ערן נעים

ערן נעים

אחרי שירות צבאי אינטנסיבי בצנחנים, נסע ערן נעים לתקופה ארוכה לנקות את הראש בחו”ל ולהחליט מה בא לו לעשות בחיים….
הוא ידע שהוא צריך מקצוע ברור, אבל גם שיהיה תחום עבודה משוחרר בתפיסה, דינמי, וכזה שיערב עולמות ותחומים שונים, בקיצור מעצב פנים.
מעצב הוא כמו שחקן, אומר ערן, כי הוא מאפשר לי ללבוש כובע אחר בכול פעם, להציץ ולפגוש אנשים ועולמות מגוונים. תמיד עניין אותי להשפיע על אנשים ודרך העיצוב אני משפיע על התחושות וההתנהגות של האנשים שחיים בחללים שאני מעצב.

הסטודיו שלנו, EN (ERAN Naim), לא סטודיו שגרתי, מאוד צעיר באופיו ובאנשיו, וזה מתבטא ביכולת שלנו להסתכל בעין חופשית ולא מקובעת ולשנות את התפיסה של העולם הישן בתחום העיצוב. אנחנו מתמחים בתכנון ועיצוב כולל של משרדים, הייטק וסביבת העבודה בהם. אנחנו אוהבים לפרק אסוציאציות ולהרכיב אותן מחדש, וככה ולהטעין הכול בעיצוב מרענן ומפתיע. אם זה בשימוש של חומרים לא שגרתיים ולייצר מפגשים לא שגרתיים.

הרצונות והחלומות מתעוררים לחיים
כל סביבת העבודה נבחנה והוגדרה מחדש אצלנו. נקודת המוצא בפרויקט היא בניית אפיון יחד עם הלקוח. זה שלב שאני אוהב לא להשתמש במושגים מוגדרים כמו חדרים או קירות, אלה במושגים יותר מופשטים כמו חלל ,מרחב וחציצה.
זה מאפשר להבין את הצורך לא דרך המוכר והקיים. עולם העיצוב והטכנולוגיות של החומרים היום מאפשרים לנו לתחום אזורים ולייצר חציצות שעונות על צרכים, אבל נראים ומרגישים אחרת מהעבר.

עבורנו כל פרויקט הוא אתגר חדש ומרגש וכל לקוח הוא עולם של חלומות וצרכים, מהדרישות הבסיסיות והיסודיות ביותר ועד לפרט האחרון והטוב ביותר. כדי לזהות את הצרכים המדויקים האלה, אנחנו מבצעים תהליך מאוד עמוק עם הלקוחות, בונים פורום מוביל ומראיינים ראשי צוותים בחברות. כל התהליך מאוד מתודי ומלווה באלמנטים וויזואליים כמו הדמיות/ סקיצות / דוגמאות חומר, ניסויים בצבע , וזה נעשה כדי לתקשר את העולם שלנו ללקוח הקצה, שלא תמיד יודע לראות את מה שהוא רוצה. המשימה שלנו היא להנגיש ולייצר לו תמונה של איך הכול הולך להראות.

שישה, כן היינו שישה…
אנחנו שישה מעצבים מתחום עיצוב הפנים והמוצר, וההשראה באה לנו מהמון דברים ובעיקר מאורח החיים והאיזור האורבני בו אנחנו חיים ועובדים. מבחינתי המרחב העירוני הוא מרחב מורכב, יש בו עירוב שימושים, והכול קורה באותו תא שטח, ואת כל זה אני משליך למרחב המשרדי.
בגלל החיבור הזה, אני יכול לשאוב המון מתחומים שלא קשורים בעיצוב, ולהשאיל דימויים ומצבים מעולמות אחרים, וכמובן ליישם את זה בפרקטיקה של מרחבי העבודה.

אנחנו תמיד אומרים במשרד שכל פרויקט , נכנס אלינו עם מטען מסוים, אותו צריך להעביר דרך העדשה של הסטודיו, וזה נותן לו ייחוד ושוני מלקוח אחר, אבל שומר תמיד על קווי הדמיון האופייניים עם הסטודיו שלנו.

העובדה שהסטודיו צעיר וגדל כל הזמן, מייצר דינמיות מאוד חיובית בעיני.
הצוות המרכזי קבוע אבל תמיד יש חברים חדשים בתהליך, זה דורש מאיתנו כל הזמן להסביר את דרך העבודה ושומר עלינו מאוד רעננים בחשיבה.

בטון, גבס ותאורה
את התאורה אנחנו מתחילים לתכנן כבר מההתחלה. זה לא אלמנט נפרד אלא חומר וכלי חיוני כמו כל אלמנט אדריכלי אחר – בטון, גבס או עץ – וחלק חשוב מאוד מהתכנון של היסודות והתקרה.

עולם התאורה השתנה מאוד בשנים האחרונות וגם בו היטשטשו הגבולות בין מה שהגדרנו כגופים טכניים וגופים דקורטיביים. את השינוי הזה אנחנו מנצלים בדיוק כמו במתודות העבודה שלנו.
אנחנו משתמשים הרבה באלמנטים שהיו מזוהים עם העולם הטכני של מחסנים וחללים לוגיסטיים אחרים, עושים להם מניפולציה וטוענים אותם בערכים דקורטיביים חדשים.
זה יכול להיות שימוש בפרופילי אלומיניום פשוטים שמשמשים אלמנט תיקרה מעוצב מעל עמדת עבודה, או לחילופין שימוש בגוף תאורה אייקוני מאוד יוקרתי צמוד לקיר, או בטון חשוף וגס. המפגשים האלה יוצרים עניין ושפה חדשה וייחודית למרחבים.

בגלל שאני מתייחס לעולם התאורה כחומר גלם אני אף פעם לא מרגיש מוגבל. המעבר ללדים מאפשר היום להאיר כל דבר, ולהשתמש בתאורה כאמצעי להעצמה של התכנון ולא רק פונקציה של אור. התאורה מקבלת על עצמה עוד שימושים מאשר להיות רק פונקציונאלית.

כחלק מהתפיסה שלי של עירוב ומפגש עולמות ושימושים, הכיף הוא למצוא תאורה שמזוהה עם חומר, כמו גופי קרמיקה שפוגשים גוף אלומיניום ותאורה טכנית ויוצרים הרמוניה, עושר וייחודיות לחלל הן מבחינה עיצובית והן מבחינת התאורה.

איזה מבנה היית חולם להאיר
עצם העובדה שאני צעיר בתחום, יש לי עד כל כך הרבה להגשים במקום שבו אני נמצא. אני מאחל לעצמי להמשיך ולעשות את מה שאני עושה. הרבה מהחלומות שלי בעתיד קשורים דווקא בעיצוב שהוא לא בתחום הפרקטי אלה יותר מחקרי ותיאורטי.

להקים מחלקת מחקר פיתוח פרטית
השאיפה הרחוקה שלי היא להקים מיני מחלקת פיתוח בסטודיו.
כזו שתחשוב פתוח ללא קונטקסט מובהק ותחשוב באופן חופשי על מרחבי מחייה ועבודה. תהליכים מבוססי קונספט הם בסיס מאוד חזק לפיתוח שפה ייחודי .

ערן נעים
EN Studio

שביל המרץ 6, תל אביב
נייד: 050-6691827
דוא”ל : office@en-studio.co.il
אתר: https://en-studio.co.il/about/