תכנון תאורה לבית ירוק

בעוד עיצוב ותכנון תאורה הופכים להיות דבר נפוץ ומקובל ביותר בעולם הבנייה ועיצוב הפנים העכשווי, אנשים רבים מעוניינים בייעוץ ותכנון תאורה מקצועי תוך שימת דגש על מאפיין זה או אחר. חלק מעוניינים בבית עם אווירה נעימה וחמימה, אחרים שואפים להשתמש בתאורה על מנת ליצור נקי, חלק ובוהק דווקא (סגנון עיצוב עירוני וכמעט תעשייתי אשר נפוץ מאוד בחוגים רבים כיום). בעוד ניתן להתאים כיום תאורה עבור מגוון רחב של סגנונות ו”כיוונים” שונים, אחד מאותם כיוונים הוא במקרים רבות “בית ירוק”. הכוונה אינה בהכרח לבית ידידותי לסביבה (למרות שגם זו אפשרות פופולארית ביותר בימינו), אלא לבית ירוק מבחינת כמות הצמחייה והעציצים השונים שהוא מכיל. כמובן שעבור המשוגעים לדבר אבל גם עבור מי שלא, לפחות כמה צמחים ועציצים במרחב הביתי הם דבר רצוי ביותר הן מבחינה אסתטית והן מבחינות אחרות. כיצד ניתן ורצוי להתאים את התאורה לבית על מנת ליצור בית ירוק ומלא צמחייה ועציצים?

 

נקודות תאורה ייעודיות שונות על פי צרכי העציצים

בתור התחלה, חשוב להבין כי עולם תכנון התאורה מצד אחד, ועולם הטיפול בעציצים וצמחי בית מצד שני, שניהם עולמות גדולים ומלאים באינפורמציה. לכן, כמובן שנוכל לגעת כאן רק על קצה המזלג בנושא זה, ויש הרבה יותר לקרוא וללמוד אודותיו.

עם זאת, בהנחה ואנחנו מעוניינים לפחות בכמה עציצים יפים וירוקים או צבעוניים שיקשטו את המרחב הביתי שלנו – מה כדאי לעשות בנידון בהקשר של תכנון התאורה וקניית גופי תאורה מתאימים?

ובכן, לעציצים וצמחים חשוב כמובן מאוד האור, מה שפעמים רבות הם אינם מקבלים כמו שצריך כאשר הם ממוקמים בפנים הבית. עם זאת, כל סוג של צמח זקוק לסוג אחר של תאורה ולעוצמה אחרת, לשעות שונות של אור וכו’. בתור התחלה, נרצה להביא לבית עציצים המתאימים להיות בפנים, אינם זקוקים לאור שמש ישיר או לשעות מרובות מדי של אור מדי יום. במקרים רבים ניתן ורצוי למקם את העציצים על אדן החלון כך שיקבלו אור שמש לפחות חלק מהיום, אך על פי רוב לא ניתן לסמוך על כך (מפני שבדרך כלל כל חלון מקבל רק כמה שעות ספורות של שמש ישירה ביום),ובכל מקרה – איננו מעוניינים להסתפק באדני החלונות בלבד ואנו מעוניינים להציב עציצים במקומות שונים בבית, ולשם כך נתכנן את התאורה ה”מלאכותית” בהתאם.

לכן, בבואנו לתכנן תאורה עבור הבית הירוק ומלא העציצים שלנו, כדאי שננסה קודם להחליט היכן אנו מעוניינים שיהיו עציצים, לפחות באופן כללי ולא בהכרח מחייב. בהתאם להחלטה זו נדע אילו נקודות בבית אנו מעוניינים להאיר, האם יש לנו נקודת חשמל בקרבת כל מקום שכזה או שיש צורך בביצוע התאמות מקדימות וכו’. אם אינכם יכולים או מעוניינים להחליט כרגע היכן יהיו ממוקמים העציצים בבית, כדאי עוד יותר לדאוג לפזר נקודות תאורה שונות בבית, על מנת שתהיה לכם את האופציה להציב שם עציצים בשלב מאוחר יותר.

 

קירות ירוקים

בבתים ירוקים רבים למיניהם בעולם ניתן למצוא כיום “קירות ירוקים”. הכוונה אינה לקירות רגילים הצבועים בצבע ירוק, אלא במקרים בהם הקיר כולו מוקדש למעשה לגידול לצמחים. אז לרוב תולים רשת אשר מרצפת את הקיר כולו (או חלק ממנו), ועל גבי הרשת מגדלים צמחים שונים אשר לאט לאט מכסים את הקיר כולו, והופכים אותו לקיר ירוק, מילולית.

במידה וגם אתם מתעניינים ביצירת קיר ירוק בבית שלכם, כדאי לקחת בחשבון כי לבטח תזדקקו לתאורה המותאמת לכך, ספציפית תאורה המכוונת ישירות אל קיר זה ומעניקה לו את סוג האור שהוא צריך, לפחות כמה שעות טובות מדי יום. זאת על מנת לקבל צמיחה מהירה יחסית ולכסות את הקיר בצמחייה במהרה…

 

עציצים שדורשים תאורה ייעודית

ומה בנוגע לסוג גופי התאורה שנרצה לקנות? ובכן, זה תלוי, כאמור, גם בסוג העציצים שנרצה לשים. מרבית עציצי הבית אינם דורשים אור מיוחד, אך כדאי לברר בכל זאת – צמחים מסוימים זקוקים לאור בעוצמה ובספקטרום מסוימים, ופעמים רבות ניתן פשוט לבחור מנורה אחרת וזה יעשה את העבודה. במקרה של עציצים הדורשים תאורה ייעודית כדאי לברר פשוט את שני המדדים הללו – מהי עוצמת האור הנדרשת ובאיזה ספקטרום עליו להיות, ולנסות ולמצוא את גופי התאורה המתאימים, מה שכאמור לא אמור להיות קשה או מסובך יתר על המידה.

עם זאת, במידה ואתם מעוניינים בצמחים ספציפיים בפנים הבית אשר מצריכים תאורה מיוחדת, מעבר לתאורה הרגילה הקיימת בבית בכל מקרה, כדאי לברר מבעוד מועד איזה גוף תאורה אתם צריכים, מהו גודלו וצורתו וכו’. זאת על מנת לתכנן מבעוד מועד את הפינה בה ימוקם צמח זה ולוודא כי במיקום זה יש מספיק מקום לגוף התאורה הנדרש.

 

אין תחליף להתייעצות עם מומחה

עבור כל מי שמעוניין ליצור לעצמו “בית ירוק” במידה כזו או אחרת, בין אם לרצף קירות שלמים בצמחייה וליצור “קירות ירוקים” ובין אם רק להציב עציצים יפים פה ושם, מומלץ בחום להתייעץ עם מומחים ואנשי מקצוע משני התחומים גם יחד – מעולם הצמחים ומעולם התאורה. אין תחליף אמיתי לתכנון מקצועי עם בעל מקצוע העוסק בתחום זה, ויידע להסביר לכם בדיוק כמה נקודות תאורה אתם צריכים ואיזה סוג של מנורות, למשל, מהם סוגי הצמחים שמומלץ לרכוש וכו’. בסופו של דבר זה יכול לסייע לכם ליצור תאורה מתאימה ובית ירוק וחי בתוך כמה שבועות או חודשים ספורים, במחיר של כמה התייעצויות פשוטות. אם תעשו זאת נכון תזכו במהרה ליהנות מצמחים שופעי חיות בחיי היום יום שלכם עוד במהרה…

לרכישת מנורות לבית כנסו עכשיו לחנות אונליין