Ron Gilad - רון גלעד

Ron Gilad - רון גלעד

רון גלעד, אחד המעצבים הישראלים המוערכים והמצליחים הפועלים בחו”ל, נולד בשנת 1972 בתל אביב. את לימודי העיצוב שלו השלים במחלקה לעיצוב תעשייתי בבצלאל. בשנת 2001 עבר לניו-יורק, שם פתח עם משקיע ישראלי סטודיו לעיצוב, אומנות וסחר.

במקביל לקו העצמאי, עיצב גלעד גופי תאורה אשר נרכשו על ידי חברות עיצוב בולטות. דוגמה בולטת לכך הוא Dear Ingo, מנורה משרדית המורכבת מ-16 גופי תאורה שולחניים פשוטים, המחוברים לבסיס עגול ויוצרים יחד צורה של עכביש. המנורה, משנת 2005, מצאה חן בעייני מרסל וונדרס, אשר צרף אותה לאוסף של חברת moooi. היצירה נבחרה לעטר את פינת האוכל בבית ה”אח הגדול”. כמו כן, עיצב מספר גופים ל-Flos.

אלגנטית, מינימליסטית, בעלת הומור יבש, פואטית ופילוסופית הם רק חלק מהכינויים המוצמדים לעבודותיו. הוא עצמו מסביר כי העיצובים עוסקים ביחסים שבין האובייקט לבין התפקיד שלו. “אנו מכירים את חפצי היומיום מיום היוולדנו, הם נטועים בתת ההכרה שלנו באופן כזה שאנחנו כמעט לא מודעים לנוכחת שלהם. אני מנסה לרענן את התפישה וההערכה שלנו כלפיהם”.

יצירותיו חיות בתווך המהנה והשנון שבין אבסטרקט לבין פונקציונאליות. “אגרטל שנדרס על ידי מכונית” משנת 2002 מורכב ממבחנה מתכתית שנדרסה באופן אקראי על ידי מכונית. “הכוח שמפעיל הגלגל על המתכת מפעיל עיוותים מעניינים, פגמים יפהפיים” סיפר גלעד בראיון לניו יורק טיימס והוסיף, “אירועים לא צפויים הם חלק מחיי היומיום . הרעיון היה ליצור אובייקט בתהליך שבו למעצב אין שליטה מלאה על התוצאה הסופית”.

בשנת 2009 הציג גלעד את עבודותיו בבית המכירות הפומביות Wright 20 בשיקגו, במסגרת התערוכה Space etc., אשר עסקה בחללים פנימיים וחללים בין המשתמש לאובייקט.

עבודותיו של גלעד מיוצרים בעיקר במהדורות מוגבלות ומוצגות במוזיאונים חשובים ברחבי עולם ובאוספים פרטיים.

"אני נהנה לחזור לקונספטים מוקדמים, ולהבין שגם מחשבות בנות 15 שנה עדיין יכולות להיות רלוונטיות. אני מת על זה"
New Desings