עיצוב תאורה לתחושת ביטחון

חדר הביטחון הפך לאחד החדרים המשמעותיים בסביבת המגורים עם פרוץ המלחמה ורבים החלו להשקיע בעיצובו, כדי לייצר אווירה כמה שיותר רגועה ולהשיג שלווה בחיקו גם כשבחוץ כאוס.
לצד בחירה בגוונים בהירים ושימוש בריהוט נוח ופתרונות אחסון פרקטיים, אפשר לראות יישום של פתרונות תאורה, שבהחלט יכולים להשפיע באופן חיובי על מצב הרוח וליצור אווירה נעימה יותר בחלל.

להשרות ביטחון באמצעות תאורה

תאורה יכולה לקדם תחושה חיובית במיוחד בחדר סגור ובהיעדר אור טבעי וכמו בכל חדר אחר, גם בממ”ד בדומה לבחירת גופי תאורה לסלון, כדאי לבסס שלושה יסודות מרכזיים של תאורה: סביבתית, היקפית, עילית אשר מיועדת להפצה רחבה של אור ברחבי החדר, תאורה מתכווננת תכליתית להארה נקודתית וממוקדת של אזור ספציפי ותאורת מבטא למטרות הדגשה.
בממ”ד כדאי לשקול תאורה בעלת טמפרטורת צבע חמם צהובה שיכולה לייצר אטמוספירה נינוחה ומזמינה יותר וכן לדאוג לנציג של כל שכבת תאורה בדמות גופי תאורה מעוצבים אשר יתחברו לקונספט הכללי של סביבת המגורים ושל החדר הייעודי.
בין אם מדובר בגופים בשיק תעשייתי מודרני או גופים במראה נוסטלגי או עתיק ולוודא שישנן מנורה עומדת וכן מנורה תלויה להארה של מוקדים שונים ובמיוחד פינות חשוכות.

התאמה אישית של גופי תאורה – שם המשחק

כדי לאפשר כוונון של עוצמת האור מומלץ לצייד בדימר שמאפשר וויסות של האור בהתאם לשעה ביום או לאווירה הרצויה ולהעדפת המשתמשים. גופי תאורה מתכווננים אף הם מסייעים בהתאמה אישית של האור כאשר תאורה שפונה כלפי מעלה מפחיתה צללים ויוצרת מראה רך ואחיד יותר. חשוב גם למנוע בוהק מיותר ולהתחשב בתכנון החדר ואילוצי השטח על מנת לאפשר תאורה טובה.

מההיבט של יעילות אנרגטית, כדאי לשים דגש על רכישת נורות חסכוניות דוגמת נורות LED שמפיצות ומפזרות אור נעים, בעלות תוחלת חיים ארוכה, נחשבות למאוד חסכוניות ואינן מתחממות יתר על המידה כך שלא קיימת סכנת כוויה למשמשים ומדובר בתאורה בטוחה במיוחד.

בחדר כמו ממ”ד כדאי גם להתקין תאורת חירום במיוחד במקרה של הפסקת חשמל ובמידה ויש פלטפורמה שמאפשרת גם תאורה חכמה המבוססת על חיישני תנועה שיכולים לזהות תנועתיות ולהידלק בהתאם לזיהוי התנועה בחלל.

כשפונקציונאליות ואסתטיקה נפגשים 

בטיחות אף היא משחקת תפקיד לא פחות מתאורה שיכולה להעלות את מצב הרוח ואת תחושת החיוניות וכדאי לבחור גופי תאורה מחומרים חזקים בעלי עמידות גבוהה דוגמת אלומיניום, אטומים, שיחזיקו מעמד זמן רב, מהמותגים המובילים שידוע שמשתמשים בחומרי גלם משובחים ובקונסטרוקציות יציבות בדומה לבחירה של גופי תאורה למטבח.
יש להתייחס גם לממדי החדר וגודלו. ברוב המקרים ממ”דים הם חדרים קטנים ולכן, כדי לפנות את השטח ואת המרחב ההמלצה היא לבחור בגופי תאורה בעלי צביון מינימליסטי אווריריים וקלילים בדמותם שאינם כבדים ואף קומפקטיים בגודלם. ישנם גופי תאורה צמודי תקרה שאינם תופסים שטח וכן מנורות שולחן מתכווננות.