טרנדים בולטים בתאורה למטבח

המטבח העכשווי משתדרג בקצב מסחרר ובסטנדרטים שלא מביישים מטבחים תעשייתיים במסעדות שף: בתכנון מותאם אישית לצרכי הדיירים, פתרונות אחסון מתוחכמים, מכשור מתקדם.
המטבח הפך לזירת ההתרחשות המרכזית בבית, שקובע את הטון העיצובי בחלליו ומהווה גם אזור ישיבה, אכילה ואירוח.
תאורה במטבח היא רכיב משמעותי ובעלת השפעה על הביצועים ועל האווירה כמו גם על החוויה האסתטית במטבח. תאורה איכותית יכולה לסייע במיקוד הנדרש במהלך הכנת המנות כאשר היא ממוקדת ומכוונת למשטח העבודה.

תאורה שכבתית למטבח

חשוב לבסס את התאורה במטבח על 3 שכבות של תאורה: גופי תאורה עילית סביבתית המאירה שטח רחב ככל שניתן, תאורה תכליתית ממוקדת למוקדים נבחרים ותאורת מבטא לצרכי הדגשה לטובת אלמנטים אמנותיים ועיצוביים במטבח.
עולם תאורת המטבח מתחדש בלי הפסקה כמו יתר המגמות הסגנוניות בסביבת המגורים ותוכלו לאמץ את הטרנדים המובילים באדפטציה לחזון העיצובי ולסגנון השולט בביתכם.

לפניכם הצצה לבשורות המרעננות שמאירות את המטבח באור חדש:

השיק התעשייתי חוזר ובגדול
המהפכה התעשייתית בולטת גם ברחבי המטבח בשימוש במתכות, ברזל שחור, נורות אדיסון חשופות, גימור ברונזה משופשף, כרום, פליז עוד.
ניתן לראות שילובים יצירתיים של גופי תאורה כאשר התעשייתיות פוגשת בכפריות בסגנון וינטאג’ ייחודי של מתכות עם עץ והתוצאה היא של בית חווה כפרי בטאץ’ מחוספס מעניין במיוחד.

שלישייה מנצחת מעל האי
הבר או האי במטבח הפכו למרכז העניינים ומוקד המטבח ואפשר לראות במטבחים רבים בחירה עיצובית מודעת של שלישיית גופי תאורה תלויים מעל האי או מרחפים על מעל הבר.
בין אם מדובר בשלישייה הרמונית של גופי תאורה באותו הסגנון בדיוק או שונים בגוון או בסגנון.
חשוב מאוד לשמור על מרווח מספק בין הקצה האחד של המנורה התלויה לקצה העליון של האי.

ה-LED שולט בכל חלל
תאורת לד למטבח שימושית להפליא מדובר בטכנולוגיה שהחליפה את רוב נורות הליבון ומצטיינת בתוחלת חיים ארוכה, עמידות יוצאת דופן, פיזור ידידותי של אור.
נורות אלה גם אינן מתחממות במהרה ונחשבות ידידותיות לסביבה. אפשר למצוא רצועות LED ולהתקין כחלק מהתאורה הטכנית במטבח מתחת לארונות המטבח כתוספת אור.
ניתן לבחור את צבע ועוצמת האור כאשר במטבח לרוב התשוקה היא לאור לבן נקי, חד, בהיר ומעורר. עם זאת, כיום באמצעות “חשמל חכם” אפשר לשלוט בעוצמת האור בהתאם לתרחיש המבוקש והסצנה במטבח.

משקיעים באור – מצמידים לתקרה
חשוב להתאים את גוף התאורה גם לממדי המטבח ובמטבחים צרים, צפופים וקטנים בעלי תקרה נמוכה יחסית נראה שרבים בוחרים להשתמש בתאורה שקועה או גופי תאורה הצמודים לתקרה השומרים על מראה אוורירי, קליל ומינימליסטי כולל פינוי השטח.

בולטים היום בנוכחותם גופי תאורה למטבח עגולים או אליפטיים או מרובעים בצורניות גיאומטרית ברורה בקווי מתאר ישרים ליניאריים.
לעומת זאת, במטבחים בעלי תקרה גבוהה ניתן לראות משחק עם גופי תאורה ארוכים בדמות תליונים דקורטיביים הנבחרים בהתאם לסגנון המבוקש – כפרי, רטרו, מודרני וכדומה.

דיספרופורציה מעניינת במטבח
אחת הדרכים היצירתיות לייצר עניין כאשר מתבוננים בתאורה של המטבח היא באמצעות תליית גופי תאורה ברחבי המטבח בגבהים שונים אשר מייצרים דיספרופורציה ואפקט ייחודי.
אפשר לשמור על שפה חזותית קוהרנטית באמצעות שימוש בגופי תאורה בגוונים דומים או בסגנון אחיד התלויים פשוט בגובה שונה.

תור הזהב
הזהב בולט היום במטבחים רבים בנגיעות מינימליסטיות אך בעלות משמעות וגם בזירת תאורת המטבח ניתן לראות פלישה של הזהב שיכול להקפיץ כל מטבח במיוחד מטבח על טהרת הגוונים המונוכרומטיים. הקפידו על המינונים, שיהיה זהב בכמויות קטנות כדי לא להעמיס ולהיכנע לקיטש.