ארנון ניר

ארנון ניר

לא ניתן לטעות באנרגיה ובקצב הייחודי בסטודיו של ארנון ניר. לאורך קירות החללים הגדולים מסודרים דוגמאות של חומרי גלם שונים וייחודיים, על השולחנות עשרות מגזינים פתוחים ולאורך קיר החדר המרכזי מודלים פיזיים של המבנים שנבנו. גם הרטוריקה עליה מקפיד ארנון – סטודיו ולא משרד – מתחברת לתמה הכללית ומלמדת שכאן, יש מרחב ליצירה ושלמימד הפיזי מוענק דגש רב.

על הנוכחות הלא שגרתית של הדגמים מרחיב ארנון, “אני מאוד מאמין שכדי להרגיש ולהבין את המבנה, הלקוח צריך לראות אותו ברמה הגשמית. האפשרות לסובב את המודל, לראות את הפרופורציות והתחביר בגובה העיניים פותחת הרבה מאוד מקום לשיחה. לפני שנתיים הייתי במשרדים של פוסטר – משרד המעסיק למעלה מ-1,000 אדריכלים – ושמחתי לגלות שגם הוא מחזיק האנגר ענק עם מודלים של פרויקטים”, מספר ארנון.

הסטודיו, בשמו הרשמי arstudio, מונה שמונה אדריכלים. עבודת הצוות, סיעור המוחות וההפריה ההדדית הם נקודות עליהן ארנון מקפיד. “כל פרויקט מתחיל מסיעור מוחות. אני אולי מוביל ומדייק את הפרויקט, אבל רעיונות לפרוגרמה ולפרטים השונים בפרויקט מגיעים מכיוונים שונים. כל איש צוות כאן הוא אדריכל בהכשרתו ובחופש היצירה לו הוא זוכה”, הוא מסביר.

המשרד עוסק במגוון רחב של פרויקטים, בכללם בנייה פרטית של וילות ודירות יוקרה, גלריות, אולמות תצוגה ומתחמים ציבוריים. למרות היד המודרנית השורה בפרויקטים והחתירה למינימליזם, קשה למצוא קו מזוהה מובהק וחד משמעי. לדברי ארנון, תחימה סגנונית היא לא עניין שכלל עולה על הפרק, “העבודה שלנו מאוד הקשרית לצרכים. לכן אנחנו לא עסוקים בפתרונות אפריוריים, אלא במציאת הנוסחה הייחודית לדרישות ולתנאים”.

מוטיב הדרך עובר כחוט השני בשיחה עם ארנון. הדרך שעשה המשרד בעשר השנים שבהם הוא פועל בפרופיל נמוך ועם בחירת לקוחות סלקטיבית; הדרך שבה עושה ארנון עם הלקוח והאופן שבו הוא מזמין אותו לדיאלוג והפריה; והדרך שקובעת את התוצאה הסופית.

לדבריו, מבנים מרהיבים הם לא פרץ של השראה או עשייה של איש אחד. מדובר בתהליך הדורש הרמוניה בין אדריכל, לקוח, אנשי הנדסה ובעלי מקצוע, בדיוק כפי שנדרשת הרמוניה בין חללים, פתחים, חומרים, כיווני אור, טכנולוגיה ועוד.

“הדרך שאנחנו עושים היא באמת עיקר העניין. היא מגיעה ממקום של אהבת המקצוע והכרה בחשיבות שלה. אני יכול לומר שהחלקים החשובים ביותר בה הוא הקשר בין לקוח לבינינו. ממש כשם שהוא בוחר לעשות איתנו את המסע, כך אנחנו בוחרים לצעוד יחד איתו. צידת הדרך היא יכולת שיחה ועניין אדריכלי. בנקודה זאת, ההחלטה צריכה להיות הדדית” מתאר ארנון.

לדרך שעושה המשרד קיים גם ביטוי באתר האינטרנט של המשרד, שם מתועד השימוש בחומרי הגלם השונים בתהליך הבנייה, השרטוטים – מהשלב הגרפי ועד ליצירת תוכנית אדריכלית, וצילומי תקריב של פרטים אדרכיליים.

מה זאת אדריכלות טובה בעיניך?

“ברמה הקמאית, אדריכלות טובה צריכה לרגש. היא צריכה לעטוף את האדם בתחושה נכונה ולספר סיפור גדול בלי מילים. אחר כך, נשארת האקדמיה. ברמה המקצועית, אדריכלות טובה בעייני עוסקת בהבנה של חלל, זרימה בין החללים השונים וההקשר האנושי. זאת החידה שגם הופכת את המקצוע למורכב ולמאוד מרתק בעייני”.

איזה מבנה אתה חולם לתכנן?

“אני מעדיף לדבר על אנשים שעבורם אני חולם לתכנן, מאשר על מבנה כזה או אחר. אנשים שמאתגרים אותי ומוכנים לבוא לעולם האדריכלות קשובים ופתוחים הם החלום האמיתי שלי”.

* צילום: עמית גירון

"אדריכלות טובה היא תוצאה של דרך נכונה"

ארנון ניר
arstudio

הרותם 5, רישפון

משרד: 09-9505171

www.arstudio.co.il

info@arstudio.co.il

חדש - לרכישת גופי תאורה באתר