ינאי פרישר-גוטמן

ינאי פרישר-גוטמן

הסטודיו של ינאי פרישר – גוטמן ממוקם בבניין במראה הבאו-האוס שנראה מבחוץ מוזנח.
לא בדיוק התפאורה המתאימה למעצב פנים… עד שפותחים את הדלת ונכנסים למציאות אחרת.
ממש כמו סטודיו בפריז, עם תקרות גבוהות, חללים רחבים וצבעוניות מחבקת, כך מעוצב סלון האירוח שלו, שהוא שילוב בין קלאסי למודרני. בדיוק כמוהו.

אני מאוד אוהב, ואפילו עומד על כך שאנשים יגיעו אליי לסטודיו וייחשפו לסגנון העיצוב שמאפיין אותי, ואותו אפשר לראות בסלון שעיצבתי בסטודיו. חדר ההשראה שלי משקף בעיצוב שלו את המראה, האווירה והתחושה המדויקים של איך אני רואה בית.

בתור מעצב אני שואל לאורך כל הדרך מי אני כמעצב?
זו דרך אין סופית, כי אם אפסיק להתפתח, אייצר את אותן יצירות.
אין רגע ואין פרויקט שבו אני לא תוהה מה הערך המוסף שלי לפרויקט ומה הערך המוסף שלו לרזומה שלי, איך אני מצליח לחדש ולהמציא את עצמי, ולהיות עדכני ורלוונטי לפרויקט ולעצמי.
הסגנון המובהק של ינאי ניכר כחוט השני בכול עבודותיו. קווים קלאסיים מודרניים, יוקרתיים ואקלקטיים, שמתאפיינים בצבעוניות, בחומרים משובחים, בניקיון עיצובי, ובתחושה מחבקת שהחללים מעניקים.

החללים שאני יוצר מאפשרים לאדם שחווה אותם להתקיים בהם בשקט. הם לא מנוכרים ולא עמוסים מידי, וגם אם זו דירה הכי “מגזינית” שתראו, היא עדיין מצליחה לייצר תחושה של ביתיות מחבקת. לפני כל פרויקט, צוות העיצוב שלי (גל צידון-תומס, לינור אבישר) ואני, עורכים מחקר מעמיק, מחפשים הברקות ורעיונות מעולמות שונים ומכינים לוחות השראה, עד שאנחנו מגיעים לתוצאה הרצויה, וככל שהפרויקט יותר מורכב לפיצוח כך הוא יוצא טוב יותר.

לעיצוב פנים הגיע ינאי אחרי שהבין שבכל פעם שהוא נכנס לחלל, הוא מדמיין איך לסדר אותו אחרת. אז למה לא לנצל את זה ולשנות דברים וחללים שיכילו בתוכנם אנשים וחיים מאושרים?

אני לא תוחם את עצמי לסקטור זה או אחר, אלא מעצב כל מה שמאתגר ומעניין אותי:  בתים פרטיים, עסקים, בתי קפה, משרדים, חנויות, אולמות תצוגה, העיקר שיהיה מרגש, חדשני ונכון לו.

כל עוד אני נושם ועובד במה שאוהב ומתעורר לעשייה שממלאה אותי אמשיך להביא לשולחן ולעולם דברים חדשים, מעניינים ולא מתפשרים, עם תוצאה הכי טובה ללקוח ולי.

תאילנד לפני שנתיים, זוכר?
ההשראה שלי מגיעה מעולמות שונים ומזמנים שונים. היא לא חייבת להיות ישירה, אלא יכולה להיות משהו שראיתי ממש מזמן, וכשאני ניגש לפרויקט פתאום עולה לי רעיון מהאוב הפרטי שלי שראיתי באיזה מלון, או מאיזה בקתה בתאילנד.

לקחת את הטוב מכולם
את התאורה אני מתחיל לתכנן עוד בשלב הסקיצות וההעמדה של החלל. אני אוהב לשחק עם התאורה, עם הסימטריה של האלמנטים בחלל, האיזון הנכון שלהם והדרך בה הם מאירים. מבחינתי היא גורם מרכזי שמעניק לחלל סטייל אירופאי ואפילו אמריקאי.

התאורה מאוד משמעותית ומקבלת אצלי דגש גדול, אם זו תהייה תאורה טכנית וקבועה, או תאורת אווירה – תאורות שולחן, תאורת שידה, גופים תלויים או עומדים, תאורה ליום או תאורה ללילה, האפשרויות הן אינסופיות.

בעיני, לכל בית ולכל חדר צריכים להיות כמה מצבי תאורה המשתנים במהלך היום ולפי השימוש בחלל המסוים אותו מאירים : כשרוצים לבשל, לנקות, או לארח – אשתמש בתאורה שונה מזו לדייט או כשסתם יושבים לראות טלוויזיה בחמימות וכיף.

ברמה הצרכנית, הגופים הפכו חסכוניים ונכונים, השיפור הוא עד כדי כך שלא שמים לב לשינוי, בין הלד לנורות רגילות. והכי חשוב זה העיצוב שמשתנה כל הזמן לפי אופנות וטרנדים, טכנולוגיות שמשתפרות ומשפיעות, והתאורה בעקבותיהם.

כל רגע שעובר לא חוזר
החיים שלי מאתגרים והמוטו הוא לנצל כל רגע.
אני מאחל לעצמי שאף פעם לא אפסיק ליצור ולהמציא את עצמי, לעצב חללים, לעצב מוצרים, ריהוט לבית, טקסטיל ועוד. כי עיצוב מבחינתי הוא לא רק עבודה, אלא דרך חיים. ושזה לא ייגמר לעולם!

 

 

 

ינאי פרישר – גוטמן

 

יהודה הלוי 39, תל אביב

טלפון: 03-9500424

דוא”ל: office.yanaifryszer@gmail.com

אתר : http://www.yanaifryszer.com/