מה חשוב לדעת על תאורת חוץ וגינה?

תאורת חוץ היא חלק בלתי נפרד מאדריכלות נוף: הארתה של הגינה הפורחת, שביל גישה המוביל אל דלת הבית, עצים מוארים בחשיכה.
זוהי תאורה המותאמת לתנאי מזג האוויר המשתנים, מצטיינת בעמידות גבוהה להפליא ומתכוננת כך שתאפשר ישיבה ואירוח במרחב החיצוני של הבית, כולל יצירת האווירה הנעימה שברצונכם להשיג בסביבת המגורים החיצונית.

תאורת outdoorשילוב בין עמידות ואטימות

גופי תאורה לתאורת גינה בעלי תכונות המאפשרות להם לשרוד בכבוד בתנאי חוץ ובעיקר את פגעי האקלים: גשם, רוח, קור עז, שמש יוקדת.
אלה הם גופים שעמידים בפני מים ולחות ולכן ניתן למקם אותם בבטחה תחת כיפת השמיים. במקרים רבים מדובר בגופים בעלי ציפוי אנטי קורוזיה עשויים מאלומיניום, שנחשב לחומר חזק בעלת גמישות עיצובית ועמידות גבוהה להפליא.

נורות וגופי LED נחשבים לבחירה טובה היות והם בעלי תוחלת חיים ארוכה, עמידים בפני תנאי מזג האוויר המשתנים וחסכוניים בצריכה. כמו כן, נורות LED אינן מחממות מאוד ולכן פחות מושכות חרקים.
בכל אופן, יש לבצע התקנה מקצועית של הגופים בחצר במיוחד בשילוב עם עצים וצמחים כדי להימנע מסכנת שריפה ופגיעה בצמחייה.
ישנם גם גופי תאורה נטענים שניתן לנייד ממקום למקום ללא צורך במקור לחשמל – מצוינים לצרכי אירוח וחגיגות בגן.

אפקטים ייחודיים באוויר הפתוח

תאורת גינה אמורה להיות פונקציונאלית גם בהארת הדרך בחשיכה, מהשער לדלת הכניסה וכן תורמים לתחושת ההגנה וכמובן, משפרים את חזות החצר.

לפני שבחרתם מנורות לחצר כדאי לבחור נקודות אסטרטגיות אותן תרצו להאיר כמו למשל, פתחי דלתות, אזור הסיפון, צמחים ופרחים, עצים, גדרות, שבילים. באמצעות תאורת חוץ ניתן להגדיר אזורי מפתח בגינה ולייצר הפרדה בין מתחם האירוח למטבח החוץ או לגינת השעשועים של הילדים. החליטו מאיזה כיוון תרצו לייצר את ההארה כמו הצללה ייחודית על אחד מכותלי הבית או זרקור שמבליט אובייקט כמו פסל אומנותי או מזרקה.

ישנם גופים רבים להארת הגינה בקונסטרוקציות משתנות כמו זרקורים, עמודים, פנסים, תאורת קרקע, תלוי באפקט המבוקש ובמרחב הנתון.

נהוג להבחין בין תאורה טכנית לתאורה דקורטיבית. תאורה טכנית כוללת אלמנטים של תאורה כמו פנסי קיר נוחים להרכבה על משטח אנכי ויוצרים תאורה ממוקדת לעבר פריטים בחצר שתרצו להאיר כמו אלמנטים אדריכליים למיניהם. ניתן להצטייד גם בזרקורים המקרינים אלומת אור ומרוכזת להדגשת מוקדים ספציפיים כמו מאפייני נוף שונים בחצר.

ישנם דוקרנים שניתן להטמיע באדמה ומבצבצים כלפי חוץ ומאירים את הדרך וכן פרוז’קטורים להארת חזיתות כמו גם גופי תאורה אותם ניתן לתלות בינות העצים או על גבי הקירות החיצוניים של הבית. היום ניתן למצוא גופי תאורה המשלבים תכונות כיפוף לכיוון האור בעוצמה המבוקשת למוקד המבוקש.

תאורה דקורטיבית לחצר הינם גופים בעלי חזות אסתטית המתמזגים במרחב ותורמים בנוכחותם לעיצוב הגינה כמו למשל, עמודי תאורה ססגוניים.

בבחירת גופי תאורה דקורטיביים לגינה כדאי לשים דגש על מראה הגופים ביחס לקו הסגנוני השולט בגינה. לדוגמא: פנסים במראה עתיק או דמויי עששיות לגינה בסגנון אירופאי קלאסי או גופי תאורה מתכתיים בצביון נקי וקווים מינימליסטיים לחצר בשיק מודרני. למראה עכשווי קולקציות עשירות של פלטות מאלומיניום ופלדה מגולוונת עם פוליקרבונט לבן, שחור או שקוף.

בגינות קטנות אפשר להשתמש בצמודי קיר על מנת לפנות ככל שניתן את השטח לתנועה בעוד בגינות רחבות ידיים אפשר לשתול גופי תאורה דומיננטיים במגוון מוקדים ברחבי הגינה.
כך או כך – אל תתפשרו על איכות ומותגים בינלאומיים נבחרים ששמים דגש על עמידות בסטנדרטים הגבוהים ביותר ועיצוב מרשים.

היכנסו לקטלוג גופי תאורת חוץ>>