תאורת חוץ מותאמת לחורף – עכשיו זה הזמן

עונת החורף מצריכה מאיתנו היערכות מוקדמת במספר תחומים שונים בבית, דוגמת אטימת הגג או הקירות במקרה של נזילות, בדיקה וחידוש של הבידוד התרמי של הבית, רענון מערך החימום וכד’. תחום נוסף בו כדאי להיערך מבעוד מועד הוא תחום התאורה, וספציפית תאורת חוץ. במרבית הבתים בישראל ישנה לכל הפחות פינת ישיבה בחוץ – מרפסת במקרה של דירות, חצר או גינה של ממש במקרה של בתים צמודי קרקע (גם בבנייני מגורים רבים ישנן גינות בתחתית הבניין לרווחת התושבים). מאחר ובישראל מרבית השנה מתאפיינת במזג אוויר נעים ונוח, רבים נוטים להזניח או לשכוח את עניין הכנת המרפסת/חצר/גינה לקראת החורף. מהן הסכנות שמציב החורף בפני מערך תאורת החוץ של המרפסת/גינה שלנו? מתי מומלץ להתחיל להתכונן לחורף בהקשר זה וכיצד מומלץ להתכונן מבעוד מועד? ומהם החידושים והפיתוחים בתחום תאורת החוץ אשר יכולים להפוך מערך תאורה זה בביתנו ליעיל ואיכותי יותר?

 

פגיעה אפשרית בגופי התאורה עצמם ובתשתית החשמל המפעילה אותם

הסכנות המרכזיות שמציב החורף בפני מערך תאורת החוץ בבית או בבניין המגורים שלנו נובעות כמובן מהמפגש הבלתי נמנע בין מים בצורות שונות (גשם, לחות גבוהה באוויר ומשקעים מסוגים נוספים) לבין גופי התאורה והמנורות עצמן, כמו גם בין המים לבין תשתית החשמל המפעילה מנורות אלו.  באזורים רבים בישראל שוררת לחות גבוהה באוויר לאורך כל השנה, ובהתווסף המשקעים הישירים והנקודתיים של החורף, מדובר באתגר של ממש עבור כל מערכת אלקטרונית וחשמלית המוצבת בחוץ. הלחות שבאוויר מכילה גם לא מעט מלחים באזורים של מישור החוף, מה שעלול לתרום לנזק שייגרם לאותם גופי תאורה. קורוזיה היא כמובן הפגיעה המוכרת והברורה ביותר, אך לחות ומים בצורת משקעים שונים עלולים לגרום גם לנזקים נוספים בציוד.

בכל הנוגע למערכת החשמל של מערך תאורת החוץ, ברור מדוע משקעים ורמות גבוהות ותמידיות של לחות באוויר משפיעים בצורה ישירה ומצטברת לאורך זמן. כמובן שמערך חשמל אמור להיות מבודד ומוגן מפני חדירה של מים והשפעות כלליות של לחות וכו’, אך ברבים מן המקרים ובאופן בלתי נמנע מתגלות פרצות בהגנה של מערך החשמל, אז קצרה הדרך לקצרים ולפגיעות שונות.

ההכנה לקראת החורף, אם כן, צריכה להתייחס הן לגופי התאורה והמנורות עצמן והן למערך החשמל המפעיל אותן.

תאורת חוץ

הכנה שוטפת וכמה שיותר מוקדם לפני הגשם הראשון

מאחר ועונת החורף מציבה אתגרים וסכנות של ממש למערך תאורת הגינה והחוץ שלנו, נשאלת השאלה – מתי כדאי להתחיל להתכונן? התשובה היא, כמובן – כמה שיותר מוקדם. למעשה, תחזוק והכנה של מערך תאורת החוץ לקראת החורף צריך להיות תהליך מתמשך ושוטף – לאחר שביצענו (או מדויק יותר – לאחר שבעלי מקצוע ביצעו עבורנו) הכנה כוללת ומיגון של תאורת החוץ, יש לוודא מדי שנה כי מצב גופי התאורה עדיין טוב, כי אין חוטים או חלקים אחרים אשר חשופים, כי אין הצטברויות של קורוזיה וכו’. את הבדיקה השוטפת והתקופתית מומלץ לבצע זמן מה לפני תחילתו הצפויה של החורף, וספציפית לפני הגשמים הראשונים המגיעים בישראל לרוב בחודשים אוקטובר – נובמבר.

