחירת מנורות אשר ישרו אווירה מתאימה והולמת בחדר זה – אווירה נעימה, רגועה ורכה, כזו אשר תאפשר להירגע ולנוח מצד אחד, אך גם תאפשר לעבוד במידת הצורך והרצון. לכן גם ניתן למצוא במרבית חדרי השינה כיום כמה נקודות תאורה שונות המתאפיינות בגופי תאורה בעלי אופי שונה לחלוטין, כמו גם כמה מצבי תאורה אפשריים שונים, על מנת להתאים לסיטואציות שונות ולתת מענה לצרכים שונים ובזמנים שונים. זו גם הסיבה למגוון העצום הקיים כיום בתחום זה –

תאורה

מבחר עצום של גופי תאורה לחדר השינה

עולם התאורה כיום הוא מפותח ועשיר ביותר בעיצובים ובדגמים שונים של גופי תאורה, אך בכל הנוגע לתאורה לחדר השינה מצב זה ניכר במיוחד – אתם יכולים לבלות שעות וימים שלמים בקטלוג גופי התאורה לחדרי שינה ועדיין לא תראו את כל מה שיש לתחום עשיר ומפותח זה להציע כיום.

הן מעצבי תאורה מובילים ומוכרים והן עיצובים סטנדרטיים יותר של רשתות תאורה גדולות – כולם מציעים כיום מגוון רחב של גופי תאורה לחדר השינה, כך שיתאימו לכל סגנון עיצובי באשר הוא. וכאן אנחנו מגיעים לאתגר הראשון בבחירה מושכלת ונבונה של מנורות לחדר השינה – התאמה לסגנון בו מעוצב חדר השינה כולו. לרוב, מהווים כאמור חדרי השינה סוג של מקלט ומפלט מהעולם עבור ההורים, ולכן הוא גם מעוצב בהתאם לטעם שלהם ולאופן בו הם מרגישים הכי בנוח. את המנורות לחדר השינה יש להתאים כאמור לאותו סגנון ייחודי, אך זו לא אמורה להיות בעיה בהתחשב במבחר העצום והמגוון כל כך אותו ניתן למצוא כיום של גופי תאורה לחדר השינה.

גופי תאורה לחדרי שינה

צרכים עיקריים לתאורה בחדר השינה

מלבד התאמת גופי התאורה לעיצוב הקיים של חדר השינה, אילו עוד נקודות עיקריות יש לקחת בחשבון בעת החיפוש אחר גופי התאורה הללו? על מנת לענות על שאלה זו יש להתייחס לצרכים העיקריים והנפוצים ביותר בכל הנוגע לתאורה בחדר השינה –

הצורך הראשון והברור ביותר הוא תאורה מרכזית וכללית לחדר השינה. הכוונה היא לאור ה”סטנדרטי” שנדליק לרוב כשאנחנו נכנסים לחדר השינה, אלא אם כן אנחנו מגיעים מראש עם רצון לאור מעומעם יותר ואווירה רגועה (ו/או רומאנטית) יותר.

מלבד לנקודת התאורה העיקרית והמרכזית, אשר לרוב תמוקם במרכז התקרה של חדר השינה, צורך מרכזי ובסיסי נוסף בחדר השינה הוא באור קטן ליד המיטה. מרבית האנשים אוהבים לקרוא לפני השינה מדי פעם, כמו גם לצפות בטלוויזיה מהמיטה. כשמתחילים להירדם הדבר האחרון שמעוניינים לעשות הוא לקום מהמיטה על מנת לכבות את האור, ולכן לרוב קיים מתג המאפשר לשלוט על התאורה המרכזית ישר מהמיטה. מלבד למתג זה במרבית חדרי השינה ישנה כאמור מנורה קטנה יותר מסוג זה או אחר, המספקת אור נקודתי לקריאה של אחת/ד מבני הזוג. לרוב ניתן למצוא שתי נקודות תאורה הצמודות למיטה – אחת לכל צד, כך שגם כאשר צד אחר קורא במיטה, האדם שבצד השני יכול להירדם בלי אור בוהק המאיר בפניו.

מלבד לכל אלו, בחדרי שינה רבים מותקנים כיום גופי תאורה המתאפיינים בכמה מצבים או עוצמות תאורה שונות, כך שניתן לעמעם את האור או להחליף למצב של אור רך, נעים וחלש יותר מזה של האור המרכזי וה”סטנדרטי”. זה מאפשר ליצור אווירה רומאנטית ונעימה או סתם להאיר את חדר השינה באור רך ומלטף, ולא להיות כבולים לאור לבן, חזק ובוהק יחסית.

 

 

לתכנן מראש ולהתייעץ עם בעל מקצוע – תכנון תאורה לחדר השינה

בעוד פירטנו את המאפיינים הייחודיים והצרכים השונים בכל הנוגע לבחירת מנורות לחדר שינה, חשוב להפנים את כל הנקודות הללו מבעוד מועד ובעת שרק מתכננים את מערך התאורה בחדר השינה, ולא להיזכר מאוחר מדי. שינויים שונים עלולים להצריך חציבה בקירות לצורך העברת כבלי החשמל בכיוונים שונים וכו’, והרבה יותר קל, פשוט וזול לתכנן הכל מראש ולעשות את העבודה רק פעם אחת.

מומלץ להתייעץ עם אנשי מקצוע מעולם התאורה ואפילו לבצע תכנון תאורה מפורט ומקצועי, על מנת לוודא כי חדר השינה שלכם מצויד בכל סוגי ועוצמות התאורה הרצויות.