מנורת לילה – למה זה כל כך חשוב?

בשנים האחרונות קיימת עלייה ניכרת במודעותו של הציבור הרחב לעולם התאורה, ולכך שתחום זה מהווה חלק אינטגראלי מכל בית ומשרד, ולכן ראוי גם לתשומת לב בהתאם. האופן בו אנו מתכננים ומעצבים את התאורה בביתנו, כמו גם במקום עבודתנו, משפיעה באופן ניכר על הזמן שאנחנו מבלים בו, ועשויה להיות בעלת השלכות ממשיות על איכות החיים, בריאות הגוף ורמת ההוצאות החודשית, כמו גם האסתטיקה של אותה סביבה. בתוך עולם התאורה ישנם כמובן אינספור תחומים שונים וסוגים שונים של מנורות וגופי תאורה. הסוג הספציפי אליו נתייחס במאמר זה הוא מנורות לילה – מהם תפקידיה העיקרי והמשני של מנורת לילה ומדוע מדובר בסוג של מנורות אשר חשוב ואפילו קריטי כל כך לחיי השגרה היומיומיים שלנו בביתנו?

תפקידיה העיקרי של מנורת לילה

התפקיד העיקרי והברור ביותר של מנורת לילה הוא כמובן לספק לנו מקור תאורה ממוקד, ישיר, מידי ונוח להגעה, כזה הממוקם ממש לצד המיטה ועליו ניתן לשלוט בלחיצת כפתור בלי לקום מהמיטה. כך, מתאפשר לנו לקרוא, למשל, לפני השינה ללא צורך לקום כדי לכבות את האור ממש לפני שנרדמים. כולנו בעצם מכירים את השימוש הזה, למרות שלא כולנו מקפידים להחזיק מנורת לילה לצד המיטה, ולכן אולי נוטים פחות לקריאה לפני השינה.

מנורת לילה נפוצה ופופולרית במיוחד בחדרי שינה של ילדים, שכן בגילאים מסוימים נוהגים הורים להקריא לילדיהם סיפור לפני השינה, וכאן ברור כי מקור אור עדין וקרוב למיטה הוא שימושי ומתבקש ביותר. בנוסף, מאפשר מקור אור זה לילדים עצמם לקרוא או לעיין בספרים לפני השינה, מה שמומלץ כמובן הרבה יותר מאשר לצפות בטלוויזיה או לשחק בטאבלט או בפלאפון של ההורים לפני השינה…

וכאן אנחנו מגיעים גם לאחת הסיבות העיקריות לכך שמנורת לילה היא אביזר חשוב ביותר, הרבה מעבר לנוחות או אסתטיקה גרידא – ההיגיון הפשוט אומר כי כשיש לנו מקור אור נוח לשליטה ולכיבוי ממש ליד המיטה, גבוהים יותר הסיכויים לכך שנקרא משהו לפני השינה. וקריאה לפני השינה מסייעת לאינספור אנשים להירדם בצורה טובה יותר ולישון שינה טובה יותר. למעשה, כיום יותר מתמיד הקריאה (מעיתון או ספר) לפני השינה היא מנהג שחשוב ומומלץ ביותר לאמץ. זאת בגלל כניסתם המאסיבית (והאגרסיבית במידת מה) של מסכים לחיינו – אנחנו מבלים אחוז ניכר מהיום בבהייה במסך הסמארטפון, הטאבלט, המחשב או הטלוויזיה, ואצל רבים מנהג זה מגיע ממש עד למיטה ולשנייה לפני שנרדמים. מחקרים שונים מראים כי חלק מהתדרים של האור שפולט מסך הסמארטפון, למשל, משפיעים על הפרשה של חומרים מסוימים במוח הקשורים לשינה. לכן, צפייה במסך ממש לפני השינה מובילה פעמים רבות לשינה פחות טובה, ומרבית האנשים כלל אינם מודעים לכך שזהו הגורם לשינה הגרועה שלהם. לכן, קריאה מספר, למשל, או מכל אמצעי “ממשי” אחר (כלומר, כזה שאינו מסך או צג דיגיטלי…) היא בפירוש מומלצת וטובה יותר לשינה. מנורת לילה לצד המיטה תעודד אתכם להתחיל ולקרוא בצורה כזו לפני השינה, במקום “ליפול” שוב לסמארטפון, לאחר יום שלם בו גם ככה בהינו במסך הפלאפון לא מעט…

