תלוי איך מאירים – נפלאות גופי התאורה התלויים

גופי תאורה תלויים הפכו לפריט דקורטיבי ופונקציונאלי בולט בחלל המוסיף טאץ’ ייחודי ומתאים הן לחללים קטנים והן למרחבים מרווחים.
גופי התאורה התלויים נראים כמו תכשיט בחלל והם בעלי אפקט מעניין, מוצעים במגוון ווריאציות לבחירה, מיניאטוריים או גרנדיוזיים, מונוכרומאטיים או ססגוניים ונועזים, שמייצרים אור רחב היקף או ממוקד. לפניכם מדריך קצר בבחירת גופי תאורה מעוצבים תלויים לחדרים שונים בסביבת המגורים:

תלוי בחלל

בבחירת גופי תאורה תלויים חשוב להתחשב בתנאי השטח ואילוצי המרחב. בחדרים צפופים ועמוסים כדאי לשלב גופי תאורה בעלי צביון מינימליסטי או תליונים בסגנון רטרו, נורה חשופה ללא מסגרת בעוד בחללים גדולים בעלי תקרה גבוהה ניתן לשלב מנורות תלויות דומיננטיות בעלות מראה דרמטי. כמו שושנה או נברשת בעלת זרועות ותליונים דקורטיביים הפונים לכיוונים שונים.
בחלל בעל תקרה גבוהה כדאי לבחור במנורות ארוכות במיוחד אשר יפצו על המרחק בין התקרה למרכז החדר או לתלות מספר מנורות המשתלשלות מהתקרה זו לצד זו ואפשר לשחק עם הגבהים והפרופורציות של המנורות, כל אחת בגובה אחר או מנורה אחת גדולה וצבעונית ולצדה מרחפות מנורות קלילות ואווריריות.

שימו לב גם לשמירה על מרווחים בין קצה המנורה לאובייקט בחלל. למשל, שיישמר מרווח בין גוף תאורה לשיש בבחירת תאורה למטבח.

התייחסו גם לזווית ולמיקום של קיבוע המנורה כך שהיא תאפשר פיזור מקסימלי של אור או בשילוב בין מספר מנורות תלויות שביחד יפיצו את האור הרחב והמקיף ביותר.
מדדו גם את השטח שצריך להיות מואר כדי להחליט כמה גדול צריך להיות גוף התאורה והיכן למקם אותו. בעיקרון, ככל שהשטח שמיועד להארה רחב יותר כך צריך גוף תאורה גדול וגבוה יותר או שילוב בין מספר גופי תאורה שביחד יעניקו את האפקט המבוקש.

תלוי בכוונה

כדאי למקם גופי תאורה תלויים במוקדים אסטרטגיים נבחרים בחדר בהם אנחנו רוצים לרכז ולפקס את האור או לחזק את התאורה, כך שגוף התאורה תלוי יתפקד כתאורה משימתית כמו בפינת עבודה, פינת אוכל, שולחן הקפה בסלון, מעל כיור הרחצה בחדר האמבטיה.

תוכלו לבחור מנורה תלויה מתכווננת כך ניתן ליהנות מחופש פעולה ולהחליט לאיזה כיוון לכוון את אלומת האור. כמו כן לשלוט בעוצמת האור עם ווסת – לעמעם ולחזק לפי הצורך.
בדקו תמיד מהי כמות האור הנדרשת לחלל ובכמה מקורות אור מדובר על מנת להבין מה יהיו גופי התאורה המשמעותיים ואילו גופי תאורה ילוו אותם.

תאורה למטבח בפרויקט לוי חמיצר אדריכלים

תלוי בסגנון

חפשו גופי תאורה שישאירו היטב את החלל אך גם ימשיכו את השפה החזותית בשטח. למשל, גופי תאורה בשיק תעשייתי מחוספס למטבח בסגנון תעשייתי או גופי תאורה אלגנטיים מודרניים בצביון של הסלון או בבחירת תאורה לחדר שינה או בבחירת תאורה לסלון המחובר לטבע – מנורות תלויות במגע כפרי,
גופי תאורה בגוונים חמים שמשרים רוגע ושלווה ומעניקים רכות לחדר השינה.
התייחסו גם לאלמנטים עיצוביים המאפיינים את המנורה כמו הטקסטורה שלה, פלטת הגוונים שלה ביחס לקירות החדר והשתלבותה עם הרהיטים והאביזרים.
שאלו את עצמכם: האם תעדיפו מנורה תלויה הצהרתית שתכתיב את הטון או להפך: לעדן את המראה של החלל הצבעוני והקצבי במנורה סולידית, האם תרצו “לשבור” את קווי המתאר של החדר במנורה בצורניות גיאומטרית יוצאת דופן אובאלית בעלת קווים מעוגלים, שיוצרת קונטרסט על פני חלל בעל קווים ליניאריים נוקשים?
חומר הגלם של גוף המנורה אף הוא משחק תפקיד חשוב בהפצת האור כאשר אהילים שקופים מאפשרים הפצה חזקה יותר של אור ויכולים גם להתאים לחללים צפופים ועמוסים יותר בשמירה על אוויריות ופיזור רך של האור.
בחלל מינימליסטי בו רוצים למשוך את תשומת הלב לכיוון המנורה התלויה ניתן לבחור תליוני פליז או ברזל בנגיעות מוזהבות.