מה בין רכישת גופי תאורה לבית לבין התנהלות כלכלית נבונה?

התנהלות כלכלית שוטפת נבונה, שקולה ומושכלת, כזו אשר מסייעת לחסוך כסף ולשמור על רמת חיים מסוימת גם תחת תקציב נמוך יותר, היא מטרה מוצהרת של אינספור אנשים. גם בקרב רבים אשר אינם מגדירים לעצמם זאת במפורש, התנהלות כלכלית אחראית יותר היא בדיוק מה שחסר להם בחיים, גם אם הם אינם מודעים לכך. רבים בישראל מצהירים כי הם אינם מרוצים ממצבת הכלכלי ומהכנסתם השוטפת, אך פונים מיד לניסיונות להגדלת ההכנסה כפתרון לבעיה, במקום לעצור ולהסתכל היכן ניתן גם לצמצם בהוצאות ולחיות באופן כלכלי יותר. ואת ההזדמנויות הללו ניתן למצוא במקומות רבים ובתחומים שונים. גם בנושא פשוט ובלתי קשור לכאורה כמו בחירת גופי תאורה לבית, קיים הרבה מאוד מקום לחיסכון ולהתנהלות נבונה ומושכלת יותר, כזו אשר תשתלם מבחינה כלכלית לאורך זמן. מהו בעצם הקשר בין בחירת גופי תאורה לבית לבין התנהלות כלכלית נבונה, כיצד מומלץ לגשת לתחום זה על מנת באמת להפיק את התועלת הכלכלית מכך ואילו סוגי גופי תאורה יסייעו לנו לחסוך כסף מדי חודש ושנה?

 

העולם עובר לתצרוכת אנרגיה יעילה יותר – אל תישארו מאחור

קיימות נקודות רלבנטיות שונות שכדאי להכיר ולקחת בחשבון בכל הנוגע לאפשרות לצמצם בהוצאות ולהתנהל כלכלית חכם יותר גם על ידי בחירת גופי תאורה נבונה ומושכלת, אך נתחיל מנקודה מוכרת ופשוטה יחסית – תצרוכת אנרגיה. המודעות לנושא האנרגיה קפצה בצורה משמעותית ממש בשנים האחרונות, בין השאר בהקשר של משבר האקלים והקריאות לנקיטת צעדים למניעתו. תצרוכת אנרגיה ירוקה ונקייה יותר היא כיום מטרה אליה מודעים רבים, וכמובן שהמעבר לשימוש באנרגיה מסוג זה טומן בחובו גם פוטנציאל לחיסכון כספי בלתי מבוטל.

בתחום התאורה לבית או למשרד, אחת הדרכים העיקריות והמשתלמות ביותר לעבור לתצרוכת אנרגיה יעילה יותר היא באמצעות החלפת גופי התאורה בהם משתמשים לגופי תאורת לד (LED). גם שם זה הוא כבר מוכר ושגור בפי כל, שכן תאורת לד קיימת בעולם כבר כמה עשרות שנים טובות, אך רק בעשור וחצי האחרונים באמת נכנסה לשימוש נרחב בצורה מאסיבית והמונית. כיום, ניתן להשיג פחות או יותר כל גוף תאורה שרק ניתן להעלות על הדעת גם ב”גרסה” של לד – תאורה לבית ולמשרד, מנורות לסלון או מנורות שולחן לפינת העבודה, תאורת חוץ וגופי תאורה מוגני מים, תאורה מעוצבת ודקורטיבית וכל סוג אחר של גופי תאורה שרק ניתן להעלות על הדעת – את הכל ניתן למצוא כיום גם בגרסת לד, כך שניתן בסך הכל לקצץ את תצרוכת האנרגיה לצרכי תאורה בעשרות אחוזים, וכך להגיע לחיסכון כספי בלתי מבוטל לאורך שנים.

