התאמת תאורה למטבח בעיצוב כפרי

התאמה מושכלת של תאורה למטבח היא מהחשובות שבתחום התאורה לבית, שכן המטבח הוא אזור בו נרצה תאורה שימושית מצד אחד (כזו שתאפשר לנו לעבוד ולבשל בנוחות) ואסתטית מצד שני (בבתים רבים המטבח הוא גם המקום בו יושבים לאכול, מארחים אורחים לקפה וכו’). כאשר מדובר במטבח המעוצב בעיצוב כפרי – מה שנפוץ מאוד בבתים בישראל בימים אלו), כדאי להתחשב בסגנון העיצוב ולתת לו להנחות אותנו בבחירת מנורות למטבח

צורך בהרבה אור ליצירת אווירת מרחב פתוחה – בחירת תאורה למטבח כפרי

במרבית המקרים מטבחים המעוצבים בסגנון כפרי יכילו שימוש נרחב בעץ, למשל בדלפק או באי הממוקם במרכז המטבח. מאחר ועץ הוא חומר גלם “חם” ובולט יחסית לעין (למנשל, בניגוד למשטחים “קרים” יחסית הנטמעים יותר בחלל החדר), שימוש נרחב בו במטבח עלול להיות מאסיבי מבחינות מסוימות, ולגרום לחלל להרגיש צפוף או חנוק. בכך ניתן לטפל באמצעות בחירה נכונה של תאורה למטבח – נרצה להציף את החלל באור על מנת ליצור תחושה של מרחב, כמו שראוי שיהיה בחלל המעוצב בסגנון כפרי. כמובן שתאורת הצפה חזקה, בה נהוג להשתמש בדרך כלל במטבחים וספציפית באזורי העבודה והבישול במטבח (דוגמת אזור השיש, הכיור והכיריים) מגיעה במגוון סוגים וסגנונות שונים, כך שתוכלו למצוא בקלות גופי תאורת הצפה למטבח בעיצובים שונים, ביניהם לבטח גם כאלו אשר יתאימו בצורה מושלמת ספציפית לעיצוב המטבח שלכם.

במטבחים כפריים נהוג בדרך כלל ליצור מוקד תאורה מרכזי, בין אם באמצעות גוף תאורה אחד גדול וחזק יחסית ובין אם באמצעות שתיים או שלוש מנורות למטבח התלויות אחת ליד השנייה. כך מספקים תאורה אחידה ומספקת עבור חלל המטבח כולו, ובמידה ומעוניינים “לחזק” נקודות מסוימות במטבח ניתן להוסיף מוקדי אור נקודתיים.

לדים להארת השיש ואזור העבודה

במטבחים רבים נהוג כיום להציב פסי תאורת לדים בחלקים התחתונים של הארונות התלויים מעל למשטחי העבודה ומעל לשיש, במטרה להאיר באופן ישיר ומספק את אותם משטחי עבודה (מאחר ואנחנו מסתירים לרוב את מקור האור המרכזי של החדר כאשר אנחנו רוכנים מעל משטח עבודה מסוים). גם במטבחים בעיצוב כפרי ניתן ואף מומלץ ללכת על שיטת תאורה זו, כאשר במקרים אלו נרצה להקפיד על אור לבן ובהיר יחסית. כך נדגיש את משטחי העבודה ונתרום לתחושת המרחב במטבח הכפרי שלנו.

תאורה לאי במטבח

ביותר ויותר מטבחים ניתן למצוא כיום אי הממוקם במרכז המטבח, ומשמש הן כמשטח עבודה והן כשולחן לידו ניתן לשבת. במקרים מסוימים גם הכיור נמצא בתוך האי, כך שהוא הופך לחלק המרכזי והמשמעותי ביותר במטבח כולו.

עבור האי במטבח הכפרי שלנו נרצה כמובן להתאים תאורה ייעודית. במרבית המקרים תאורה לאי במטבח היא תאורה תלויה – גוף תאורה אחד מרכזי או מספר גופי תאורה שונים (לרוב שניים או שלושה) אשר תלויים מהתקרה מעל לאי ומספקי אור עילי ישיר וחזק מספיק. גופי תאורה אלו הם לרוב גם דקורטיביים, וכך מאפשרים לעצב את המטבח באופן מסוגנן ופונקציונאלי גם יחד.

פתרון נפוץ נוסף לתאורה לאי במטבח כולל שימוש בפסי צבירה של ספוטים – פסים עליהם יושבים כמה ספוטים המספקים נקודות אור ישירות וחזקות מספיק, ויכולים להיות מכוונים כולם אל האי עצמו או בחלקם גם לאזורים אחרים במטבח. עם זאת, ספוטים לרוב פחות מתאימים לעיצוב כפרי, כך שאולי תאורה תלויה תתאים יותר, ייתכן שבליווי אהילים מקש, בד או עץ.

לרכישת מנורות למטבח היכנסו עכשיו לחנות אונליין