אורלי אברון

אורלי אברון

פגישה עם אורלי אברון-אלקבס מבהירה מדוע היא נחשבת לאחת ממעצבות התאורה העסוקות בישראל. כבר עם סיום השיחה היא ממהרת לעוד פגישה ובסופו של יום תרחיק לצפון הארץ כדי לסיים כיווני תאורה אחרונים בפרויקט. הסיבה ללוח הזמנים ולשגרת הפרויקטים האינטנסיבית היא ללא ספק תשוקה בלתי נגמרת לתחום.

“אמנות התאורה היא שילוב בין יכולות ומפרטים טכניים והחלטות אומנותיות ואסתטיות. בין צרכים פונקציונאליים וגופי תאורה דקורטיביים התורמים לחלל ויוצרים בו משחקי אור וצל, תלת ממד ,פוקוס, עומק, דרמה, שמחה ורגשות אחרים” מעידה אורלי.

אי אפשר להתחיל בשיחה עם אורלי בלי להתייחס למורשת העשירה אותה היא נושאת. אביה, אריה אלקבס, היה בעליה של חנות תאורת עילית אשר שירתה את מיטב אדריכלי ישראל. הקריירה של אורלי בתחום הייתה טבעית וברורה כבר מגיל ילדות. “אני זוכרת את עצמי בגיל שש יושבת בחנות וצובעת ויטראז’ים לגופי תאורה” היא משחזרת.

כשבגרה, החלה את דרכה בעסק המשפחתי במקום הקרוב ביותר לחומרי הגלם – במחסן הלוגיסטי. שם היא למדה להכיר את ההיבטים הטכניים והמסחריים של גופי התאורה. לאורך השנים נגעה בתחומים רבים בעסק המשפחתי וצברה ניסיון רב בייעוץ, עיצוב ותכנון תאורה לפרויקטים שונים. על הדרך הארוכה מהיסודות היא מודה היום, כאשר היא מצוידת בידע טכני, עיצובי, מסחרי ותקציבי ויכולה לספק ללקוחות נקודות התייחסות היקפיות לפרויקט.

כיום הסטודיו שהיא מנהלת מבצע פרויקטים בהיקפים גדולים כקטנים בסקטור העסקי והפרטי. תיק העבודות של הסטודיו כולל אולמות מכירה, אולמות תצוגה, בתי מלון, מסעדות, קניונים, משרדים ובתים פרטיים, בארץ ובחו”ל. ביניהם אולם התצוגה של B&B ישראל, קניון בוטיק G צמרת, משרדי גוגל חיפה ועוד רבים נוספים.

“כל פרויקט זו יצירה של חוויה”

לשאלה כיצד בעצם ניתן לעצב תאורה לפרויקטים בעלי אופי והיקף שונים כל כך, היא מספרת שלתפיסתה, עיצוב תאורה הוא קודם כל הבנת החוויה וחשיבה נכונה: “ברמה הראשונית ביותר, תאורה צריכה לשרת את המרחב האדריכלי והפרטים בו. להאיר טקסטורות וחומרים. התאורה המלאכותית מאפשרת לנו את זכות הבחירה והיכולת להחליט את מה אנו בוחרים להבליט ולא פחות חשוב, על מה נוותר. ברמה העמוקה, תאורה מספקת את ‘הצבע’ האמיתי של המקום”.

אין ספק שהדבר שמסקרן יותר מכל את אורלי וצוות הסטודיו הוא תהליך הלמידה של הפרויקט, הבנה מעמיקה שלו והשיח עם הלקוחות ואדריכלי הפרויקט.

“אני מאמינה בשילוב בין התכנון האדריכלי, אופי חומרי הגלם ורצונות הלקוח, תוך מתן פרשנות פונקציונאלית ואסתטית” .

איך מסבירים ללקוח מה תהיה התוצאה?

“זאת אכן אחת הנקודות החשובות והרגישות בתהליך. תהליך התכנון מחייב הקשבה ללקוח וניסיון להבין את החוויה הרצויה. אני מאוד מאמינה בשיח הזה, הוא תמיד מפרה. אני בהחלט מודעת לעובדה שהלקוח צועד איתי בדרך שלא תמיד מוחשית לו עד הסוף וזהו חלק מהותי מהאחריות המקצועית שלי”.

איזה פרויקט את חולמת להאיר?

“הייתי מאוד רוצה להאיר מוזיאון. זאת פלטפורמה לערכים שאני מאוד מחוברת אליהם. תאורה שמעודדת שיטוט סבלני, התבוננות ביצירות בעלות פיזיות וצבעוניות בולטת במרחב ציבורי יהיה אתגר שמאוד אשמח להתמודד אתו”.

אורלי אברון

03-6423176

"אמנות התאורה היא שילוב בין יכולות ומפרטים טכניים והחלטות אומנותיות ואסתטיות. בין צרכים פונקציונאליים וגופי תאורה דקורטיביים התורמים לחלל ויוצרים בו משחקי אור וצל, תלת ממד ,פוקוס, עומק, דרמה, שמחה ורגשות אחרים"

אורלי אברון

טלפון: 03-6423176

קהילת סלוניקי 11 תל אביב

חדש - לרכישת גופי תאורה באתר