כיצד תאורה מעוצבת משפיעה על מצב הרוח שלכם?

בתקופה בה מצב הרוח האישי והלאומי ירוד מאוד, רבים מחפשים כיצד להעלות את מצב הרוח ומוצאים שניתן לעשות זאת באמצעות הארה יעילה של סביבת מגוריהם.

מדוע האור כה קריטי לחיים ולבית?

לאור השפעה משמעותית על מצב הרוח היות והוא ממריץ את ייצור הסרוטונין התורם לתחושת רווחה ויכול גם לסייע בוויסות המלטונין לאיזון השעון הביולוגי וידוע ששנת לילה טובה יכולה בהחלט לתרום לתחושה טובה יותר ולבריאות תקינה.
במיוחד בעונת החורף כאשר חלה הפחתה משמעותית באור הטבע חשוב מאוד ליצור תאורה טובה במרחב על מנת להיאבק בדכדוך שנובע מתנאי מזג האוויר (יחד עם הלך הרוח הכללי בעת הנוכחית).

מנורת שולחן

מעוניינים לבסס תאורה שתעלה את מצב הרוח שלכם?

ראשית, וודאו שאתם מבססים שלושה רבדים של תאורה בבית. הרובד הראשון הוא של תאורה עילית היקפית שתפקידה להאיר שטח רחב ככל שניתן.
הרובד השני הוא של תאורה מכוונת מטרה, תכליתית וממוקדת באזורים שדורשים הארה ייעודית והרובד השלישי הוא גופי תאורה למטרות אווירה ומבטא לצרכי הדגשה של אלמנטים וויזואליים מעניינים במרחב. תוכלו להקצות לכל רובד גוף תאורה אחד או שניים שיהיו נציגים של רובד זה וכך לאפשר גם וויסות האור בהתאם לתרחישים שונים במהלך היום.

לטמפרטורת הצבע של האור השפעה ישירה על מצב הרוח כאשר גוונים קרירים ממריצים יותר ומעוררים מיקוד ואילו גוונים חמים צהובים וכתומים למיניהם הם אלה שאתם רוצים להפיץ יותר בימים קודרים אלה, כיוון שהם תורמים לתחושת השלווה והרוגע במרחב וכך גם לאנרגיה מרוממת יותר. כמו גם לתחושת הרפיה שחשובה במיוחד בחללים בהם אתם מעוניינים להירגע ולנוח כמו סלון, חדר השינה או במבואה, החלל שמקבל את פניכם בכניסה לבית, תחושת ביטחון שעוטפת מכל הכיוונים.
אפשר לכוון היום באמצעות מערכות תאורה מתקדמות וחכמות את טמפרטורת וגוון האור וכן את עוצמתו על פי דרישה ונוחות וכך לשלוט בכל רגע נתון הן באור שלא מעמיס על העיניים והן בתאורה בהתאמה אישית שיכולה לשפר את התחושה הרגשית.

כך למשל, ההעדפה תהיה לטובת תאורה עמומה כדי להפחית תחושת ערנות שלעיתים נקשרת למתח, על אחת כמה וכמה כאשר מתארגנים לקראת שינה ורוצים להתנתק מטרדות היום יום.
אפשר לבחור מלכתחילה נורות מסוג LED שנחשבות לעמידות מאוד, מצטיינות בפיזור אור נעים וגם נחשבות לחסכוניות אנרגטית.

בבחירת גופי תאורה מעוצבים ומסוגננים, שיתמזגו בהרמוניה במרחב, התייחסו לנראות שלהם. כך למשל, אובייקטים בקווים רכים וזורמים יכולים לתרום לתחושת השלווה ולהשתלב בחלל מאוזן בגוונים בהירים ומרגיעים. שימו לב גם לפיזור אורך רך של הגוף ולקנה המידה של גודלו ביחס לפרופורציות של החלל, כדי שהוא לא יעמיס בחללים קטנים או יבלע יתר על המידה בחללים רחבי ידיים בעלי תקרות גבוהות.

נסו לכוון את התאורה שתקלע לאווירה המבוקשת בביתכם בתקופה זו בה אתם זקוקים לראות את האור שבקצה המנהרה.