הדרך הקלה והנכונה לעצב מחדש – תאורה מעוצבת לבית

שינוי ועיצוב הבית מחדש הוא תהליך המתרחש באינספור בתים בישראל מדי שנה. בין אם מדובר בשיפוץ כללי של הבית/דירה (במסגרתו מבצעים בדרך כלל שינוי מקיף ומעצבים את המרחב מחדש) ובין אם בשינויים נקודתיים אשר נועדו להשיג מטרות מסוימות ולהביא לשינוי האווירה בחלקים מסוימים של הבית, עיצוב הבית מחדש הוא תהליך אשר “מדבר” להרבה מאוד אנשים, המוציאים עליו גם לא מעט אנרגיה וכסף. אחד הכלים השימושיים והאפקטיביים מצד אחד, והזולים ופשוטים ביותר מצד שני, לביצוע שינויים מורגשים בעיצוב הבית הוא שימוש בגופי תאורה שונים ומגוונים. כיצד יכולה תאורה מעוצבת לבית לאפשר לנו לעצב מחדש ולהשיג אפקט מורגש ומשמעותי, בקלות ובמהירות?

 

מנורות פשוטות שעושות הבדל עצום – תאורה מעוצבת לבית

השימוש בתאורה מעוצבת לצורך עריכת שינוי משמעותי בעיצוב הבית נפוץ ופופולארי בקרב מעצבים ואנשי מקצוע נוספים ורבים מהתחום, בין השאר מכיוון שמדובר באחת הדרכים היעילות, הזולות והקלות ביותר להשגת אפקט משמעותי בעיצוב הפנים. בניגוד לדרכים רבות אחרות המצריכות רכישת ציוד בהרבה מאוד כסף או השקעה בשיפוץ מאסיבי יותר הכולל עבודה מרובה ויקרה, במקרה של שימוש בגופי תאורה מדובר בהוצאות זניחות יחסית המביאות לשינויים משמעותיים ומורגשים. למעשה, במקרים רבים האפקט המתקבל כתוצאה משימוש יצירתי ואפקטיבי יותר מבחינה עיצובית בגופי תאורה ייחודיים שונים הוא כזה אשר אינו “מגלה” כי השינוי המורגש הוא כתוצאה משינוי בתאורה. במקרים אלו התאורה החדשה יוצרת אפקט משמעותי בנראות ובהרגשה המתקבלת באותו חלל, גם מבלי שברור לכל כי מה שהשתנה זו התאורה. אם ביקרתם בבתים מעוצבים שונים וכאלו שעברו שיפוץ או עיצוב מחדש, סביר להניח כי באזורים מסוימים בהם הרגשתם שינוי ואווירה ייחודית ומכוונת מסוג מסוים, נעשה שימוש בתאורה מעוצבת וייחודית.

כמובן שהשימוש בתאורה מעוצבת גם נלווה ומתווסף לכל שינוי אחר שעושים במסגרת שינוי מקיף ועיצוב מחדש. התאורה מהווה רקע בסיסי והכרחי לכל דבר ולכל אזור בבית, ומעצבי פנים למיניהם עושים שימושים מגוונים ויצירתיים בגופי תאורה מעוצבת לבית על מנת לסייע לשינוי ולאווירה החדשה שהם מבקשים ליצור בחלל אותו הם מעצבים.

תאורה

גופי תאורה לבית של מיטב המעצבים בתחום – תאורה מעוצבת לכל בית

על מנת להשתמש בעולם התאורה ובגופי תאורה ייחודיים שונים לצורך עיצוב הבית והקניית אווירה והרגשה חדשה לחלוטין לאזורים מסוימים בו, ניתן ורצוי להשתמש במגוון רחב של מנורות ייחודיות וגופי תאורה לבית, הנופלים תחת הקטגוריה הכללית יחסית של “תאורה מעוצבת לבית”.

למה בדיוק הכוונה? ובכן, בניגוד לעבר (אז תאורה מעוצבת הייתה בעיקר מנת חלקם של מקומות ציבוריים או מסחריים, של חנויות מושקעות ומעוצבות, של מוזיאונים וגלריות או חללים אומנותיים אחרים וכו’), כיום נהוג להשתמש בתאורה מעוצבת וייחודית במגוון מקומות נוספים, וגם בלא מעט בתים ודירות. בדומה לתחומים רלבנטיים נוספים דוגמת עולם האופנה, גם בעולם התאורה התרחשה בעשורים האחרונים מגמה ברורה של התרחבות התחום כך שכיום הוא מכיל גם אינספור אנשים פרטיים, וכבר מזמן אינו מנת חלקם הבלעדית של מעצבים, אומנים או סלבריטאים למיניהם. כמו שהיום ניתן למצוא אינספור נשים וגברים אשר אינם עשירים, מפורסמים או מגיעים מעולם העיצוב והאופנה אך כן קונים ומתלבשים במיטב המחלצות ובבגדי מעצבים למיניהם, כך גם בעולם התאורה ניתן לומר כי כיום תאורה מעוצבת ומנורות של מעצבים מובילים מהתחום מעטרים את הבתים והדירות של אינספור אנשים, ולא רק של חובבי עיצוב פנים מושבעים או מומחים מתחום התאורה ו/או העיצוב.

תאורה לסלון

כך, באינספור בתים ודירות בארץ ובעולם תמצאו כיום גופי תאורה מעוצבת – עיצובים של מעצבי תאורה מקצועיים, מובילים ומוכרים. שמות כמו tom Dixon, ג’ינו צרפתי, ג’ספר מוריסון, פיליפ סטארק ועוד – כל אלו ועוד שמות רבים נוספים מוכרים לכל מי שמתעניין בעולם התאורה באופן מקצועי ונחשבים למעצבים מובילים ומוערכים במיוחד בתחום. את גופי התאורה והמנורות הייחודיות שהם מעצבים ניתן למצוא כיום בבתים רבים בישראל, גם כאשר בעל הבית אינו מכיר את השמות הללו או מתעניין במיוחד בעולם העיצוב.

העניין הרחב הוא ביכולת להשתמש בעיצובים הללו על מנת לייצר אווירה חדשה וייחודית בבית, וכאמור מדובר באחת הדרכים הפשוטות, המהירות והזולות להשיג תוצאות משמעותיות בתחום זה.