גם אם לא נזכרתם בזמן ואתם מוצאים עצמכם בתוך הסתיו/חורף ולאחר הגשמים הראשונים עם מערך תאורת חוץ בלתי ממוגן, עדיף לפעול מיד וקיים סיכוי גבוה כי תצאו ללא יותר מדי נזק. במקרים הקלים תדרשו רק לרענן ולחדש את האיטום ואת המיגון של גופי התאורה, במקרים אחרים תיאלצו להחליף כמה מהם או להזמין בעל מקצוע אשר יבחן את המצב הכללי.

בכל מקרה, מומלץ להתייחס לסוגיה זו מבעוד מועד וביוזמתכם, במקום לחכות שיתחיל החורף ותרגישו את הנזקים בצורה מוחשית. היערכות מוקדמת ותחזוקה שוטפת תחסוך לכם כסף במרבית המקרים (שכן תימנעו מהצורך בהחלפת גופי תאורה או בהזמנת חשמלאי). פשוט הכניסו ללוח השנה שלכם בדיקה ותחזוקה של תאורת החוץ, בתאריך כלשהו בקיץ, בשאיפה כמה חודשים טובים לפני הגשם הראשון…

 

גופי תאורה מוגני מים לטווח הארוך

בעוד עולם התאורה מהווה ענף שלם ודינמי אשר מתפתח ומשתנה ללא הפסקה, גם בתחום של תאורת חוץ ניתן למצוא פיתוחים וחידושים בלתי פוסקים. בתחום של גופי תאורה מוגני מים תמצאו כיום מבחר עשיר ומגוון יותר מאי פעם בעבר, ואיכות המנורות הנמכרות היא גבוהה וטובה יותר מבעבר.

החל מגופי תאורת חוץ שקועים ועד לספוטים מוגני מים – כמעט כל סוג של גוף תאורה אפשרי ניתן למצוא כיום גם בגרסה מוגנת מים, ולעטר באמצעותם את הגינה או החצר. מלבד לגופי תאורה דקורטיביים למיניהם (דוגמת ספוטים צבעוניים הממוקמים בתוך הצמחייה ומאירים אותה בלילה) ניתן למצוא כמובן גם לא מעט סוגים של גופי תאורה פונקציונאליים מוגני מים, דוגמת זרקורים או תאורה לבנה ובהירה להארת שבילי ההליכה בחצר. מיגון המים המאפיין כיום את גופי תאורת החוץ החדשים הוא מתקדם ואפקטיבי יותר כיום מאי פעם בעבר. החומרים בהם נעשה שימוש, הטכנולוגיה באמצעותה מיוצרות מנורות מוגנות מים אלו, רמת תצרוכת האנרגיה שלהן וכו’ – כל זה הולך ומשתכלל משנה לשנה, וגופי התאורה מוגני המים הופכים נפוצים וזולים ביחס לעבר. למעשה, תאורה מוגנת מים איכותית אותה אתם רוכשים כיום אמורה להחזיק מעמד שנים רבות וארוכות, ובמקרים רבים האחריות המתקבלת עם גופי תאורה אלו אמורה להבטיח כי תישארו מרוצים וכי לא תיאלצו להחליף את המוצר בתוך כמה חודשים ספורים בלבד.

