איך להתאים תאורה מעוצבת נכונה לבית?

לתאורה השפעה עוצמתית על האווירה במרחב הביתי. בבחירת גופי תאורה מעוצבים כדאי להתייחס לתנאי החלל ואילוצי השטח, לפלטת הגוונים ולרהיטים הקיימים, זאת על מנת לייצר התאמה מושלמת.
ההיצע העשיר של גופי תאורה מאפשר בחירה חופשית של מנורות מבין שלל סגנונות, צבעים ועיטורים וכל שצריך זה להתייחס לנתונים ולשדך את הפריטים הנכונים. לפניכם צרור של עצות בתהליך מיקס אנד מאץ’:

תקרה גבוהה או נמוכה? זו השאלה

גודל החדר וגובה הקירות מכתיבים את הבחירות העיצוביות. למשל כאשר מתכננים תאורה לסלון מתייחסים לגובה התקרה כאשר לתקרה נמוכה יתאימו גופי תאורה מעוצבים מינימליסטיים שאינם תופסים מקום בחלל ושומרים על מרחב קליל ואוורירי בעוד לחללים בעלי תקרה גבוה יתאימו גופי תאורה גרנדיוזיים ובולטים בנוכחותם.

מוצאים את המכנה המשותף

בבחירת גופי תאורה ניתן לאתר נקודות משותפות בין הרקע לגופים ולחשוב איך ממשיכים את הסגנון ואת הצבעוניות. למשל: מנורה בניחוח כפרי על רקע של רהיטים בשיק כפרי או מנורות בסגנון אולטרה מודרני בבית בצביון מודרני. כמו כן, אפשר להתייחס לצורניות שמכתיבה את הטון או צבעוניות זהה בין המנורות לצבעוניות הבולטת בחלל או ללכת על קונטרסט הפוך של מנורות בצבעים מנוגדים לצבעים השולטים, מונוכרומטיות על רקע פסטל או עיטורים גראפיים על רקע של צבעוניות אחידה.
אפשר לייצר חיבורים או ניגודים בין מרקמים משתנים כמו קיר עם טפט בעל מרקם אחיד לעומת ספה בעלת טקסטורה מחוספסת. ניתן ללכת על אסטרטגיה של עקביות או של ניגודיות לפי העדפה אישית.

תאורה לבית

שיק של אור

נסו להתייחס לגופי התאורה כמו פריטים דקורטיביים שמוסיפים נקודת חן בחלל דוגמת מנורה עומדת לצד הספה או מנורת שולחן על השידה ליד המיטה.
גופי התאורה העכשוויים מגיעים בווריאציות ייחודיות בפיסול אומנותי ואפשר למצוא גופים בשלל סגנונות תקופתיים, אמורפיים או מובחנים ולהחליט על הנגיעה העיצובית החסרה לפינה ריקה, נישה פנויה, קיר חף מעיטורים ובאמצעות גופי תאורה להוסיף אישיות או לייצר אמירה בבית.
מנגד, אפשר להשתמש בתאורה מעוצבת להבלטת פריטים קיימים כמו למשל, גוף תאורה המאיר יצירת אמנות או פס שמאיר את תכולת ארונות המטבח.

שלושת היסודות

בתכנון תאורה מעוצבת למרחב ישנם שלושה יסודות בולטים שאפשר להסתמך עליהם: תאורה כללית היקפית המאירה על המרחב בצורה מקיפה לרוב בדמות גופי תאורה עיליים סמויים או בולטים, תאורה תכליתית מכוונת מטרה ומיקוד ותאורת מבטא לצרכי הדגשה וכדאי שתהיה נציגות לכל אחד מהסוגים על מנת לאייש את כל המוקדים ולבחור את סוג התאורה לפי התרחיש המבוקש.
כדאי למפות מבעוד מועד את התרחישים האפשריים לפי תאורה טבעית שמגיעה מבחוץ, פינה ייעודית ללימודים ועבודה שדורשת יותר מאור עילי, אור לבן מעורר לחללים כמו מטבח לעומת תאורה מעוצבת צהובה חמימה לחדרים כמו חדרי שינה וסלון ושתהיה אופציה תמיד לבחור בתאורה המבוקשת בכל עת ולכל חלל.