המדריך השלם לבחירת גופי תאורה שולחניים

בבית אחד משתמשים במגוון מקורות תאורה וביניהם בתאורה תכליתית, ממוקדת, מכוונת מטרה. גופי תאורה שולחניים משחקים תפקיד משמעותי בהארה אסטרטגית וכיום בעולם התאורה הדינאמי והיצירתי ניתן לגלות מגוון רחב של מנורות שולחן בשלל סגנונות, גוונים, בצורניות מפתיעה – גופי תאורה שיתאימו לשולחן עבודה, פינת לימוד, פינת הקריאה, לשידה לצד המיטה ועוד.
מתי מנורות שולחן נכנסות לפעולה וכיצד לבחור מנורות לילה או מנורות לחדר שינה שיענו על מבוקשכם?

יש מבחר מוקדים בבית בהם כדאי להשתמש במנורות שולחן. ראשית, פינת הלימוד או פינת העבודה היות ומנורות אלה ניידות ואפשר למקם אותן על גבי השולחן היכן שתרצו כך שיפיצו תאורה מכווננת בהתאמה אישית מבלי שזו תסנוור אלא תאפשר את הגברת הפרודקטיביות בעת לימוד או עבודה.

מנורות אלה נפוצות גם כמנורות על קונסולה או שולחן צד דקורטיבי ליד כורסה או בפינת הקריאה כגיבוי לתאורת סביבה או תחליף לה והן כמנורות לילה בחדרי ילדים ובחדרי שינה בעת קריאה או צפייה בטלוויזיה.

כוונון וגמישות של גופי תאורה

אובייקטים מהסוג הגמיש והמתכוונן או מנורות עם זרוע נדנדה יאפשרו לכם להטות את הראש של הגוף למוקד המבוקש וכך להפחית את מאמץ העיניים.
מומלץ לבחור מנורות שמאפשרות שליטה באור וויסות האור לרמה הרצויה כך שמצד אחד, יהיה אפשר להאיר בעוצמה ולהגביר את הערנות והאנרגיות ומצד שני, להפחית את האור ולעמם לקראת שינה. שימו לב לצללים שנוצרים על ידי התאורה שלא יפריעו לכם וחשבו על מיקום אסטרטגי שיהיה נוח יותר.

ל- Louis Poulsen יש גוף תאורה לשולחן המתוכנן על פי העיקרון של מערכת תלת גוונים רפלקטיבית, המכוונת את רוב האור כלפי מטה. הגוונים עשויים מזכוכית תלת-שכבתית אופלית מנופחת, מבריקה מלמעלה ובחלקה התחתון מט מהתזת חול והיא מעניקה פיזור אור רך ומפוזר.

דימר לוויסות האור

בבחירת גופי תאורה שולחניים בדקו אם יש לחבר אותם למקור חשמל או לא היות ונושא הניידות הוא חשוב בבחירת המנורה. התייחסו לטמפרטורת הצבע וליכולת הכוונון למזעור הסנוור ובמקרה כזה אפשר לבחור מנורת שולחן עם ניגודיות גבוהה ומספר רמות של בהירות.
ל-FLOS גוף תאורה בעיצובו של פיליפ סטארק המספק אור מפוזר. המנורה בעלת מפזר פנימי מזכוכית דחוסה חרוטה ויש לה גבעול פלדה צבוע אפור ובסיס אלומיניום יצוק. על הכבל ישנו הדימר האלקטרוני המאפשר ויסות של בהירות האור.

לרוב הצורה והמראה של אהיל מעבר להיות פונקציה אסתטית יכולים לסייע גם בפרקטיות – גוון אטום או גוון כהה של אהיל ממזערים את הסנוור ומתאימים למשל לצפייה בטלוויזיה ואילו גוון חצי אטום יוסיף זוהר וחום.
בכל מקרה, התייחסו גם לגודל במיוחד אם מדובר בשולחן קטן יחסית – אינכם רוצים להעמיס על המרחב אלא לפנות את השטח.

גוף תאורה אומנותי אסתטי ומרגש

העיצובים של גופי תאורה שולחניים הוא עשיר במיוחד: חומרים מתכתיים בשיק תעשייתי מודרני לצד חומרים כמו עץ או ראטן לעיצוב כפרי. אם תרצו לשמור על הקווים הלינאריים של גוף תאורה שיתמזג בהרמוניה עם השולחן, ניתן לבחור מנורה בעלת קווי מתאר סימטריים ואם להפך, לייצר קונטרסט מעניין, גוף תאורה פיסולי במראה אמורפי או שובב. לדוגמא: מנורת שולחן לוליטה מבית Moooi שמבוססת על ארכיטיפים נשיים ולמנורה כיפה והיא מאפשרת להטות את ההצללה עד 45 מעלות ולכוון את האור לכיוון אחר.
במידה וחשקה נפשכם בטוויסט נועז, מנורות מבית טום דיקסון כמו Fat Spot בעל מעטפת נחושתית מתכווננת מאפשרת לעבור בין מצבי תאורה רכה ולכוון במראה הצהרתי שמשדרג כל פינה ושולחן עבודה או לימוד.