גופי תאורה מוגני מים ועמידה בתקנים שמציבה המדינה

אחד התחומים החשובים ביותר מבחינה בטיחותית בתוך עולם גופי התאורה כיום הוא התחום של תאורה מוגנת מים. כיום, השימוש בגופי תאורה שונים ומגוונים בכל סוגי מזג האוויר, ובכללם גם תאורת חוץ אשר אמורה להיות עמידה בפני מזג אוויר חורפי, הפך נפוץ ונרחב ביותר. כמעט בכל בית פרטי, גינה של בניין מגורים או שטח הגינה והנוי של משרדיהם של ארגונים ובתי עסק, ניתן למצוא מערך תאורת חוץ מסוג זה או אחר, חלקם בסיסיים, פשוטים ופונקציונאליים בעיקרם ואחרים מרשימים ומרהיבים מבחינות שונות. כפי שנראה מיד, מנורות מוגנות מים ותאורת גן בטיחותית לחורף הן כיום דרישות בסיסיות מטעם מוסדות המדינה הרלבנטיים, דרישות אשר מטרתן העיקרית היא הגנה על חיי אדם – לא פחות!

 

שימוש בגופי תאורה מוגני מים כסטנדרט להבטחת שמירה על בטיחות וחיי אדם

השימוש בתאורת חוץ ותאורת גן, בין אם בגינת הבית ובין אם בגינה ציבורית, בפינת הנוי של המשרד או בכל מקום אחר, חייב להיות בטיחותי מבחינת פוטנציאל החשיפה של גוף התאורה ומערכת החשמל המזינה אותו למים. מערך תאורה כאמור מבוסס על מערכת חשמל תומכת, לפחות ברובם המכריע של המקרים (ניתן למצוא כיום גם סוגים שונים של תאורה סולארית או אורה הפועלת באמצעות סוללות וכד’, אך אלו הם היוצאים מן הכלל המעידים על הכלל…). מאחר ומערך תאורת החוץ חשוף לאלמנטים ולפגעי מזג האוויר, ובראשם מים בצורות שונות (לחות באוויר, משקעים מסוגים שונים וכו’), קיים צורך מובהק ומובן להגן על כל מי שמתקרב למערך תאורה זה על מנת שלא יסתכן בהתחשמלות או מפגע בטיחותי מסוג אחר.

לכן, ההקפדה על שימוש בגופי תאורה מוגני מים, איכותיים ומוגנים באמת, היא דרישה מתבקשת ובסיסית, וככזו היא מעוגנת כיום בחוקים והתקנות של המדינה ושל השלטון המקומי גם יחד. כאשר אנחנו בונים או משפצים בית ומציבים תאורת חוץ באזור מסוים דוגמת המרפסת, הגינה, הצר, הכניסה לחנייה וכד’, עלינו לוודא לא רק שאנחנו משתמשים בתאורת חוץ המורכבת מגופי תאורה מוגני מים ייעודיים (כלומר – כאלו אשר יוצרו במיוחד עבור מטרה זו, ולא גופי תאורה “רגילים” אשר עוברים הסבה נקודתית לתאורת חוץ…), אלא גם כי מדובר בגופי תאורה אשר עומדים בכל התקנים והדרישות של מוסדות המדינה הרלבנטיים. זאת יש לוודא באמצעות עבודה עם אנשי מקצוע מוסמכים ורציניים בלבד – קבלן החשמל שמניח עבורכם את תשתית החשמל בחצר או הקבלן האחראי על התקנת התאורה בפרויקט – מכל אנשי המקצוע הללו יש לדרוש כי יעבדו אך ורק עם גופי תאורה אשר עומדים בתקנים, כך גם בנוגע לכל שאר החומרים בהם הם משתמשים על מנת לבנות את מערך תאורת החוץ שלכם.