מנורה לילה לצד המיטה

מקור אור רך ונעים בחדר השינה – תפקידה המשני של מנורת לילה

בדומה לגופי תאורה רבים אחרים, גם למנורת לילה יש מגוון תפקידים ושימושים, ולא רק השימוש העיקרי אותו הזכרנו לעיל.

ובכן, מלבד למקור אור נגיש ומידי המאפשר קריאה נוחה במיטה לפני השינה, מספקת מנורת לילה מקור אור נקודתי, רך ובלתי שתלטני בחדר השינה, או בחלק שלם של הבית. פעמים רבות אנו נתקלים בצורך בדיוק במקור אור מסוג זה, במיוחד בשעות הלילה המאוחרות כאשר אין ברצוננו להאיר בצורה אגרסיבית או בוהקת מדי את חדר השינה או את הקומה כולה.

בבתים רבים בוחרים אנשים להציב מנורת לילה לא ממש ליד המיטה אלא במיקום אחר בחדר השינה או בקרבתו, ולהשאירה דולקת כל הלילה. כך, מי שקם בלילה לשירותים לא צריך לבחור בין האופציות של לגשש בחשיכה גמורה או להדליק את האור הראשי והבוהק מדי עבור מי שזה עתה קם משינה עמוקה. שימוש זה של מנורת לילה נפוץ במיוחד בבתים עם ילדים קטנים אשר אוהבים שיש מקור אור רך וקטן יחסית לאורך הלילה כולו, למקרה שיתעוררו באמצע הלילה.

מנורת לילה תלויה

כך או כך, למנורת לילה גם תפקידים משניים כאמור, בתור מקור לאור רך ו”קטן” יותר, במקום האור הראשי של כל חדר וחדר. בנסיבות רבות ובמצבים שונים נדרש מקור אור בדיוק מסוג זה.

היכן תוכלו למצוא כאן מבחר ומגוון של מנורות לילה?

למעשה, מנורה אינה חייבת להיות מוגדרת באופן רשמי על ידי היצרן בתור “מנורת לילה”. תחת זאת, ניתן להשתמש כמנורת לילה בכל גוף תאורה שולחני קטן, למשל, כל עוד הוא מתאים בגודלו ובצורתו למקום שיש לנו להניח אותו לצד מיטתנו. לכן, בקטגוריה של גופי תאורה שולחניים תוכלו למצוא כאן לא מעט מנורות לילה פוטנציאליות טובות. חשוב לשים לב לסוג הנורה שאתם שמים בגוף התאורה השולחני – במידה והוא מיועד לשמש כמנורת לילה כדאי אולי לשקול לשים נורה המתאפיינת באור רך ונעים יותר, ולא באור בוהק וחזק יתר על המידה.

בנוסף, ניתן להשתמש כמובן גם בגופי תאורה אחרים ומנורות מקטגוריות נוספות, דוגמת מנורות עומדות, בתור מנורת לילה לצד המיטה. עם זאת, גופי תאורה שולחניים מהווים את הסוג המתבקש ביותר של מנורות לילה. זאת מכיוון שמדובר לרוב בגופי תאורה קטנים וקומפקטיים יחסית, כאלו שניתן להזיז בקלות ממקום למקום ומצד מיטה אחת לצד מיטה אחרת ביתר קלות..

 

מנורת לילה תלויה על הקיר

לרכישת מנורות לילה כנסו עכשיו לחנות אונליין