רוכשים גופי תאורה לבית? טיפים לתאורה פונקציונלית

בחירה קפדנית של מנורות וגופי תאורה מהווה חלק אינטגרלי, הכרחי ובלתי נפרד מתהליך עיצוב הבית, וזה נכון הן עבור דירות ובתים חדשים והן עבור שיפוץ ו/או עיצוב מחדש של בית קיים. סוג ואופי גופי התאורה שיאירו את סלון הבית, חדרי השינה, המטבח ואפילו את המרפסת והגינה, יקבעו המון בכל הנוגע לאווירה השוררת בבית, כמו גם ישפיעו משמעותית על הנוחות שלנו ועל רמת הפונקציונאליות של אזורים מסוימים. להלן כמה סוגים מרכזיים של מנורות וגופי תאורה שכדאי להכיר ולקחת בחשבון בכל הנוגע לפנים הבית:

מנורות עמידה – בעולם התאורה ניתן למצוא כיום עיצובים רבים ושונים של מנורות עומדות למיניהן, אשר באופן כללי יכולות לספק תאורה במגוון צורות שונות, החל מאלומה ממוקדת וישירה המתאימה לשולחן כתיבה בחר העבודה, למשל, ועד לאור מפוזר יותר ודקורטיבי, מהסוג שניתן למצוא בלא מעט אזורים בבתים חדשים כיום, ובפרט באזור הכניסה לבית. מנורות עומדות מהוות פתרון מצוין עבור כורסא או פינת ישיבה ספציפית בסלון הבית, למשל, שם נרצה חיזוק מסוים לתאורה הכללית של הסלון, על מנת שיהיה נוח ונעים לשבת ולקרוא. אחד היתרונות של גופי תאורה עומדים הוא כי ניתן להזיז מנורות אלו ביתר קלות ממקום למקום על פי הצורך, כך שהן לא מצריכות “התחייבות” באותו מובן של מנורות המותקנות בתוך התקרה או הקיר. מנורות עמידה ניתן למצוא כיום במגוון רחב ביותר של עיצובים, חלקם דקורטיביים במהותם וחלקם פונקציונאליים ולכן “פשוטים” יותר מבחינת המראה הכללי. כך, ניתן להתאים מנורה עומדת מתאימה עבור כל בית, כל חדר בבית וכל סוג של עיצוב פנים שרק ניתן להעלות על הדעת.

מנורות שולחן – עבור כל מי שבביתו ניתן למצוא שולחן כתיבה/עבודה, מהסוג המשמש לעבודה, לימודים, קריאה וכו’, מומלץ ביותר להציב מנורת שולחן בקרבת מקום, על מנת לספק תאורה ישירה לשולחן עצמו. במקרים רבים בהם מקור התאורה היחידי או העיקרי של החדר בו מוצב שולחן העבודה ממוקם במרכז התקרה, להארה כללית, אזור השולחן, כלומר אזור העבודה נותר ללא תאורה ממוקדת.
במקרה של חדרי ילדים, בהם ניתן למצוא לרוב שולחן כתיבה עליו מכינים הילדים את שיעורי הבית, חשוב לאבזר את המקום עם מנורות שולחן על מנת לספק לילדים תנאי תאורה הולמים טובים לקריאה ולכתיבה.

נורות בגוון אור חם – ללא תלות הכרחית בסוג גוף התאורה שרכשתם, את המנורה עצמה הנמצאת במרכז גוף התאורה ניתן לרוב לבחור ממגוון סוגים שונים, וספציפית במגוון גווני אור שונים. ספציפית עבור פנים הבית מומלץ להציב מנורות בגוון חמים יחסית, לפחות בחלקים מסוימים של הבית. למשל, בסלון הבית, פינת האוכל או חדרי השינה, מומלץ לספק תאורה חמימה ונעימה, בניגוד לאור הקר והלבן יחסית שנרצה באזורים פונקציונאליים יותר (דוגמת חדר המקלחת, אזור הבישול במטבח וכו’). מנורות בעלות גוון אור חמים ורך יחסית מעניקות תחושה נעימה יותר באזור אותו הן מאירות ומסייעות לנו להירגע לאחר יום ארוך ומלחיץ…

נורות LED – נורות לד הפכו כל כך נפוצות בארץ בשנים האחרונות עד כי נראה כמעט מיותר לציין זאת שוב, אך בכל זאת – ניתן לצייד כמעט כל גוף תאורה באשר הוא כיום במנורת לד, אשר חסכונית הרבה יותר בתצרוכת האנרגיה שלה. ניתן למצוא מנורות לד בגוון חם או קר, כאלו בעלות עצמת תאורה גבוהה או נמוכה, עבור פנים או חוץ הבית ובעצם – עבור כל שימוש באשר הוא. כשעומדים בפני הדילמה, באם להתחדש בגופי תאורה, אם כשעוברים בדירה, או משפצים, אין צורך להחליף גופי תאורה קיימים שאוהבים, גם אם עובדים בטכנולוגיה ישנה של הלוגן (בית נורה בהברגה), ניתן להחליף את הנורה עצמה לנורת לד, מבין המגוון העצום שקיים בשוק.

קרני תכלת, מקבוצת ניסקו חשמל ואלקטרוניקה, מתמחה במתן פתרונות כוללים ומקיפים לחללים פרטיים ומסחריים, משלב הייעוץ והתכנון, אפיון וליווי, ועד לאספקת גופי תאורה מתוך ארסנל מותגים ופתרונות מהחדשניים והמגוונים בארץ.