מיכי סתר

מיכי סתר

אחרי כ-30 שנים כאדריכל ומעצב וקריירה מעוטרת, מיכי סתר נמצא באחת התקופות הפורות והיצירתיות בחייו. זה מכבר השלים את תכנון ועיצוב משרדי גוגל בחיפה ושותף בתכנון משרדי החברה בל אביב, וההד שנוצר סביב הפרויקטים מפתיע גם אותו. “כמות התגובות והפרגונים היא לא נתפסת. מגזינים שעד היום היו רק מקור להשראה ולקנאה עבורי מפרסמים כתבות מקיפות על הפרויקט. פתאום אל המשרד זורמות שיחות מחו”ל” מספר סתר . בתחושות הגאווה, ההפתעה והצניעות אי אפשר לטעות, “לא ידעתי שאנחנו יודעים לעצב כאלה דברים” הוא מספר.

משרדי גוגל בחיפה חולקו לארבע מתחמים קונספטואלים: נמל, ים, רחוב וטבע. כך ניתן למצוא שטיח בדוגמת חול ים, עמדה עם גלשני גלים, אזורי פגישות בתחנות אוטובוס, נדנדה שהיא למעשה צמיג טרקטור, משרדים במעטפת מכולה ושירותים שעוצבו כשמורת טבע. “כל הפרויקט הזה היה זרם של רעיונות מהמסד ועד הטפחות. היה בו פירוק לגורמים של הקונספט ותרגום כל שפה לרכיבים חכמים שתורמים לתרבות והאווירה הארגונית” מספר סתר ומוסיף “גוגל באו עם חזון מאוד ברור לפיצוח חכם, סביבה בלתי שגרתית ועיצוב טוטאלי. כל עבודות העץ במשרד נעשו מחלונות ותריסים ממוחזרים ושולבו בו טכנולוגיות ירוקות מתקדמות. קשה להבין שזה משרד”.

על תבונה ורגשיות

את הרזומה של מיכי סתר אין צורך להציג. אחרי הכל, מדובר באדריכל שעיצב אולמות תצוגה, משרדים עבור חברות טכנולוגיה, פיננסיים, ביטוח ועורכי דין מהמובילות בארץ ואולמות תצוגה רבים. “מיכי סתר מעצב את המשרדים היפים ביותר בארץ” הוא ציטוט שלקוח מכותרות עיתונים.

הפרויקטים מאופיינים בקו אלגנטי, זורם אשר משאיר חותם ללא מאמץ מיוחד. “אני אוהב כשאנשים הופכים מודעים לחלל סביבם, גם אם אין להם הסבר למה זה קורה” הוא מציין. טביעת האצבע של המשרד משתנה ומתעדכנת עם השנים. הניסיון, ההסתכלות והאומץ הופכים את התכנון והעיצוב למהודקים ונכונים יותר.

לדבריו, בתהליכי האפיון נוצרת ההשראה לפיתוח הפרויקט ועולה ההבנה מהו הרגש והמרכיב התרבותי שנכון לאותה חברה ולאותו חלל.

כלי עיצובי מרכזי שסתר בוחר לעבוד איתו הוא התאורה, “עיצוב גופי תאורה השתנה מקצה לקצה בשנים האחרונות. כיום גופי תאורה מהווים אלמנטים פיסוליים-ארכיטקטוניים בפני עצמם. בנוסף, הגיאומטריה של האור והיחסים בין אור טבעי לבין אופיו של האור המלאכותי מספקים אפשרויות משחק והדגשה חשובות”. גם שילוב של גרפיקה על קירות ורצפות הוא מוטיב שמכניס אנרגיה מאוד רצויה לדבריו.

“היום ברור לחברות רבות עד כמה העיצוב כמרכיב חשוב בחדשנות ובדינמיות הארגונית. מהבחינה הזאת הפרויקט בגוגל היה אבן דרך לתפיסת החוויה הכוללת. גם במשרדי “נתיבי גז טבעי לישראל” שעיצבנו לאחרונה, מתחנו את גבולות הדמיון עם מוטיב צינורות ועיצוב אקולוגי ומודרני. הנחישות שלנו לייצר חדשנות רעיונית היא גדולה מתמיד” אומר סתר.

את המרוץ האינטנסיבי של עולם העיצוב סתר מתחיל בהליכה יומית על חוף הים. בימים חמים הוא גם יוצא לשחות בים הפתוח. האופי ההרמוני משתקף גם במשרד היפהפה שעוצב לא מכבר ובאווירה המשרדית האינטימית שמנהל הוא וצוות האדריכלים שעובד איתו.

איזה מבנה אתה חולם לתכנן?

הייתי רוצה מאוד לתכנן מבנה בעל משמעות במרחב האורבני. מבנה שקושר בין תרבות וחוויה לבין חומר, צורה ותוכן.

"עיצוב הוא חלק בלתי נפרד מתפיסת החדשנות והדינמיות בארגונים"

מיכי סתר

רח’ העמל 22
רמת גן

 

03-6137771
03-6137774

studio@setter.co.il

 

חדש - לרכישה באתר