גופי תאורה לגינה: כך תבחרו את שלכם

גופי תאורה לגינה יכולים למלא מספר תפקידים: להאיר אזורים מעוצבים, לשטוף את הגינה באור בעת אירוע או לשוות לפינת המנוחה אווירה נעימה ורגועה. כשמתכננים תאורת גן חשוב להגדיר את הפעילויות השונות בכל אזור ואת האווירה השונה שנרצה להעניק לו.
מתוקף תפקידה, תאורת גינה צריכה להאיר אזורי פעילות שונים באור שונה. למשל הארת שולחן משחקים או אזור הברביקיו ידרוש אור שונה מזה הדרוש להארת חפצים או רהיטים דקורטיביים. מאידך, תאורת גן המתכוננת נכון יכולה גם להצניע אזורים או פרטים שאינם תורמים ליופי ולאווירה, דוגמת אזור המחסן. תפקיד חשוב לא פחות הוא הארת מעברים וכן התראה מפני פולשים.
יש לזכור כי העקרונות לתכנון תאורת גן תקפים גם בתכנון תאורת גג או כל אזור ציבורי, בשינוי כמות הגופים ועוצמות ההארה.

 

שיקולים בבחירת גופי תאורת גינה

תדירות ההארה, משך השימוש ואופי האור מהווים בסיס להחלטה על סוג מקור האור. ישנם שלושה סוגים של מקורות אור שבעזרתם נוכל לתכנן תאורת גן: מנורות הלהט – הלוגן; מנורות הפריקה – פלורוסנט ומטל היליד; ומנורות אלקטרוניות – LED.
נורות הלהט מקרינות אור נעים ורך בגוון חם. הן מתאימות להארת צמחייה או להבלטת מרקם מסוים, למשל של קיר דקורטיבי. תאורת גן מבוססת נורות הלוגן זמינה ומחירה נמוך יחסית, אך נורות ההלוגן צורכות חשמל רב ואורך חייהן קצר.
נורות פריקה פלואורסנטיות מהוות פתרון טוב להארת צמחים בגוונים קרים יותר, דוגמת זית או צפצפה, אך אלה לרוב מותקנות בגופי תאורה לגינה גדולי ממדים. נורות פריקה מטל היליד מתאימות להארת משטחים רחבי ידיים דוגמת מדשאה או קיר בית. במידה שאזור הגינה יואר למשך שעות ארוכות ולאורך זמן – נורות הפריקה הן המתאימות ביותר.


תאורת גן באמצעות נורות LED מספקת את הפתרון היעיל ביותר להארה מגובה נמוך או לסימון שבילים בתאורה רכה ורחבה. עלות הרכישה של גופי תאורה לגינה משולבי LED לרוב גבוהה יותר, אך אורך חיי הנורה וצריכת החשמל הנמוכה מהווים שיקול חשוב בכדאיותה.
ניתן לקבוע כי תאורת גן היוצרת אווירה נעימה וחמימה תיעשה באמצעות נורות להט או אף בנורות LED ואילו תאורת גן חזקה ושוטפת תיושם באמצעות נורות פריקה.

 

עיצוב תאורת גינה

פעמים רבות ישנה נטייה לשטוף את הגינה במנורות לגינה המדמים תאורת יום. למעשה, המשמעות היא אחת – הצפת הגינה באור חזק, לעיתים מסנוור ושימוש בגופי תאורה גדולים. המציאות והניסיון מלמדים שאת עוצמות התאורה אנחנו נוטים שלא לנצל, אלא במספר מועט של פעילויות, דוגמת מסיבות או חגים.
כמות המנורות לגינה הדרושה משתנה לפי אופי הפעילות וגודל השטח. מדרגות, שבילים ומעברים יוארו באור רך, רחב וחזק. פינת הברביקיו או שולחן משחקים יצריכו תאורה נקודתית שתאפשר ליהנות מהפעילות. יש להקפיד שגופי התאורה באוזרים אלה לא יטילו את צל האנשים על משטח העבודה או המשחק. תאורת גן חלשה ודקורטיבית תתאים לפינות אינטימיות או לאזורי מנוחה.

סוגים של גופי תאורה לגינה

קיימים סוגים רבים ומגוונים של תאורת גן: גופי תאורה שקועי רצפה, דוקרנים, צמודי קיר, ועמודי תאורה עד לגובה 120ס”מ או עמודי “פארק” עד גובה 250-300 ס”מ.
הבחירה בגופי תאורה לגינה נקבעת על פי מטרת ההארה. גופי תאורה שקועי רצפה משמשים להארה דרמטית, אם לצד מבנה או מתחת לעצים; דוקרנים מאפשרים לשנות את מיקום האור עם התפתחות הצמח; גופים צמודי קיר ישמשו להארת המעברים הצמודים לבית או להארת המרפסת הקרובה לבית; ועמודים נמוכים יסמנו שביל אור לצד אזור הגינון. עמודי פארק מתאימים להארת שטחים מרוחקים מהמבנה.

 

תאורת גן – עצות שימושיות:

• במהלך בנייה או שיפוץ, כדאי להקים תשתית תאורת גן עליונה, בגובה של 3 עד 9 מטרים שתספק מענה להארה של כל שטח הגינה.
• מומלץ לאפשר הדלקה של מעגל הביטחון מחדר השינה של ההורים, וזאת כדי לספק גופי תאורה לגינה היקפית במקרה של תנועה חשודה בחצר.
• לצורכי הביטחון, מומלץ להאיר תאורת גן עם נורות הלוגן להדלקה מהירה.
• תאורת גן היא לא רק התאורה שתאיר היטב את שולחן האוכל, אלה גם תאורה שתגדיר את גבולות האזור. כלומר, ניתן לעצב אלומות אור אנכיות ליצירת קירות מרשימים.
• השילוב של אור יעיל ואור סביבתי יוצר תאורת גן בעלת תחושת העומק, זאת לעומת הארה חזקה ומצד אחד בלבד.
• לכול גינה ישנם גופי תאורה לגינה המתאימים לה ולמשתמשים בה. קסם ההארה של הגינה בלילה נוצר ממספר מקורות אור, בגוונים ובטמפרטורות שונות, בגבהים ובכוונים שונים המאירים בעוצמות שונות.

לרכישת תאורה לגינה כנסו עכשיו לחנות אונליין