מעצבים באור אחר
מעצבים בינלאומיים

Jasper Morrison

Jasper Morrison

"Seeing more and more possibilities of manufacturing is like expanding your vocabulary. It gives you more possibilities of expression"

ג'ספר מוריסון, אחד מהמעצבים התעשייתיים המשפיעים בעולם, נולד בשנת 1959, לונדון. בעקבות עבודתו של אביו כבכיר בתעשיית הפרסום, חילק מוריסון את ילדותו בין לונדון לניו-יורק. את לימודי התואר הראשון השלים מוריסון במכון הפוליטכני לעיצוב בקינגסטון בשנת 1982. מוריסון המשיך ללימודי תואר שני ב-Royal College of Art, אותם השלים שנת 1985.

בשנת 1986 הקים את חברת העיצוב Office for Design. לאחר שהשתתף במספר תערוכות ולקח חלק בתוכנית "ברלין, עיר התרבות של אירופה", החל מוריסון לעצב עבור יצרנים ברחבי אירופה. עוד בתחילת דרכו מוריסון היה נחוש לעצב מוצרים לייצור המוני, וזאת על פני ייצור ידני ופרטני. תפיסתו חתרה לעצב מוצרים קלי משקל, רכים ונגישים וכאלה אשר יהוו מקור לאנרגיה, אור ומרחב.

פריצת הדרך העולמית שלו היתה בשנת 1995. מוריסון וצוותו זכו בחוזה לעיצוב הרכבת הקלה החדשה של העיר הנובר, גרמניה. בשעתו, היה מדובר בפרויקט הגדול באירופה והוערך ב-500 מיליוני מארקים. בשנת 1997 הוצג הקרון הראשון, אשר זיכה את מוריסון בפרסים בינלאומיים, בזכות החשיבה העיצובית והאקולוגית.

אלמנט מרכזי בהצלחתו של מוריסון היא מערכת היחסים הנאמנה עם חברות העיצוב אשר שוכרות את שירותיו. כסא Air-Chair למשל, אשר עשוי כולו יציקת פלסטיק בטכנולוגית הזרקת הגז של Magis, התחיל כפרויקט ניסיוני, ומהווה דוגמה לשימוש חכם בטכנולוגיה חדשה.

"עלינו לחשוב על מה עיצוב מציע. עבורי, עיצוב צריך תמיד להתייחס לנורמליות. להפסיק להיות הדבר המיוחד הזה ששמור לאנשים בודדים שיכולים להבין אותו". פורס מוריסון את משנתו. "עיצוב צריך לשפר את האווירה של חיי היומיום ברמה הכי בסיסית וקיומית שלהם. ולכן, לייצר גופים רק עבור ריגוש או עבור ביזנס זו החמצה של עצם העניין. המבחן הוא מבחן השימוש היומיומי במוצר".

כיום, עם לקוחותיה של חברת ג'ספר מוריסון בע"מ נמנים Flos, Cappellini Spa, Alias Srl, Alessi Spa האיטלקיות; חטיבת המצלמות של Canon; FSB GmbH ו-Rosenthal AG מגרמניה; Rowenta הצרפתית; מרכז העיצוב של Sony באירופה; ועוד. ב-2004 החלה החברה להעניק שירותי יעוץ לחברות Samsung Electronics הקוריאנית, Muji היפנית, Ideal Standard הבריטית ו-Olivetti האיטלקית.

גופי תאורה של Jasper Morrison