איך להאיר את הגינה והמרפסת?

הגינה שלכם יכולה להיות שטח סתמי של כמה צמחים מטופחים, אך יכולה להפוך לג’ונגל מהפנט ועוצר נשימה, עם אותה צמחייה בדיוק. איך מלהטטים עם תאורה נכונה כך שהגינה שלנו תהיה יפהפייה ומרתקת, אך גם ידידותית ומזמינה?

 

למעלה או למטה? תאורה שמדגישה את יופייה של הצמחייה

תאורת חוץ היא זו שאנו נחשפים אליה רוב הזמן, מאחר ורובנו אנשים עובדים שחוזרים הביתה רק כשאור השמש מתחיל להתעמעם. השאלה איך ואיפה למקם את התאורה לגינה כרוכה במספר פרמטרים, כמו למשל איזה סוג צמחייה יש לכם בגינה? עצים גבוהים אפשר להאיר מלמטה, כשההתמקדות היא בגזע העץ, או להציב את גופי התאורה במיקום גבוה ואז לזרוק אלומות של אור על צמרות העץ. כמובן שזה רק במקרה שצמרת העץ היא בריאה ויש הרבה עלים – אחרת זה נראה עצוב. עצי פרי למשל, אפשר להאיר גם מלמטה וגם למעלה, המראה שלהם מואר הוא מאד משמח. פרחים גדולים ונדירים אפשר להאיר בזרקורים בצבע הפרחים עצמם, למשל נורות לד בצבע אדום עבור פרחים אדומים או ורודים וכן הלאה. זה מדגיש את הצבע הטבעי היפה של הצמחים. אם יש לכם בריכת דגים או מפל מים קטן, התאורה עליו תהפוך אותו לאטרקציה: אתם יכולים לשלב תאורה מנצנצת או מתחלפת בצבעים שונים, שיקנו למים צבעים שונים ומתחלפים.

 

תאורה פרקטית ושימושית

תאורה לגינה חייבת להיות לא רק מהממת אלא גם מאד פרקטית, אחרת לא תוכלו לשבת בה. כך למשל עליכם לוודא שהצבתם מספיק גופי תאורה שיתוו שביל בין הבית לגינה, ובתוך הגינה עד השער. כמו כן, גם פינת הישיבה חייבת להיות מוארת לחלוטין, כדי שניתן יהיה לשבת בכיף ולא בין הצללים. אם אין מקום להעמיד גופי תאורה, אפשר לשלב אותם בתוך הקירות או בתקרה, כגופי תאורה שקועים. בדרך זו הם יתנו אור בדיוק לכיוונים הרצויים שלנו, ועל הדרך גם לא יתפסו מקום. עוד עצה פרקטית היא, לאפשר לכל גוף תאורה אופציית הדלקה נפרדת. לא תמיד מתחשק לכם להדליק אור בכל הגינה, כולל במפל המים, בבריכה ובעצים, כשאתם בסך הכל יושבים עם חברה על כוס קפה. מצד שני אתם יכולים לבחור שהאורות המלווים את השביל למשל, ידלקו באופן קבוע. השתמשו בנורות לד, שהן חזקות משמעותית מכל נורה אחרת עם אורך חיים גבוה וחיסכון אמיתי בחשמל. אם אתם בעניין, אפשר גם להציב תאורת לד סולארית לגינה, שנטענת בשמש וניתן להשתמש בה אחר כך ללא חיבור לחשמל. אל תשכחו שתאורה חזקה מושכת אליה חרקים, בעיקר בלילות הקיץ החמים. לכן הקפידו שגופי התאורה לא ימוקמו ממש ליד שולחן האוכל בפינת הישיבה, או ממש מעל הבריכה אם יש כזו. אגב, נורות לד מושכות פחות חרקים מנורות רגילות, אז עוד סיבה להצטייד בכאלה. כשאתם חושבים על תאורה למרפסת, אתם יכולים למנוע לחלוטין את הופעת החרקים הנמשכים לאור, על ידי כך שתשתמשו רק בגופי תאורה שקועים בתקרה או בקיר, וכך תיהנו מערבים חמימים וללא עקיצות.

 

שמירה על הביטחון בגינה

חשוב מאד לציין: הגינה היא מקום רטוב. בחורף היא חשופה לגשם ולברד ובקיץ אנחנו משקים אותה. כפי שאתם יודעים חשמל עם מים זהו שילוב מסוכן. לאחר הקנייה של גופי התאורה קראו לחשמלאי מוסמך ואל תתקינו בעצמכם, גם אם זה נראה לכם פשוט. אתם לא יודעים להעריך באופן מקצועי טווחים והסתברויות של חדירת המים לשטחי החשמל, וגם אם נראה לכם שזה בסדר או בטוח, זה עלול להיות מסוכן. בנוסף אתם לא יודעים להגיד אם קופסאות החשמל אטומות למים, כמה מתח ניתן לייצר ועוד. בזמן הרכישה עצמה עליכם לוודא שאתם קונים תאורה מוגנת מים, כדי שגם בגשם או בזמן ההשקיה של הגינה לא יחדרו מים לגופי התאורה.