תאורת גן

תכנון החצר וגינת הבית, כמו תכנון כל אלמנט אחר בבית שלכם מצריך חשיבה מעמיקה אודות אלמנטים רבים והשילוב ביניהם. גינת הבית משמשת מקום למשחקי הילדים, לאירוח ולאכילה בחוץ, כמקום שנעים להביט בו בעקבות שלל הצמחים והפרחים ששותלים בו, כמקום להירגעות ומנוחה, כמקום לספורט והתעמלות (בריכת שחייה למשל), כמקום לבישול והכנת אוכל וכדומה. תכנון הגינה מצריך הכנת תוכניות שישקפו את הרצונות שלכם מגינת הבית, והאלמנטים השונים משתלבים לכדי הוצאה לפועל של רצון זה. תכנון גינה כולל גם תכנון תאורה, וכמו בכל מקום לזו יש השפעה רבה על עיצוב הגינה גם מבחינה פרקטית וגם מבחינה אסתטית. תאורת גן יכולה להיות גלוייה או מוסתרת, צבעונית או לבנה ועל הכל להיות חלק מעיצוב הגינה המבוקש.

 

תאורה גן- מה רואים בגן

בניגוד לשעות היום שבהם שוטפת השמש את הגינה שלכם באור חזק ושווה, הרי שבשעות הלילה אתם הם אלה שקובעים מה יראו בגינה ומה לא. אפשרות המשחק עם תאורת חוץ מאפשר עיצוב מרהיב של המקום בשעות הלילה שיראה שונה לחלוטין משעות היום השטופות שמש. תחשבו על סרט קולנוע המתרחש בלילה ומה בוחר הצלם להאיר ומה הוא משאיר באפלה. באופן כזה ניתן ליצור אווירה שונה לגינה ולהחליט כי התאורה תהיה מאד דרמטית עם קונטרסט גדול בין המקומות המוארים ואלה החשוכים, או שהיא תהיה הרבה יותר רכה ששוטפת את רוב האלמנטים השונים בגינה וכדומה. על מנת להוציא לפועל תוכנית עיצוב תאורה לגינה יש מבחר עצום של גופי תאורה ומנורות לגינת הבית שחלקם גלויים ואחרים מוסתרים, חלקם נקודתיים וחלקם מציפים אור יקרות והם עשויים מחומרים שונים ובטכניקות הארה שונות.

 

תכנון פרקטי של תאורת גינה

מעבר לתכנון העיצובי של תאורת חוץ יש לחשוב בעת התכנון גם על אלמנטים פרקטיים ובטיחותיים. תאורת גן צריכה להראות לנו את הדרך כשאנו פוסעים בשבילי הגן בלילה או לסמן את קצה הבריכה, להאיר מקומות שונים המועדים לפריצה וכדומה. הדבר חשוב במיוחד כאשר יש ילדים קטנים בבית כדי לשמור על הבטיחות שלהם. בנוסף יש להתייחס לתכנון התאורה של הגינה כהמשך של תאורת הבית ובמיוחד כאשר יש חיבור בין הפנים לחוץ באמצעות מעבר פתוח בין הסלון לחצר. מעבר זה הפתוח לכל אורך הקיר מהווה את החוליה המקשרת גם בנושא התאורה ויש להתייחס אליו בצורה זו. במידה ובחזית הסלון יש מרפסת גן גדולה עם פרגולה להצללה יש להתייחס לאלמנטים אלה בתכנון תאורת חוץ כאילו והיו ההמשך הטבעי של הסלון. גם כאשר חלון הסלון הגדול סגור ולכאורה יש חוצץ בין הפנים לחוץ חשוב להאיר את הגינה כדי שהדבר יראה מבעד לחלון, שאם לו, תהפוך הזכוכית הגדולה למראה ותקטין את הבית מאד.

 

מהם השיקולים בקביעת תאורת גן?

כפי שנאמר, יש פרמטרים רבים שיש לקחת אותם בחשבון כאשר מתכננים תאורה לגינה וניתן להצביע על כמה מהם בצורה ברורה: יש לחשוב על חלקי הגן הנראים מתוך הבית ואיזה מהם נרצה להאיר. יש לחשוב על הצבעים של הגינה ובאיזה צבעים נרצה להאיר אותם בלילה. גם שיקולים של זמן התאורה יש לקחת בחשבון וכמובן את הצד העיצובי הכולל בחירת גופי תאורה שונים שנרצה לשלב בגינה. בחירת גופי התאורה משולבת עם בחירת זווית התאורה היכולה להגיע מלמעלה, מלמטה בגובה העיניים וגם מתוך האלמנטים עצמם, כמו בדוגמה של העמדת גוף תאורה בתוך צמח שנראה כאילו והוא מואר מבנים (הסנה הבוער). תכנון תאורה לגינה היא אכן אמנות בפני עצמה.