מעצבים באור אחר
מעצבים בינלאומיים

Marcel Wanders

Marcel Wanders

"It is important to be able to speak, but even more important to be able to listen"

מרסל וונדרס, אחד המעצבים הכריזמטיים והססגוניים של זמננו, נולד בשנת 1963, בבוקסטל, הולנד. בשנת 1988 הוא השלים את לימודיו בבית הספר לאמנויות בארנהיים. וונדרס החל את הקריירה שלו כחבר בצוות בן ארבעה מעצבים חברים ללימודים ולאחר מכן כחלק מקבוצת Droog (דרוך), שחשפה וקידמה עבודות מעצבים הולנדים צעירים. פירושה של המילה Droog בהולנדית הוא יבש, המסמל את הקו העיצובי השנון, אינטיליגנטי ובעל ההומור היבש של מוצרי הקבוצה. סצנת העיצוב העולמית קיבלה את של הקבוצה בהתלהבות ורבות מעבודותיה הפכו לאיקונות עיצוב של שנות ה-90.

פעילותו בקבוצה הקנתה לוונדרס הכרה בינלאומית, איתה יצא לעצמאות ב-1995, תחת המותג "וונדרס וונדרס". בשנת 1996 עיצב את הכסא הסרוג - עבודה אשר נרכשה על ידי מוזיאון ה-MOMA בניו יורק, וסימנה אותו כוכב עולה בשמי העיצוב העולמי. עיצובים רבים אחרים של וונדרס מוצגים במוזיאונים חשובים, ביניהם ה-MOMA בניו-יורק ובסן פרנסיסקו; מוזיאון ויקטוריה ואלברט בלונדון; מוזיאון סטאדליק באמסטרדם; מוזיאון לאומנות דקורטיבית בקונפהאגן; ועוד.

עיצוביו של וונדרס מתפרשים על פני תחומים רבים, והוא מנהל פרויקטי עיצוב פנים, חלל ומבנה, תכשיטים, גופי תאורה, מוצרי צריכה לסביבת המגורים ועוד. עיצובי המוצר שלו מתאפיינים בחוש הומור מרומז ואינטליגנטי ושימוש נרחב בטכנולוגיה ובטכניקות בין תחומיות. דוגמה לכך היא המנורה אשר נכבית בנשיפה שעיצב עבור Flos. גופי תאורה אייקונים אחרים שעיצב וונדרס כוללים את ה-SkyGarden וה-Light Shade Shade.

רבים מעיתוני העולם החשובים ומגזיני העיצוב סיקרו את פעילותו בשנים האחרונות והגדירו אותו בתארים רבים, ביניהם אחד מ-50 אייקונות העיצוב החשובות בעולם; אחד מ-100 ההולנדים המשפיעים; ומעצב השנה בעולם לשנת 2005-6.

בראיון שנערך איתו, הוא פרוס את תפיסת עולמו העיצובית באופן בהיר וממוקד: "מה שאתה אוהב במיוחד זה לא השימושיות של המוצרים. החתול והילדים שלך לא פונקציונליים, ובכל זאת אנחנו רוצים אותם אצלנו בבית" הוא מספר, וממשיך, "אנחנו צריכים לחדש, זה בלתי אפשרי להשתמש באותם חוקים כל יום ועדיין לשנות את העולם".

גופי תאורה של Marcel Wanders