גופי תאורה לבית ולמשרד – שקועים וסמויים או כפריט עיצובי מרכזי

בחירה של מנורות מעוצבות שונות לבית ותאורה למשרד היא כבר מזמן לא עניין של מה בכך – הגיוון העצום הקיים כיום בתחום זה הופך אותו לחלק בלתי נפרד מתהליך עיצוב הפנים, וקשה למצוא כיום מעצבים או אדריכלים אשר מתעלמים מתחום זה ומתייחסים אליו כפונקציונאלי גרידא. זה נכון עבור בתים פרטיים, דירות חדשות או כאלו שעוברות שיפוץ, משרדים, חללי עבודה, חללים במבנים ציבוריים או מבנים המשמשים לחינוך ובעצם – בכל מקום בו מעוניינים להשקיע באמת בעיצוב הפנים. אחת השאלות המרכזיות שעולות כיום בעת בחירת מנורות עבור מבנה מסוים היא – האם ללכת על מנורות שקועות וסמויות או על מנורות בעלות נוכחות רבה בפני עצמן, כפריט עיצובי, ואף אומנותי, לכל דבר ועניין? מהם היתרונות של כל אחת מהגישות והאם וכיצד ניתן לשלב בין שתיהן?

מנורות שקועות וסמויות

גופי תאורה שקועים מהווים כיום ענף רחב ומגוון בפני עצמו בתוך עולם התאורה.

מה מאפיין מנורות שקועות? ובכן, הכוונה היא למנורות אשר הבית בו הן יושבות שקוע בתוך הקיר, הרצפה, התקרה או בתוך פאנלים שונים המכסים את הקיר או התקרה. ישנם סוגים רבים ושונים של מנורות שקועות והאופן והמקום בו הן שקועות משתנה כמובן מבית לבית וממבנה למבנה. בכל מקום מתאים משהו מעט שונה ובמקומות רבים כבר קיימת תשתית מסוימת (דוגמת פאנל בקיר) בה ניתן להשתמש על מנת “להשקיע” את המנורות החדשות ולהפוך אותן ל”סמויות”.

היתרונות של מנורות סמויות הם רבים ושונים – מדובר במקור תאורה בלתי ישיר, בניגוד לגופי תאורה אחרים אשר מקרינים אור ישיר אשר עלול להיות בוהק ומסנוור במצבים רבים. במקרה של גופי תאורה שקועים מה שמואר ישירות הוא הקיר, התקרה או הפאנל בו יושבת המנורה, וכך האור מתפזר בחלל בצורה יותר רכה ופחות ישירה.

גופי תאורה למשרד

יתרון מהותי נוסף הוא כי גוף התאורה עצמו מוסתר, ולכן מדובר במראה “נקי” אסתטי ואלגנטי יחסית. זה מתאים במיוחד עבור חללים בהם מעוניינים ליצור כמה שיותר נקי וללא יותר מדי “הפרעות” בעין. במקרים רבים מתקבל עיצוב המאופיין במראה מתוחכם ואלגנטי יותר מאשר במקרה בו גופי התאורה עצמם גלויים לעיני כל.

מנורות תלויות, עומדות, שולחניות ועוד – גוף התאורה כפריט עיצובי ואומנותי בחלל

האופציה השנייה היא בחירה במנורות גלויות לעין, כאלו אשר מהוות פריט עיצובי ואומנותי לכל דבר ועניין בחלל אותו הן מאירות. כאן ניתן למצוא כמובן מגוון רחב וגדול עוד יותר מאשר במקרה של מנורות שקועות, שכן מדובר בכמה סוגים מרכזיים שונים של גופי תאורה, וביניהם מנורות עומדות, מנורות שולחניות, מנורות התלויות מהתקרה ועוד. בכל אחד מהענפים הללו ניתן למצוא מגוון עצום של עיצובים, מבית טובי מעצבי התאורה בעולם דוגמת TOMDIXON או FLOS.

במקרה של מנורות תלויות, עומדות וכו’, מגוון העיצובים השונים מציע את האפשרות להתאים פריט תאורה אסתטי ודקורטיבי ממש עבור כל סוג של חלל, החל מחדר השינה בבית ועד לאולם הישיבות במשרד. לכל סוג של חלל ניתן למצוא כיום את העיצובים שיתאימו עבורו ביותר, והמגוון בתחום גדול כל כך עד כי המגוון העצום הופך את הבחירה לקשה יותר ויותר…

מנורות למשרדים

היתרונות במקרה זה ברורים גם כן – מדובר במקורות תאורה שונים המשמשים אותנו באופן פונקציונאלי לכל דבר ועניין (דוגמת מנורה שולחנית לשולחן העבודה במשרד, מנורה תלויה מרהיבה לסלון הבית וכו’), אך מהווים פריט אומנותי ועיצובי מרהיב ומושך את העין, בו בזמן.