 

בכל הנוגע למערך החשמל העומד בבסיס מערך תאורת החוץ, במידה וקיים חשד כי מערך זה פגום או כי קיימות נקודות בהן ישנה חדירה של מים, מומלץ לא לנסות להתעסק עם זה בכלל, ולקרוא מיד לחשמלאי מוסמך. חשמל ומים אינם הולכים טוב במיוחד ביחד, וחשוב מאוד שלא לנסות ולתקן זאת בעצמכם או לסכן את ילדיכם המשחקים בגינה. אל תגיעו אל החורף עם בעיות חשמל בגינה. תקנו זאת בצורה מקצועית מבעוד מועד ואל תתנו לילדים להתקרב לנקודות החשמל ולגופי התאורה במידה ואינכם בטוחים כי הכל ממוגן כמו שצריך.

כאמור, גופי תאורה מוגני מים איכותיים באמת מגיעים כיום עם מספיק הגנות ועמידות ארוכת טווח. החלק השני אליו יש להתייחס הוא זה של מערך החשמל עצמו, וכאן כבר אין קשר לסוג המנורות מוגנות המים שרכשתם.

על מנת להבטיח מערך תאורת חוץ מתפקד ואיכותי גם בחורף ובעונת הגשמים, הקפידו על שני התחומים הללו גם יחד – הצטיידות בגופי תאורה מוגני מים איכותיים מצד אחד, ותחזוקה שוטפת (ותיקון מקצועי במידת הצורך) של מערך החשמל היוצא אל הגינה מצד שני. כך תוכלו להבטיח לא רק כי תוכלו ליהנות מתאורת חוץ איכותית לאורך כל השנה, אלא גם כי המערך כולו (ונקודות החשמל בפרט) בטיחותי וכי הוא יחזיק מעמד לאורך שנים ארוכות קדימה.

 

סוגי תאורת חוץ מוגנת מים

לסיום רק נסקור כמה מהסוגים העיקריים והמעניינים ביותר של גופי תאורה מוגני מים המוצעים כיום בעולם התאורה, כאשר הכוונה היא למנורות חוץ חדשות ומתקדמות המציעות רמה חדשה של איכות ומגוון.

סוג מעניין של תאורת חוץ מוגנת מים אותו ניתן למצוא בגינות רבות הוא שוטפי קיר למיניהם – הכוונה היא לגוף תאורה רחב המופנה כלפי הקיר החיצוני של הבית ופשוט שוטף אותו באור לבן חזק יחסית. כך, התאורה המתקבלת אינה מסנוורת (מפני שאינה מופנית ישירות אל היושבים בחצר), אך כן מאירה בצורה נוחה ואסתטית ביותר את חוץ הבית.

סוג נוסף של תאורת חוץ מוגנת מים פופולארית במיוחד הוא עמודים מסוגים שונים, דוגמת אלו המשמשים בשבילי ההליכה בחצר או בשביל הכניסה אל הבית. מבחר הסוגים השונים של עמודי תאורה הקיימים ומוצעים כיום למכירה הוא רחב ועשיר במיוחד, כאשר רק לפני עשור או שניים כמעט ולא ניתן היה למצוא מבחר בקטגוריה זו.

גם בתחום הפרוז’קטורים (זרקורים) לחוץ הבית הייתה התקדמות משמעותית בשנים האחרונות, עקב כניסתם לשימוש נרחב של גופי תאורת לד, גם בקטגוריית תאורת חוץ. רבים משתמשים כיום בפרוז’קטורים המצוידים במנורות לד להארת החנייה של הבית או אזור הכניסה וההליכה לכיוון הבית, בעיקר מכיוון שמדובר באור חזק ונרחב אשר כבר אינו צורך כל כך הרבה חשמל ואנרגיה כמו הפרוז’קטורים של העבר.

בנוסף לכל אלו תוכלו למצוא עוד בסוגים ודגמים רבים ומגוונים של גופי תאורה מוגני מים.

 

חשוב מאוד לרכוש גופי תאורה איכותיים ולהקפיד על האחריות, על מנת להבטיח כי תוכלו באמת ליהנות מתאורת חוץ איכותית ואפקטיבית לאורך זמן, כזו שלא תיהרס כבר בגשם הראשון…