הקיץ הגיע יוצאים החוצה – עיצוב תאורה לגינה

עם בואו של הקיץ, רבים בוחרים לצאת לגינותיהם ולשהות במרחבים הפתוחים בשעות הערב והלילה. זה הטיימינג האולטימטיבי  להשקיע בתאורת חוץ איכותית שתאפשר להפיק את מלוא ההנאה מהמרחב החיצוני של הבית.
תאורת חוץ מוקפדת תאיר את השבילים והמרחבים הפתוחים בצורה נעימה, תדגיש את יופיים של הצמחייה והיא מעניקה תחושת חמימות ואינטימיות. בנוסף, היא מאפשרת לנוע בבטחה בשבילים ובמעברים גם בחשכה, ומונעת מפגעי בטיחות כמו מכשולים.
חשוב מאוד לבחור תאורה איכותית עמידה בפני תנאי מזג אוויר משתנים כמו שמש יוקדת, כך שהיא נשארת יציבה ותקינה לאורך שנים. היא גם מתוכננת בצורה חכמה כדי לחסוך בצריכת החשמל ולהיות ידידותית לסביבה.

להאיר אזורים אסטרטגיים בחצר

לפני בחירת מנורות לחצר, חשוב לחשוב על האזורים האסטרטגיים שברצונכם להאיר. דוגמאות לאזורים כאלה כוללות פתחי דלתות, אזורי מרפסות, צמחייה, עצים, גדרות ושבילים. באמצעות תאורת חוץ, ניתן להדגיש אזורים מפתח בגינה ולהפריד בין אזורי אירוח, מטבחי חוץ וגינות משחקים לילדים. חשוב לחשוב מראש מאיזה כיוון תרצו להאיר, כמו יצירת הצללה ייחודית על קירות הבית או הארת אובייקטים ספציפיים כמו פסלים או מזרקות.

שילוב בין מגוון סוגים וסגנונות

שימו לב שישנם סוגים רבים של גופי תאורה לגינה, כגון זרקורים, עמודים, פנסים, ותאורת קרקע, התלויים באפקט המבוקש ובמרחב הזמין. נהוג להבחין בין תאורה טכנית לתאורה דקורטיבית. תאורה טכנית כוללת פריטים כמו פנסי קיר המותקנים על משטחים אנכיים ושוטפים באור אחיד על האזורים הפתוחים בחצר. זרקורים מקרינים אלומה ממוקדת להדגשת נקודות עניין, בעוד דוקרנים מוטמנים בקרקע ומאירים את השבילים. פרוז’קטורים משמשים להארת חזיתות בניינים, וגופי תאורה ניתנים לתלייה על עצים או קירות חיצוניים.

תאורה דקורטיבית לחצר מורכבת מגופים בעלי מראה אסתטי המשתלבים בעיצוב הגינה, כמו עמודי תאורה צבעוניים. בבחירת גופי תאורה דקורטיביים, חשוב להתאים את המראה לסגנון העיצובי של הגינה. למשל, פנסים בסגנון עתיק לגינה קלאסית אירופאית, או גופי תאורה מינימליסטיים ממתכת לחצר בסגנון מודרני.
למראה עכשווי, ישנן קולקציות עשירות של גופי תאורה מאלומיניום ופלדה מגולוונת עם פוליקרבונט בצבעים שונים.

בחצר – הגודל קובע

בבואכם לבחור גופי תאורה מעוצבים יש להתייחס לגודל הגינה. כך למשל, בגינות קטנות, גופי תאורה צמודי קיר חוסכים בשטח, בעוד שבגינות גדולות ניתן לפזר גופים דומיננטיים ברחבי השטח. כדאי לשקול תאורת LED, שהפכה לאופציה המועדפת על רבים עבור תאורה פנימית וחיצונית בשל יתרונותיה הייחודיים. מלבד תוחלת החיים הארוכה שלהן והעמידות הגבוהה, נורות LED אינן מייצרות חום משמעותי, דבר המאפשר את שימושן גם באזורים חמים במיוחד. יתרון נוסף הוא פיזור האור הנעים והאחיד שלהן, כמו גם היותן חסכוניות באנרגיה. המגוון העצום של נורות LED מאפשר לבחור בדיוק את הצבע, עוצמת האור והאפקט הרצוי – החל מאור צהוב חם ועד לאור לבן קריר, בעוצמות משתנות המתאימות לשונות תרחישי השימוש, כגון אירוח, קריאה, מנוחה או ארוחה רומנטית.

כאשר מדובר בתאורה לשטחים פתוחים, ניידות היא מילת המפתח. מנורה שולחנית ניידת המופעלת על סוללות נטענות אשר לא מצריכות הכנות חשמל מיוחדות, עשויה להיות הפתרון המושלם. מנורות אלו מגיעות במגוון רחב של עיצובים ופרטי סגנון, כך שניתן למצוא את זו שמשתלבת בסגנון העיצוב הכללי של הגינה.

בכל מקרה, חשוב לא להתפשר על איכות ולבחור במותגים בינלאומיים מובילים העומדים בתקנים הגבוהים ביותר ומציעים עיצוב מרשים.