תאורת גינה – לא משחק ילדים

עד לפני כמה שנים ברוב הבתים צמודי הקרקע עם גינה היתה תפיסת התאורה לגינה פשטנית למדי. ברוב הבתים היו מתקינים גוף תאורה חזק שהציף באור את המרפסת והדשא ובמידה והיתה מעל למרפסת פרגולה היו מוסיפים נורה תלוייה כדי שיראו מה אוכלים. טוב, העולם קצת התקדם וכיום ההתייחסות לתאורת גינה השתנתה מקצה לקצה. עיצוב תאורה לגינה נחשב לחשוב לא פחות מעיצוב הגינה כולה ולא פחות מעיצוב התאורה לפנים הבית. ברגע שבו אנשים למדו כי הגינה שלהם יכולה להיות מקום מעוצב ומטופח ולא רק מקום לשחק בו עם הילדים ולצלות בו בשרים על המנגל בשבת, הם התחילו להעריך גם את נושא התאורה ומשם הדברים התגלגלו מהר.

 

תאורת גינה ועיצוב הולכים יד ביד

כמו בעיצוב הפנים של הבית, גם בעיצוב הגינה יש לתת את הדעת כבר משלב התכנון הראשוני לגופי התאורה שתרצו להציב במקום. האפשרויות הן רבות ורק תכנון מוקדם יאפשר ליהנות מעיצוב גן מרהיב עם תאורה מותאמת שמהווה חלק אינטגרלי מהעיצוב עצמו. חיפשו פתרונות תאורה לגינה צריך להתחיל עם העיצוב ועם בחירת הצמחייה והאלמנטים השונים. אם אתם מתכננים בריכת שחייה או מתקן ג’קוזי גדול לחצר, בריכת דגי נוי פתוחה, או סלעייה מיוחדת וגדולה, הרי שלכל האלמנטים הללו יש השפעה על בחירת תאורת חוץ. שבילים ומעברים גם הם מכתיבים תאורה מסויימת לגינה וכך כל אלמנט אחר בחצר הבית. גם לגינה ניתן להתאים גופי תאורה יוקרתיים שישתלבו עם העיצוב המיוחד של המקום והכל תלוי בסגנון שאתם מעדיפים.

 

תכנון תאורה לגינה

תכנון תאורת גינה צריך להיעשות בד בבד עם תכנון הגינה כולה. עליכם לדעת מה הם האלמנטים שיוצבו בגינה, מה תהיה צפיפות הצמחייה וסוגה, מספר השבילים והמעברים בגינה, קיומם של מדרגות והגבהות מיוחדות וכדומה. על מתכנן התאורה לשאול עצמו מה מכל אלה צריך תאורה ישירה, באיזה עוצמה של אור ובאיזה צבע, שכן בחירת צבע בתאורת גינה חשובה ביותר ועליה להשתלב עם צבעי הצמחייה במקום. בנוסף, יש להחליט האם התאורה תהיה ישירה, מוסתרת או נראית לעין וכדומה. תכנון מוקדם של התאורה יחד עם עיצוב הגינה יאפשר גם לקבלן לסלול עבור גופי התאורה קווי חשמל תת קרקעיים למקומות הנכונים ולא יהיה צורך לפתוח את הדשא והמרצפות בכל פעם שתרצו למקם עוד גוף תאורה לגינה.

 

גופי תאורה יוקרתיים לגינה

גם לגינת הבית ניתן לבחור בגופי תאורה יוקרתיים. ניתן למצוא מגוון של גופי תאורה מעוצבים ויוקרתיים הניצבים על עמודים מסוגננים מסוגים שונים שנחשבים למאד יוקרתיים במידה והעיצוב והגימור שלהם מגיע מיצרן גופי תאורה נחשב ומעולה. תאורה לגינה צריכה להתחשב גם באופי האור המוקרן על האלמנטים השונים וניתן להשתמש גם בגופי תאורה שקועים למדרכות, להאיר עצים מלמטה וכדומה.

וזכרו: בלילה, רק מה שמואר בגינה רואים.