פוטנציאל לסכנה בטיחותית אמיתית והדרכים להימנע ממנה

תאורת חוץ עלולה ליצור סיכון בטיחותי של ממש עבור עוברי אורח, דיירי הבית ובמיוחד ילדים, במידה ואינה מונחת ומיושמת כמו שצריך. כאמור, קיימים גופי תאורה מוגני מים מקצועיים ומאושרים, אשר רק בהם יש להשתמש במערך תאורת החוץ לבית או למשרד. מעבר לגופי התאורה עצמם, יש לוודא כי תשתית החשמל מונחת הצורה מקצועית ומוגנת מים וכו’.

את כל זה האדם הפשוט אשר אינו מגיע מרקע טכני ולא בא מתחום התאורה או החשמל, אינו בהכרח אמור להכיר. עם זאת, עליכם לשקול בכובד ראש כל דבר שאתם מכניסים לבית שלכם, במידה ואתם מעוניינים לשמור על הבטיחות האישית שלכם ושל ילדיכם. הנחת מערך חשמל ותאורה מוגני מים מהווים נקודה שחשוב לקחת בחשבון בהקשר זה. מה הדרך לעשות זאת כמו שצריך? ובכן, לשכור אנשי מקצוע אמינים , ובמידה וקיים בקרבכם חשש נוסף – להתייעץ עם אנשי מקצוע מעולם התאורה אשר יוכלו להמליץ הן על גופי תאורה מוגני מים איכותיים ומתאימים והן על אנשי מקצוע להתקנה, להנחת תשתית החשמל וכו’.

אנשי המקצוע עימם תרצו לעבוד הם כאלו אשר עובדים בצורה מוקפדת ביותר על פי הנהלים והתקנים שמציבה המדינה בהקשר זה, ואינם מעגלים פינות או מקצרים הליכים מתוך מטרה לחסוך כמה שקלים, במחיר של פגיעה פוטנציאלית בחיי אדם ובבטיחות אישית. כאמור, ניתן בהחלט לצמצם כמעט לאפס את פוטנציאל הסכנה הבטיחותית שמציבה תאורת חוץ בעונת החורף. בדיוק מסיבה זו מגדירים מוסדות המדינה חוקים, תקנות ונהלי חובה שונים ומפורטים,אשר באים להבטיח כי כל מערך מבוסס חשמל המוצב בחוץ וחשוף למים ולפגעי מזג אוויר שונים יהיה מוגן מפניהם בצורה טובה ובטיחותית. כשאתם שוכרים בעל מקצוע מתחום זה או אחר על מנת לטפל במערך תאורת החוץ, החשמל או כל חלק אחר מתשתית הבית, וודאו כי מדובר בבעל מקצוע אמין ומקצועי, כזה אשר אינו מזלזל בנהלים בתחום זה ואינו מנסה לחסוך בכסף על ידי עיגול פינות בטיחותיות…

 

חשיבותה של תאורה מוגנת מים גם לדירות בבנייני מגורים

כל מה שנאמר ונכתב עד כמה נשמע כרלבנטי במיוחד עבור מי שמתגורר בבית פרטי עם גינה, שכן תאורת חוץ משמשת לרוב כתאורת גן, להארת שבילי הגישה אל הבית, הארת הצמחייה שבגינה או פינת הישיבה בחצר הבית. עם זאת, מדובר בנושא אשר רלבנטי וחשוב בדיוק באותה מידה גם עבור כל מי שמתגורר בדירה, שכן כמעט בכל דירה כיום ניתן למצוא מרפסת אחת או כמה מרפסות, כמו גם מקומות נוספים אשר עלולים להיות חשופים יחסית למים אשר מגיעים מבחוץ.

במילים אחרות – תאורה למרפסת צריכה להיות מוגנת מים לא פחות מאשר תאורת גן, כך שהחשיבות של כל מה שצוין לעיל רלבנטית גם עבור המתגוררים בדירות בבנייני מגורים…

לרכישת מנורות כנסו עכשיו לחנות אונליין