עיצוב תאורה פרקטית לגינה

אנו רגילים לחשוב על עיצוב תאורה בהקשר של פנים הבית, אך בפועל גם תאורה לגינה הוא תחום שלם ורחב אשר מדבר אל אנשים רבים, המעוניינים לעצב את תאורת הגינה למטרות מסוימות.

מהן מטרותיה העיקריות של תאורה לגינה ומהן האופציות האטרקטיביות ביותר העומדות לרשותנו בבואנו לבחור תאורה לגינת הבית?

 

תאורה פרקטית ותאורה אסתטית עבור גינת הבית

ישנן שתי מטרות עיקריות לעיצוב תאורת הגינה – פרקטיות ואסתטיקה.

מבחינה פרקטית, נרצה להציב בגינה ובמרפסת הבית תאורה אשר תסייע לנו להאיר אזורים שאנחנו צריכים לראות טוב, כמו שביל הליכה או פינת ישיבה. במידה ויש לנו פינת ישיבה מחוץ לבית, בין אם במרפסת הצמודה לבית ובין אם בגינה עצמה, נרצה שפינה זו תהיה מוארת לפחות באופן חלקי, על מנת שנוכל להתנהל באזור זה של הגינה גם בשעות החשכה.

סיבה עיקרית נוספת לבחירת גוף תאורה ייחודי באזור הגינה והמרפסת של הבית היא נטו אסתטיקה – בבתים רבים מציבים תאורת חוץ ייחודית על מנת להאיר ולהדגיש חלקים מסוימים בגינה, למטרת יופי בלבד. לדוגמה, אזור עם צמחייה מרשימה או אזור מעוצב במיוחד בגינה שנרצה שיהיה מואר ובולט לעיני כל גם בשעות הערב. ניתן למצוא גינות רבות בהן מוארים חלקים מסוימים בתאורה צבעונית רכה, דוגמת אור ירוק או כחול.
מהם גופי התאורה העיקריים הזמינים עבורנו ליצירת תאורה פרקטית ואסתטית בגינת הבית?

 

מתאורה צבעונית וסולארית ועד לתאורת הצפה למרפסת – גופי תאורה לגינה

את סוג גוף התאורה שנקנה עבור גינת הבית נבחר על פי הצורך הספציפי עליו אנו מעוניינים לענות. עבור מרפסת הבית או פינת הישיבה בגינה, נרצה תאורה בהירה וחזקה יחסית, במיוחד במידה ואנחנו יושבים לארוחות או מארחים אורחים בפינת ישיבה זו. במקרה זה נרצה תאורת הצפה או תאורה כללית בהירה המיועדת לשימוש חוץ. ניתן למצוא גופי תאורה רבים המיועדים לצורך זה, החל מפרוז’קטורים עם נורות לד אשר הפכו פופולאריים מאוד בארץ בשנים האחרונות ועד לנורות הלוסטאר או אפילו פלורסנט.

במקרה של תאורה לסימון שבילים או נקודות ציון מסוימות בגינה, ייתכן כי נוכל להסתפק במנורות סולאריות לגינה, בעיקר במקומות בהם איננו רוצים אור חזק ובוהק. נורות אלו אינן צורכות כאמור חשמל, ומגיעות במגוון צורות וצבעים. במידה ואנו מעוניינים לסמן בצורה ברורה וחדה יותר את שבילי הגינה נשתמש בנורות בהירות וחזקות יותר, ובגופי תאורה מתאימים דוגמת עמודי תאורה קטנים, תאורה שקועה (על ידי תכנון מקדים עוד בשלב בניית הגינה), נורות 12V או נורות PL וכו’.

להארה אסתטית של חלקים ספציפיים בגינה ניתן להשתמש בספוטים אותם נוכל למקם בזוויות שונות, כמו גם בנורות צבעוניות וחלשות יחסית, אשר יחסכו לנו באנרגיה.
לסיכום, תאורת חוץ דקורטיבית או פרקטית יכולה להפוך את גינת הבית לאזור שימושי ואסתטי הרבה יותר. מומלץ לבחון את שפע האפשרויות הקיימות כיום לעיצוב תאורת הגינה.

כנסו עכשיו לחנות אונליין