גופי תאורה למטבח

זירת המטבחים לא מפסיקה לחדש בחומרי גלם עמידים ואיכותיים, פתרונות טכנולוגיים מתקדמים, עיצובים מודולאריים שמאפשרים עיצובה של סביבת עבודה ואירוח בהתאמה אישית ועולם התאורה לא נשאר מאחור ומציע מגוון רחב של פתרונות תאורה ייחודיים לחלל ממנו עולים ניחוחות הבישולים. מגוון רחב של סגנונות, צבעים ועיצובים וכל שצריך זה רק לבחור גופי תאורה ולבחור את המנורות המועדפות.

ריבוד תאורה למטבח

תאורה למטבח נחלקת לשלושה רבדי ליבה: תאורת סביבה שהיא תאורת הרקע של המטבח אשר מבוססת על תאורת תקרה עילית כמו מנורות שקועות, פסי לדים, ספוטים שתפקידה לספק הארה על פני שטח רחב ככל שניתן, תאורת משימה אשר מטרתה להאיר מוקדים נקודתיים אסטרטגיים כמו למשל, משטחי עבודה באמצעות פנסים תלויים מעל השיש או הכיור, האי במטבח או מתחת לארונות ואילו תאורה דקורטיבית להארה אסתטית ויזואלית אשר יוצרת אווירה ומבליטה אלמנטים בעלי עניין אדריכלי באמצעות מנורת רצפה או נורות LED.
גישת השכבות מביאה להשגת רמת תאורה אופטימאלית לפונקציות שונות במטבח ומתאימה לתרחישים משתנים.

גופי תאורה תלויים במטבח

דגשים חשובים לתאורת מטבח

בתכנון סכמת תאורה למטבח יש להתייחס לפריסה של המרחב על מנת להבין היכן למקם כל סוג של גופי תאורה וכן לאיזו עוצמת אור תידרש לצורך, כך כמו גם לכמה מנורות יתלו על מנת להשיג את האפקט המבוקש. ניתן להשתמש בפנסי קיר באזור בו אין ארונות קיר.
כדאי לוודא שמקורות האור אינם חופפים אלא משלימים זה את זה ושפיזור האור אופטימאלי.
בדקו גם שהאור אינו נחסם על ידי ארונות או אביזרים תלויים ועל מנת למנוע סנוור יש להשתמש במנורות בעלי קרן אור רחבה. כדי להימנע מהטלת צללים, מומלץ למקם אורות שקועים מספר סנטימטרים אחורה מהקצה הקדמי של המשטח.
רצוי לשלב בין אורות שקועים או צמודים ובין מנורות תלייה במקומות פעלתניים כמו האי במטבח כאשר בחללים קטנים ההעדפה תהיה לטובת תליונים מיניאטוריים יחסית בעוד במטבחים בעלי תקרה גבוהה אפשר לבחור תליונים דומיננטיים ומרשימים יותר.

מהו גוון התאורה הנכון למטבח?

בבחירת מנורות למטבח כדאי להתייחס גם לצבעוניות של התאורה. צבע לבן יוצר אפקט מעורר ומתאים מאוד בתור תאורת משימה ואילו נורות חמות יותר המייצרות תחושת רוגע נעימה מתאימות בתור תאורת סביבה או תאורת מבטא במיוחד לאזורים המיועדים לאירוח.
יש לקחת בחשבון את כמות האור הטבעי ומומלץ להצטייד במתג מסוג דימר על מנת לשלוט בבהירות לפי הצורך. ישנם גם אורות שאפשר להעביר מקרים לחמים.

תאורה

נפלאות ה-LED לתאורת מטבחים

נורות LED נחשבות לבחירה מוצלחת להארה של מטבחים, כיוון שהן חסכוניות באנרגיה ויכולות לצמצם את צריכת החשמל, מפיצות אור נעים ואינו מתחממות ובעלות תוחלת חיים ארוכה במיוחד. אפשר לשלב נורות LED מתחת לארונות ומסביב לכיריים, אזור הכיור והדלפק.
הסגנונות של תאורה למטבח נעים בין תאורה כפרית למודרנית, תעשייתית, קלאסית ואפשר להתאים את סגנון המנורה לאישיות של המטבח או להפך לייצר קונטרסט בין הסטייל של גופי התאורה למטבח.