כשאור פוגש אמנות – כיצד להאיר יצירות אמנות

כאשר אנחנו מעצבים את הבית, אנו שוקעים בקטלוגים של צבעים וחומרים, ממששים ומודדים, מתאימים ומשלבים, חושבים על הצרכים ונמשכים אחר התשוקות – ובסוף, התוצאה היא בית מעוצב ויפה, בדיוק כמו שרצינו. הרצון לחיות בחלל יפה ונעים משותפת לכולנו, ותוספת של יצירות אמנות לסביבת המחיה שלנו מרחיבה את לבנו עוד יותר. שילוב של אמנות בבית ידוע כבעל השפעות חיוביות על היצירתיות של בני הבית, על המוטיבציה וההשראה ועל העירנות ומצב הרוח שלהם. בחירה ביצירות אמנות שממלאות אותנו שמחה או התרגשות יכולה לרומם את החלל וליצור סביבה מזמינה, נעימה ומלהיבה יותר, וכמובן שגם מעוצבת ויפה יותר.

יצירות אמנות יכולות לתרום רבות לעיצוב הבית. אם בדמות פסלים, תמונות תלויות או אפילו “קיר כוח” בעיצוב עוצר נשימה. למעשה, מתיחת גבולות הגדרת האמנות בעשורים האחרונים מאפשרים לנו להתייחס גם לכוננית ספרים מעוצבת או צמח גדול ומרשים כנקודות אמנותיות בבית. שילוב האמנות בחלל צריך להתייחס לסגנון העיצוב הרצוי, לזוויות המבט בבית, לריהוט שמקיף אותה ועוד. אלמנט נוסף וחשוב מאוד שחשוב להתייחס אליו הוא התאורה המיועדת להאיר את יצירת האמנות.
בדומה לנעשה בגלריות ובמוזיאונים, גם בבתים פרטיים שימוש נכון בגופי תאורה יכול לרומם את יצירות האמנות ולהציגן במיטבן. אם כן, כיצד מאירים יצירות אמנות בבית?

ממוקדת ומתכווננת

בבואנו לבחור תאורה בעבור יצירות האמנות שלנו, עלינו להתייחס לפני הכול לשני נושאים חשובים – מיקוד וכוונון. ברוב המקרים, נרצה להאיר באופן מיוחד את יצירות האמנות שלנו, כך שהן יבלטו בחלל ויקבלו את מרב תשומת הלב. המיקוד של התאורה ביצירת האמנות למעשה משמש כמעין זרקור, המושך את עינינו לעבר החפץ המואר ביותר בחלל ומרומם אותו.

תאורה מעוצבת ממוקדת שניתנת לכוונון ולהזזה תאפשר לנו להעניק לכל יצירת אמנות יחס אישי ומיוחד – זווית אור הממוקדת בה ורק בה ומאפשרת לה לזרוח. האפשרות לכוונן את התאורה ולשנות את כיווניה מעניקה לנו גמישות בפריסת האמנות בחלל – ניתן להחליף את מקומן של יצירות האמנות ולבצע התאמות שונות, וזאת מבלי להחליף את התאורה או את מיקומה בחלל.

פסי צבירה

פסי צבירה המוצמדים לתקרה מהווים פתרון מצוין להארת יצירות אמנות. האפשרות להוסיף ולהוריד ספוטים לפס הצבירה על פי הצורך ולשלוט בכיוון ההארה של כל אחד מהם בנפרד מעניקים גמישות רבה שהיא בדיוק מה שנחוץ למי שרוצה לשמור על דינאמיות ואיכות בסידור האמנות בבית. בקטלוג של קרני תכלת תוכלו למצוא מגוון פסי צבירה, חלקם מגנטיים, וספוטים בעיצובים שונים שיענו על הצרכים העיצוביים והפרקטיים בביתכם. אחד מהם הוא CENTRIQ WALL WASH מבית Prolicht שמגיע בצבעים שונים ובעיצוב נקי ומודרני, שישתלב בסגנונות עיצוב מגוונים.

