רענן שטרן

רענן שטרן

ברחוב קטן בבניין לשימור נמצא משרד האדריכלים RUST של רענן שטרן ושותפתו שני טל, ולא סתם משרד, אלא מחסן שהיה מתפרה בעברו. כזה קטנטן ומפנק, בדיוק מה שהצמד הזה אוהב.

שתי דלתות הפח הנשקפות מהרחוב ממש לא משקפות את מה שקורה שם, בפנים, כשהן נפתחות. שולחן גדול לבן באמצע החדר, אותו כל הצוות חולק. עם נגרות מעץ ליבנה ופורמייקה לבנה, אריחי מטבח עם רובה שחורה, צבעים של כחול ואפור על הקירות, ותא שירותים בצבע ורוד!

RUST הוא משרד אדריכלים צעיר המבוסס על תל-אביב, העוסק בפיתוח פרויקטים אדריכליים ופנימיים במגוון רחב של סביבות, החל מקטן ועד גדול, ומשלב בתוכם נושאים של יצירתיות וידע, ריאליזם ודמיון, תפקוד ותרבות, המתכננים החל ממשרדים בקנה מידה מאוד גדול, דירות, מלונות, בתים פרטיים והמון מסעדות ועסקים.

אנחנו מאוד עירוניים ומאמינים בחיים בעיר, גם בתפיסה האדריכלית שלנו.
יש קהילות גדולות בעיר, והכול נמצא במרווח הליכה. מבחינתנו זו קיימות שהכי אפשר ליישם אותה, בצורה הכי ירוקה ובשימוש הכי נכון של המשאבים המשותפים לכולנו.

לאחרונה מתמחה הסטודיו בעיצוב פרויקטים חדשניים של בנייני מגורים, מלונות קפסולות, מעונות סטודנטים, בניינים קהילתיים ואדריכלות לחברות נדל”ן בינלאומיות וחדשניות בתל אביב, ברלין, בודפשט ולונדון.

הלהיט התורן שלנו הוא תכנון של מבני מגורים קטנים, לפרקי זמן קצרים וגם ארוכים, בערים גדולות. אנחנו יוצרים ומרחיבים את האזורים הקהילתיים והציבוריים ונותנים פתרונות ייחודים, בתוך העיר.

קטן, קטן אבל שובב
בכל פרויקט שעשינו, תמיד עסקנו בחלוקה ומקסום נכון של החלל. איך לשלב את כל האלמנטים בו, ולמקסם את החללים כך שיהיו גם נעימים לגור בהם, אבל גם נוחים ופונקציונאליים.
זה הכי מתבטא במלונות ודירות הקפסולה בחדרים של 6 מ”ר או 12 מ”ר, שאנחנו בונים בערים גדולות ועמוסות, ויוצרים גם מגורים נגישים לכולם אבל גם אווירה קהילתית מסוג חדש ואחר, כי בבניינים האלה אפשר למצוא קהילתיות שמתבטאת בסדנאות, סטודיו, חדרי כושר, חדרי עבודה, ועוד חללים משותפים.

בגלל שאנחנו מתעסקים בפרויקטים מאוד ייחודים השירות שלנו כולל תכנון פרטים של הכוללללל. משלב תכנון החלל עבור במסגרות ונגרות וכו’ ועד העיצוב. אנחנו מאוד אוהבים עיצוב ורוצים לעצב הכול במקום, כי הפתרונות שאנחנו מציעים מחייבים ידע והבנה. אנחנו יודעים הכי טוב איך לייצר את החלל הקטנטן ככה שיהיה נוח ושירצו לגור בו. אין גימיקים ופתרונות מודולריים אלא פתרונות קבע סטנדרטים.

 

מוסיפים שורות לשפה שלנו
ההשראה שלנו באה מהתרבות והמקומות, החומרים והאנשים עצמם שיגורו במקום.
אנחנו ממפים את אנשים ולפי זה בוחרים איך לעצב להם, ככה שיהיה להם הכי נוח וככה מפתחים את ה”שפה שלנו”. אנחנו עובדים עם אותם החומרים- עץ, ברזל,
זכוכית – אבל בכל מקום הם יקבלו בולטות או טיפול אחר כך שייראו שונים ממקום למקום, ומתאימם אותם לעולם בו הם אמורים להיות. יש לנו טביעת עין ואצבע שמי שרואה מתחבר אליה. אין חזרה על אותו הדבר, אלא שפה שבכול פעם אנחנו מוסיפים לה שורה חדשה, אחרת ושונה.

 

קומפוזיציה של אור וחלל
תוכנית התאורה היא אחת התוכניות הכי מוקפדות אצלנו והיא למעשה קומפוזיציה של אור ושל אלמנטים בחלל. הגופים עצמם מייצרים חוויה, אם זה אלמנט תלוי או עומד, שקוע או בולט, זה יכול לשנות את כל החלל.

בבסיס התפיסה שלנו, גופי התאורה אמורים להביא אור ולא רק להיות הגוף עצמו כאביזר, ולכן כמעט בכל הפרויקטים שלנו אנחנו שואפים להגיע ל95% תאורה טכנית על-ידי גופים שאינם דקורטיביים, ולתת 5% לגופים הדקורטיביים שנותנים את האפקט הגדול והמשמעותי יותר. שהחלל לא ייראה כמו “אלם תצוגה של תאורה” אלא כמקום שנעים להיות בו.

כל חלל בבית או בעסק שאנחנו מעצבים, מקבל את האפקט שלו ולכל חלל יהיו שני מופעים לפחות. זה יכול להיות דימרים או מתגים שיהיו טובים לאור יום או לערב, תאורה אינטימית או תאורה קולחת, יש לנו כאן הרבה משחק עם החלל באמצעות תאורה וטכניקות של תאורה, וזה מוסיף עוד רובד של עיצוב.

בשנים האחרונות מצטמצם הפער בין תאורה מסחרית לתאורה ביתית. אנחנו רואים שימוש בתאורה חזקה וחמה ולא רק תאורת שטיפה, שנותנים לנו הרגשה ביתית בפינות שונות גם בחללים מסחריים. הלקוח רוצה אווירה נעימה וחמה ולא קרה ומנוכרת.

התאורה הטכנית אדריכלית הפכה להיות רחבה מאוד, היא נראית הרבה יותר מעודנת, עם גימורים וצבעים עדינים יותר, הספוטים, פסי הצבירה והלדים נראים הרבה יותר טוב ומשתלבים בהרמוניה טובה יותר ויש כל כך הרבה סוגים, שזה כמו בחנות ממתקים.

אור במתנ”ס
חולם לתכנן מוסד חינוכי – ולהאיר אותו אחרת.
כמו למשל מתנ”ס, שם כל חדר משמש לכמה מטרות, והחוכמה היא ליצור גם באמצעות תאורה ייעוד אחר ושונה לכל מטרה בחדר, כי התאורה עושה את החשיבות האחרת, לאנשים שמגיעים לשם.

 

 

 

רענן שטרן
RUST Architects

רח’ עין ורד 2, תל אביב
נייד: 052-3295077
מייל: raanan@rusrarch.com