עובדים מהבית? תאורה נכונה מגבירה ריכוז ויצירתיות

בשנה האחרונה השיח על עולם העבודה המשתנה מפגיש אותנו עם הצורך לבחון שילוב צורות עבודה גמישות בארגון, כולל ימי עבודה מהבית ושעות עבודה מחוץ לשעות הרגילות.

בתקופה הזו אנחנו נאלצים לנתק את העבודה ממקום העבודה ולאפשר לנו לעבוד מהבית, מה שמצריך הכנה של סביבת עבודה ותאורה נכונה שמסייעת לפיתוח מרחב עבודה יצירתי ונוח יותר.

בין אם אתם עובדים במשרד ביתי או נאלצים בעקבות התקופה לעבוד מהבית, אופי ואיכות התאורה בסביבת העבודה שלכם יכולים לעזור להגדיל את הפרודוקטיביות שלכם. תאורה לקויה יכולה להפחית את האנרגיה שלכם, להוריד את המורל, לייצר כאבי ראש ובסופו של דבר לפגוע ביכולת שלכם לעבוד ביעילות.

אם אין לכם הרבה אור טבעי, אז אורות מלאכותיים חשובים עוד יותר כשאתם שוקלים להאיר את סביבת העבודה. למשרדים ביתיים רבים יש תאורת אווירה הכוללת תאורה תקרה או שקועים, אך זו טעות לחשוב כי אלה יספיקו. תאורת אווירה קיימת אינה מיועדת לתאורה פונקציונלית במשרד הביתי, ויש להוסיף מקורות נוספים. להלן חמש נקודות שכדאי לקחת בחשבון בעת קבלת החלטות תאורה לגבי המשרד הביתי שלך.

הימנע מעבודה תחת הבוהק הישיר של אורות התקרה. במקום זאת, חפשו דרכים לפזר את האור בסביבת החדר שיאיר את כל שטחי המשרד שלכם, אהילים מרככים ומפזרי אור זו התאורה שאתם זקוקים לה כמו מנורת רצפה שמאירה כלפי מעלה ומפיצה את האור מהקירות והתקרות. המטרה היא להאיר את החלל כולו מבלי ליצור בוהק וניגודיות מיותרים תוך הימנעות מהטלת צללים.

תאורה נכונה משפיעה על הפרודוקטיביות

לעבודות מחשב, תיוק ומשימות עתירות מיקוד אחרות בחרו מקור אור מוגדר המוקדש למה שאתם עושים, מנורת שולחן מתכווננת יכולה להעלות אור בדיוק במקום שאתה זקוק לו ולתמוך במגוון משימות. אם במשרד הביתי שלך יש מספר תחנות עבודה – לדוגמה, שולחן עבודה לעבודה במחשבים וטלפונים, אזור תיוק ושולחן לסקירת תמונות ופריסות – הגדר תאורת משימות ייעודית לכל תחנה.

חשוב תמיד לשים לב מאיפה האור שלכם מגיע, מקור אור שנקבע מאחוריכם בזמן שאתם עובדים על המחשב שלכם יביא מעט בהירות טורדנית על הצג שלכם. כמו כן, חפשו אחר צללים לא מכוונים שמטילים מנורות שקיימות בחלל לדוגמה, אם אתם כותבים ביד ימין, היד והזרוע שלכם עשויים להטיל צללים אם התאורה גם בצד ימין. כמו כן, יש לקחת בחשבון את מיקום החלונות בעת הגדרת סביבת העבודה שלך.

אל תתעלמו מהיתרון הייחודי של אור טבעי שמגיע מחלון, או צוהר אחר. אור השמש יכול לייצר תאורה חמה המשפרת את סביבת העבודה. מצד שני, יתכן שתצטרכו להסתיר אור שמש ישיר שיוצר בוהק מפריע בשעות מסוימות של היום.

תאורה לסביבת עבודה ביתית

באופן כללי, עדיף לשלב בין אור טבעי לתאורה מלאכותית לפני או ליד משטחי עבודה ומסכי מחשב כדי להימנע מבוהק ולמקסם את האור הטבעי מבחוץ. אתם יכול גם למקם את חדר העבודה שלכם בשעות מסוימות לכיוון צפון או דרום, כך שאור השמש לא יטיל צל בשום שלב ביום. כדי להתאים לרמות בהירות משתנות במהלך היום, גוונים סולאריים מתאימים על מנת לרכך ולהפחית את החום מבלי להתפשר על האור והנוף. אתה יכול גם לנסות לחסום את אור השמש על ידי העמדת מסך המחשב מול אור השמש עומד והוא כבר יעשה את עבודת חסימת אור שמש ופיזורה על פני החלון.

לרכישת מנורות לחדר העבודה היכנסו עכשיו לחנות אונליין