בחירת תאורה לאי במטבח

אי במטבח הפך בעשור האחרון לאחד האלמנטים המעניינים והנפוצים ביותר האחרונים במטבחים ישראלים, כאשר הרעיון אינו נולד כאן כמובן – בארצות הברית ובמקומות מסוימים באירופה מדובר באלמנט עיצובי וותיק המאפיין אחוז גבוהה מאוד מהמטבחים. קיימים סוגים שונים של איים למטבח – אי אשר נפרד לחלוטין מהקירות ומוצב ממש באמצע המטבח (“אי” לכל דבר ועניין…), אי אשר מחובר בקצה לאחד הקירות וכו’.

בכל מקרה, קיים צורך מהותי להתייחס לפתרון התאורה הרצוי והנכון ביותר עבור אי במטבח. לשם כך יש להגדיר קודם את השימושים הייעודיים של האי, ובהתאם להם לבחור בסוג התאורה הרצוי ובעצמתה – תאורת ספוטים, תאורה תלויה או כל פתרון אחר. כיצד נתכנן תאורה נכונה ומתאימה לאי במטבח?

 

אי המשמש כמשטח עבודה ובישול

במקרים רבים משמש האי שבמטבח כאזור עבודה – לעיתים מוצבות כיריים על האי ואז הבישול עצמו נערך שם, ולעיתים מדובר רק במשטח חיתוך וקיצוץ, למשל. בכל מקרה, במידה והאי במטבח משמש גם כמשטח עבודה, נרצה להאיר אותו בצורה חזקה וברורה, בתאורת הצפה אשר תאפשר עבודה נוחה. באזורי העבודה במטבח באופן כללי נרצה לדאוג לתאורה למטבח המספקת מבחינת עצמה ובהירות על מנת שנוכל לראות באופן אופטימאלי מה אנחנו עושים. אותו הכלל נכון גם עבור אי המשמש כמשטח עבודה.

על מנת להאיר בצורה מספקת וטובה אזור עבודה במטבח, וספציפית אי, בוחרים אנשים רבים בתאורת ספוטים. במקרים רבים פתרון מתבקש יהיה פס צבירה המכיל כמה וכמה ספוטים, אותם ניתן לכוון לכיוונים מעט שונים. הספוטים מעניקים אור ממוקד וחזק יחסית (במידה ומדובר כמובן בספוטים המכילים נורות בעלות הספק גבוה מספיק) ולכן מהווים תאורה ייעודית טובה למשטחי העבודה, כתוספת לתאורה הכללית במטבח. כמה ספוטים נרצה להציב מעל אי המשמש כמשטח עבודה? ככלל אצבע ניתן לחשב את מספר הספוטים הרצוי לפי ספוט אחד לכל שני מטר רבוע. אך מספר זה עשוי להשתנות בהתאם לתאורה הנוספת הקיימת באותו מטבח ובהתאם למיקום האי במטבח, כך שקיים צורך כמובן לבחון כל מקרה לגופו.

 

תאורה לאי אשר אינו מהווה משטח עבודה ובישול

במקרים רבים האי אינו בהכרח מתפקד כאזור עבודה ובישול במטבח. במקרים אלו מדובר לרוב באזור ישיבה אשר פותח אופציות נוספות של שהייה במטבח של כמה אנשים בו זמנית, ומאפשר למשל לשבת ולאכול, לדבר או לקרוא עיתון גם בזמן שמישהו אחר עוסק בבישול.

במקרים אלו ייתכן כי התאורה הכללית של המטבח עשויה להספיק, כאשר ניתן להוסיף גוף תאורה דקורטיבי אשר ייחד וידגיש את אזור האי. גופי תאורה תלויים ודקורטיביים עושים בדיוק את העבודה במקרים רבים כאלו, ומסייעים ליצור אווירה נעימה ומזמינה באזור האי. כך, נוצר אזור במטבח בו נעים לשבת ולקרוא עיתון עם הקפה של הבוקר או לארח חברה למי שמבשל במטבח.

במרבית המקרים, הן כאשר האי משמש כאזור עבודה והן כשלא, נרצה להציב באי עצמו תאורה נפרדת משאר תאורת המטבח. זאת על מנת לייחד ולהדגיש את אותו אזור. אי במטבח הוא לרוב לא רק עניין פרקטי אלא גם חלק במטבח אשר מיועד לתרום מבחינת אסתטיקה ואווירה כללית. מכיוון שמדובר במשטח פתוח אשר ניתן לגשת אליו מכל הצדדים והוא אינו מסתיר אף חלק במטבח, הוא באופן טבעי משמש כאזור ישיבה והתקבצות ומזמין אנשים לשבת לצידו גם ללא קשר לבישול ועבודה במטבח. לכן, נרצה לדאוג גם לתאורה מתאימה אשר תאפשר לנצל את מרבית הפוטנציאל מהאי – תאורה בהירה וחזקה במקרה של שימוש באי כמשטח עבודה ותאורה נעימה ודקורטיבית במקרה בו לא מדובר באזור עבודה.

לרכישת גופי תאורה למטבח כנסו עכשיו לחנות אונליין