ספוטים

גופי תאורה שקועים

פתרון עיצובי אחר, שגם הוא מאפשר גמישות רבה, הוא גופי תאורה שקועי גבס ומתכווננים. בדומה לספוטים על פסי הצבירה, גם כאן מדובר בספוטים ממוקדים שניתן לשנות את זווית ההארה שלהם ולכוונם לאובייקטים הרצויים בחלל, כמו יצירות האמנות בבית. תאורה מעוצבת שקועת גבס פחות גלויה ונוכחת בחלל מפסי הצבירה, אך היא מעניקה אפקט די דומה.

גוף התאורה PURE DOWNLIGHT trim מבית Flos הוא דוגמה מצוינת למנורה תקרתית שקועה הניתנת לכוונון ומאפשרת למקד את האור במקום הרצוי, ליצירת רושם חזק.

מנורות שקועי תקרה דגם PURE DOWNLIGHT trim

גופי תאורה לקיר

אפשרות אחרת להארת יצירות אמנות תלויות, בין אם מדובר בצילומים, בציורים או בהדפסות, היא באמצעות גופי תאורה ייעודיים לאמנות. גופים אלו הם למעשה מנורות מעוצבות ולא גדולות הנתלות על גבי הקיר, מעל לתמונה. גם מנורות אלו מאפשרות מיקוד מיטבי ביצירת האמנות וגם אותן ניתן לכווננן על פי הצורך והן מהוות פתרון אלגנטי ומרשים לבית.

הדגם AJ WALL מבית Louis Poulsen מהווה דוגמה מצוינת לכך. בצבעים שחור, לבן ואפור מט ובעיצוב זוויתי-מינימליסטי מרשים, מנורה זו תתרום רבות לרושם האמנותי, בלי לגנוב את ההצגה מהכוכבת הראשית שהיא האמנות.

מנורת קיר LOUIS POULSEN, K21

תאורה מעוצבת ריצפתית

לעתים דווקא תאורה מזווית יוצאת דופן ומפתיעה יכולה ליצור רושם בל יימחה. תאורה מעוצבת רצפתית היא תאורה המאפשרת להאיר פסלים אמנותיים, גרמי מדרגות מרשימים או עצים יפים מזווית נמוכה שגורמת להם לבלוט ולהיראות דרמטיים ומרשימים. בסופו של דבר, כדאי לזכור כי שילוב בין זוויות הארה שונות וסוגי תאורה שונים יוצרים בעצמם אפקט עיצובי, כך שכדאי לחשוב על כולם יחד וכל אחד לחוד.

גופי תאורה שהם יצירת אמנות

דרך אחרת שבה האמנות פוגשת את התאורה היא בעיצוב גופי התאורה עצמם. עולם עיצוב התאורה היום מפיק גופי תאורה מעוצבים ואמנותיים אשר מהווים מוקד משיכה בחלל – באופן עצמאי. זוהי דרך נוספת לשלב בבית אמנות – באמצעות מנורות בעיצובים פורצי דרך ועוצרי נשימה. תוכלו למשל לבחור במנורת PERCH של חברת MOOOI המתאפיינת בעיצוב בהשראת ציפורי נייר עדינות ובהירות או במנורות Coordinates של מיכאל אנסטסיאדיס ל-FLOS, היוצרות אפקט של הארה והצללה בצורה גרפית וגיאומטרית.

לסיכום, ישנן דרכים שונות להאיר את האמנות בביתכם וליצור נקודות עניין אמנותיות שיעשירו את העיצוב וירוממו את האווירה בבית. כדאי לתכנן מראש את מיקומה של האמנות בבית ולהתאים לה תאורה נכונה שתפיק ממנה את המיטב, ולצד זאת חשוב לשמור על גמישות בתאורה שתאפשר לנו “לשחק” עם עיצוב התאורה והאמנות בחלל. השילוב הנכון בין יצירת אמנות מרשימה לתאורה שנועדה בדיוק בעבורה היא שתיצור את הקסם העיצובי אצלכם בבית.