איך להפחית סטרס באמצעות גופי תאורה?

בתקופה כה מטלטלת ורוויית מתח, רבים מחפשים אחר דרכים יצירתיות ויעילות להפחית לחץ וחרדה ולהכניס לחייהם תחושות של רוגע ושלווה.
מחקרים שונים, דוגמת מחקר שפורסם באתר pubmed, מצביעים על כך שהקורטיזול, המכונה “הורמון הסטרס” יכול להיות מווסת על ידי חשיפה לאור וזוהי כבר סיבה נהדרת להאיר את הבית מכל הכיוונים. ברמה כזו, שתאפשר לכם להרגיש יותר נינוחים לאורך זמן וליהנות מסביבה נעימה.

כל הדרכים המוארות לרגיעה

בבואכם לתכנן תאורה לבית יש להקפיד על שלושת היסודות המרכזיים הבאים:
שכבה ראשונה של תאורה עילית היקפית, שאחראית לפיזור אור אחיד במרחב, שכבה שנייה של הארה ממוקדת ומכוונת למוקד אסטרטגי בחלל אותו תרצו להאיר במיוחד ושכבה שלישית של תאורת מבטא, לצרכי הדגשה ויצירת אווירה נעימה.

חשיפה סדירה לאור מלאכותי, על אחת כמה וכמה עם ירידה באיכות האור הטבע עם שעות החשיכה, יכולה לשפר את מצב הרוח בעוד חשיפה ממושכת לתנא תאורה עמומים עשויה לגרום לתגובת לחץ, חוסר ביטחון ואי נוחות.
לכן, כדאי לבסס גם תאורה בהתאם לתרחישי תאורה שונים ברחבי הבית ולמשך היום – תאורה מחוזקת לאזורים חשוכים יותר או לפינות בהן אתם אוהבים לשהות ולוודא שאינכם סובלים ממחסור בחשיפה לאור איכותי – במיוחד אם אתם עוסקים בפעולה מאומצת שדורשת יותר אור כמו מלאכת הקריאה או העבודה במטבח.

מנורת תקרה

נסו להאיר במיוחד אזורי מרגוע אהובים עליכם בבית כמו בכורסת הקריאה או בחדר הרחצה באזור האמבטיה וכן לצרכי הדגשה והבלטה של אלמנטים מרגיעים דוגמת צמחים, יצירות אמנות שמשרות עליכם רוגע כאשר אתם מתבוננים בהן.
למען הרפיה ותחושת רוגע, תוכלו למקם מנורות רצפתיות שגם מהוות פריט דקורטיבי בפני עצמו וגם מוסיפות לתחושת רכות בחלל.
במקביל, הימנעו מתאורה חזקה כמו תאורת פלורסנט חזקה ואמצו פסי תאורה מסוג LED במקומות חשוכים כמו בתוך הארונות או מתחת לחלונות.

גופי תאורה ליצירת תחושה של רך נעים ומואר

שימו לב שחלק בלתי נפרד מיצירת תאורה לבית בתקופות מלחיצות קשור גם לבחירה בטמפרטורה ובגוון התאורה כאשר נהוג לחלק לתאורה חמה ולתאורה קרה.
תאורה צהובה חמה יכולה להוסיף תחושת רכות וחמימות לחלל בעוד תאורה לבנה קרה מעוררת וממריצה יותר ובכל מקרה, כדאי להוסיף דימר לצרכי שליטה ובקרה על עוצמת התאורה ולשלוט ביצירת הסביבה בהתאם להעדפה אישית או לתנאי התאורה המשתנים בחלל, מיום ללילה ובין עונות השנה.
כדאי לדעת שכיום יש גם מערכות תאורה חכמות ומתקדמות לשליטה בטמפרטורת הצבע של האור תוך שינוי הדרגתי שלה במשך היום.

גופי תאורה מעוצבים אף הם יכולים לתרום למראה החלל ולתחושה בו במיוחד אם משלבים גופים על טהרת חומרי גלם שמשרים חמימות כמו עץ או בעלי אלמנטים שמחקים ושואבים השראה מאלמנטים מחיק הטבע. כמו גם כאלה בעלי מראה פיסולי רך ומעוגל במראה זורם. אפשר לשזור שרשראות תאורה מעוצבות ולבחור גופי תאורה עם אהילים, שמפיצים אור רך ורגוע במיוחד גופי תאורה ואהילים בגוונים קלאסיים, מעודנים וניטראליים.