תאורת לד היא כמובן טכנולוגיית תאורה חסכונית ביותר בחשמל אשר מספקת את אותה עוצמת אור בתצרוכת אנרגיה מזערית ביחס לטכנולוגיות תאורה אחרות וקודמות. בנוסף, מנורות לד מחזיקות לרוב מעמד זמן רב יותר מאשר מנורות “רגילות”, כך שגם ברכישה והחלפה של הנורות עצמן קיים כאן יתרון משמעותי לשימוש בתאורת LED.

 

תכנון תאורה מקצועי לבתי ולמשרד

מלבד מעבר גורף לשימוש בתאורת לד ובטכנולוגיות תאורה חסכוניות אחרות, מומלץ ביותר עבור כל מי שמעוניין לחסוך בהוצאות האנרגיה והתאורה לאורך זמן לבצע תכנון תאורה מקצועי ומפורט, בטרם העמדת מערך תאורה לבית או למשרד. גם בבתים/משרדים קיימים ניתן לקבל ייעוץ מקצועי ולבצע תכנון תאורה, אשר במקרה זה יתמקד בצורך לשנות את מערך התאורה הקיים בדרכים אלו או אחרות, ויכול בכל זאת לתרום לא מעט ליעילות מערך התאורה.

תכנון תאורה מקצועי הוא תכנון מקדים הנערך בסיוע בעלי מקצוע רלבנטיים מעולם התאורה. התכנון כולל בניית תכנית מפורטת של מערך התאורה בבית או במשרד תוך התחשבות בצרכים הספציפיים בהקשר של תאורה בכל נקודה ונקודה. בין אם מדובר בסביבה ביתית או בסביבת עבודה, צרכי התאורה שלנו משתנים ממקום למקום, וכדאי להתאים לצרכים אלו את גופי התאורה הנכונים והמתאימים ביותר. קיים הבדל משמעותי בין סוג התאורה שנרצה במטבח לבין זה שנרצה בסלון או בחדר השינה, כמו גם בין התאורה שנרצה לחדר הישיבות במשרד לבין זו שתתאים ביותר לשולחן העבודה או לפינת האוכל של המשרד.

תכנון תאורה מקצועי יכלול גם בחירה של גופי תאורה מתאימים, תוך התחשבות גם בשיקולים כלכליים דוגמת בלאי טבעי של המנורות וגופי התאורה, תצרוכת חשמל, שעות פעילות ועוד.

 

החיסכון המתקבל הוא משמעותי ביותר לאורך זמן

בנקודה זו אתם בטח שואלים את עצמכם – כמה משמעותי יכול להיות נושא התאורה בהקשר של התנהלות כלכלית נבונה? כמה כסף אנחנו כבר מוציאים על תאורה בבית או במשרד, על רכישת מנורות וגופי תאורה ועל חשבון החשמל הנלווה אליהם? כמה כבר נוכל לחסוך כתוצאה מייעול האופן בו אנו בוחרים ומשתמשים בגופי תאורה?

ובכן, התשובה לשאלות אלו היא כי ההוצאות השוטפות שלנו הקשורות לתאורה הן גבוהות יותר ממה שרובנו חושבים, וכאשר סוכמים זאת לאורך חודשים ושנים קדימה, מקבלים הוצאה משמעותית בגובה אלפי שקלים במקרה של משק בית, והרבה יותר מזה כאשר מדובר במשרד או סביבת עבודה של בית עסק כלשהו. מערכי התאורה של בתי עסק צורכים במקרים רבים חשמל בשווי של אלפי שקלים מדי חודש ואף יותר, כך שבמקרים אלו ברור מדוע התנהלות נבונה יותר היא משתלמת ביותר מבחינה כלכלית.

נושא התאורה לבית מהווה דוגמה לאופן בו גם תחומי חיים אשר איננו מקשרים באופן אוטומאטי עם הוצאה כלכלית וחיסכון כספי פוטנציאלי הם למעשה רלבנטיים ביותר, והפניית תשומת הלב המתאימה לכיוונם יכולה לסייע לנו לחסוך לא מעט כסף מדי שנה…

 

לרכישת מנורות לבית כנסו עכשיו לחנות אונליין